Nechuť na sex a podráždenosť. Keď je v prechode MUŽ!
Aj keď ste o tom možno netušili, takzvané mužské klimaktérium existuje a nemali by sme ho ignorovať. Každý ľudský organizmus má svoje limity, aj ten mužský.
Podobne ako ženský, i mužský prechod sa prejavuje nielen fyzickými zmenami, ale zaťažuje aj psychiku. K príznakom patrí nižšia sexuálna výkonnosť, nedostatok energie, ale i sklony k depresiám, strata chuti do života, problémy so spánkom, nervozita, náladovosť a podráždenosť. Dámy sa so svojimi problémami posťažujú nad šálkou kávy, no ako sa s tým vyrovnajú muži?
Prejavy takzvanej andropauzy sú individuálne. Niektorí z nich tak môžu trpieť viac, ako ostatní. Na rozdiel od menopauzy, nastupuje postupne, kdežto ženy prekvapí z ničoho nič ako veľký balvan.
Čítajte: Ženy vs. muži: Unavenejšie, no výkonnejšie!
Práve z tohto dôvodu sa o mužskom prechode hovorí málo. Postupne sa vynárajúce problémy sú často pripisované len k prirodzenému procesu starnutia, pritom sa i andropauza zakladá na úbytku hormónov. Určitá tvorba testosterónu a plodnosť je však v tele muža zachovaná do pomerne vysokého veku. Nežnejšie pohlavie o schopnosť počať dieťa prichádzajú menopauzou úplne.
Priberanie a ospalosť
Postupný pokles hormónov začína u mužov už od tridsiatky. Je to však priemerne len jedno percento ročne. Najväčších zmien si preto všimnú medzi 50. a 55. rokom života. Úbytok tohto hormónu totiž ovplyvňuje libido, ochranu kostí, svalovú hmotu na úkor tuku, duševné funkcie a znižuje hladinu energie.
Čítajte: Prečo myslia ženy inak než muži?
Sexuálne problémy a narušená duševná pohoda
Najväčší problém robí mužom sexuálny život. Muži v prechode bojujú s problémami spojenými s poklesom sexuálneho apetítu aj vplyvom psychických výkyvov ako sú náladovosť, podráždenosť a depresívne stavy. Značnej väčšine však robia najväčší problém poruchy erekcie, ktorá je buď pomerne slabá alebo k nej vôbec nedôjde. Dôvodom je rapídny pokles testosterónu a zlá funkcia ciev, nakoľko usadzovanie cholesterolu zhoršuje dostatočné prekrvenie.
Ako zachrániť testosterón? Hýbte sa!
Ženy s problémami v prechode navštívia gynekológa. Muži to majú o niečo ťažšie. S rozmanitými prejavmi môžu zájsť na urológiu, endokrinológiu, k sexuológovi či andrológovi. Hormonálna liečba mužov je riziková, nakoľko existujú obavy z rakoviny prostaty.
Čítajte: 10 dôvodov prečo vás nebaví beh
Podľa odborníkov by si mal muž prežívajúci prechod v prvom rade upraviť životný štýl. Jesť viac zeleniny a nenasýtených tukov, dodržovať pitný režim, prestať fajčiť a pravidelne sa hýbať. Podarí sa mu tak lepšie udržať hladiny hormónov, primeranú váhu, optimálny cholesterol a dostatok aktívnej svalovej hmoty. Podľa britskej štúdie z roku 2009 hladiny testosterónu klesajú so zvyšujúcou sa telesnou hmotnosťou, čo potvrdzuje nutnosť aktívneho života a pohybu aj vo vyššom veku.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.