Nechuť na sex a podráždenosť. Keď je v prechode MUŽ!

Aj keď ste o tom možno netušili, takzvané mužské klimaktérium existuje a nemali by sme ho ignorovať. Každý ľudský organizmus má svoje limity, aj ten mužský.
Podobne ako ženský, i mužský prechod sa prejavuje nielen fyzickými zmenami, ale zaťažuje aj psychiku. K príznakom patrí nižšia sexuálna výkonnosť, nedostatok energie, ale i sklony k depresiám, strata chuti do života, problémy so spánkom, nervozita, náladovosť a podráždenosť. Dámy sa so svojimi problémami posťažujú nad šálkou kávy, no ako sa s tým vyrovnajú muži?
Prejavy takzvanej andropauzy sú individuálne. Niektorí z nich tak môžu trpieť viac, ako ostatní. Na rozdiel od menopauzy, nastupuje postupne, kdežto ženy prekvapí z ničoho nič ako veľký balvan.
Čítajte: Ženy vs. muži: Unavenejšie, no výkonnejšie!
Práve z tohto dôvodu sa o mužskom prechode hovorí málo. Postupne sa vynárajúce problémy sú často pripisované len k prirodzenému procesu starnutia, pritom sa i andropauza zakladá na úbytku hormónov. Určitá tvorba testosterónu a plodnosť je však v tele muža zachovaná do pomerne vysokého veku. Nežnejšie pohlavie o schopnosť počať dieťa prichádzajú menopauzou úplne.
Priberanie a ospalosť
Postupný pokles hormónov začína u mužov už od tridsiatky. Je to však priemerne len jedno percento ročne. Najväčších zmien si preto všimnú medzi 50. a 55. rokom života. Úbytok tohto hormónu totiž ovplyvňuje libido, ochranu kostí, svalovú hmotu na úkor tuku, duševné funkcie a znižuje hladinu energie.
Čítajte: Prečo myslia ženy inak než muži?
Sexuálne problémy a narušená duševná pohoda
Najväčší problém robí mužom sexuálny život. Muži v prechode bojujú s problémami spojenými s poklesom sexuálneho apetítu aj vplyvom psychických výkyvov ako sú náladovosť, podráždenosť a depresívne stavy. Značnej väčšine však robia najväčší problém poruchy erekcie, ktorá je buď pomerne slabá alebo k nej vôbec nedôjde. Dôvodom je rapídny pokles testosterónu a zlá funkcia ciev, nakoľko usadzovanie cholesterolu zhoršuje dostatočné prekrvenie.
Ako zachrániť testosterón? Hýbte sa!
Ženy s problémami v prechode navštívia gynekológa. Muži to majú o niečo ťažšie. S rozmanitými prejavmi môžu zájsť na urológiu, endokrinológiu, k sexuológovi či andrológovi. Hormonálna liečba mužov je riziková, nakoľko existujú obavy z rakoviny prostaty.
Čítajte: 10 dôvodov prečo vás nebaví beh
Podľa odborníkov by si mal muž prežívajúci prechod v prvom rade upraviť životný štýl. Jesť viac zeleniny a nenasýtených tukov, dodržovať pitný režim, prestať fajčiť a pravidelne sa hýbať. Podarí sa mu tak lepšie udržať hladiny hormónov, primeranú váhu, optimálny cholesterol a dostatok aktívnej svalovej hmoty. Podľa britskej štúdie z roku 2009 hladiny testosterónu klesajú so zvyšujúcou sa telesnou hmotnosťou, čo potvrdzuje nutnosť aktívneho života a pohybu aj vo vyššom veku.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.