Liek od Fujifilm zaberá na ebolu

Výkonný riaditeľ a prezident spoločnosti Šigetaka Komori na dnešnej tlačovej konferencii v Tokiu uviedol, že stav štyroch ľudí nakazených ebolou, ktorým podali liek Avigan, sa zlepšil.
Japonská spoločnosť Fujifilm predpokladá, že jej protichrípkový preparát Avigan by sa mohol stať účinným liekom na liečbu ochorenia spôsobeného vírusom ebola. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.
Výkonný riaditeľ a prezident spoločnosti Šigetaka Komori na dnešnej tlačovej konferencii v Tokiu uviedol, že stav štyroch ľudí nakazených ebolou, ktorým podali liek Avigan, sa zlepšil. "Myslíme si, že liek by sa mohol stať veľmi účinným pri liečbe tejto choroby," dodal.
Avigan, známy aj ako Favipiravir, bol vyvinutý ešte v roku 1998. Jeho výnimočnosť spočíva v tom, že účinne útočí na polymerázu - jeden z fermentov, ktorý vírusy využívajú na svoje množenie. V súčasnosti je Avigan certifikovaný ako liek proti chrípke.
Spoločnosť Fujifilm bola jedným z najväčších výrobcov foto- a kinofilmov. Z tohto biznisu sa však stiahla a začala sa venovať podnikaniu v iných oblastiach, vrátane farmaceutického priemyslu. V roku 2008 kúpila spoločnosť Toyama Chemical, ktorej protichrípkový preparát Avigan bol teraz úspešne použitý pri liečbe eboly.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vírusu Ebola podľahlo v najviac postihnutých krajinách západnej Afriky - Sierre Leone, Guinei a Libérii - už najmenej 4950 ľudí a ďalších 13.241 sa ním nakazilo. V boji s epidémiou lekári nasadzujú rôzne preparáty, vrátane tých, ktoré neprešli celými klinickými skúškami.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.