Video: Modul Philae pristál na kométe, prepísal históriu

Modul Philae, ktorý dnes o 9:35 SEČ vypustila sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA), pristál o 16:36 SEČ na povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko. Stal sa tak prvým človekom vyrobeným strojom na kométe.
.@philae2014’s first postcard just after separation – it’s of me! #CometLanding Credit: ESA/Rosetta/Philae/CIVA pic.twitter.com/OXJwGunL3V
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) 12. Listopad 2014 Rosetta bola v čase vypustenia modulu vo vzdialenosti 20 kilometrov od kométy. Následne zmenila trajektóriu tak, aby mohla byť s modulom v neustálom rádiovom spojení, keďže Philae dokáže komunikovať so Zemou iba prostredníctvom sondy. Keďže vedci mali málo informácií o zložení a pevnosti povrchu kométy, kde je navyše slabá gravitácia, existovali obavy, že modul sa od kométy odrazí. Z tohto dôvodu sa v momente pristátia z modulu vystrelili úchytné zariadenia podobné harpúne, ktoré ho udržiavajú na povrchu kométy. Philae obsahuje osem prístrojov, ktoré budú skúmať povrch a zloženie kométy. Video: Pristátie modulu Philae na Kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko Sondu Rosetta vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie.TOUCHDOWN for @Philae2014! #CometLanding pic.twitter.com/ZMBeB8ng3h
— ESA Rosetta Mission (@ESA_Rosetta) 12. Listopad 2014 Z hibernácie sa prebrala tento rok v januári, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe. Na obežnú dráhu kométy sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty. Informácie pochádzajú z webstránky www.esa.int a archívu agentúry SITA.
Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.