Ceny na Slovensku boli v októbri rovnaké ako vlani
- 6:54 15.11.2014
- BRATISLAVA
Spotrebiteľské ceny boli v októbri na rovnakej úrovni ako pred rokom. Tvrdí to Štatistický úrad SR, podľa ktorého tak v priemere za prvých desať mesiacov tohto roka klesli ceny o 0,1 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny rástli už druhý mesiac v poradí zhodne o 0,1 %.
V medziročnom porovnaní vrástli najmä ceny za vzdelávanie o 2,8 percenta. Rozličné tovary a služby zdraželi o 1,9 percenta, alkoholické nápoje a tabak o 1,8 percenta, odevy a obuv o 1,4 percenta, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,1 percenta, rekreácia a kultúra o 0,8 percenta, zdravie o 0,5 percenta a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,3 percenta.
Klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,6 percenta, dopravy o 1,3 percenta, poštových a telekomunikačných služieb o 0,4 percenta a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,3 percenta.
Medzimesačne sa zvýšili najmä ceny za alkoholické nápoje a tabak o 1,5 percenta a odevy a obuv o 1,3 percenta. Poštové a telekomunikačné služby a rozličné tovary a služby v porovnaní so septembrom zdraželi zhodne o 0,3 percenta, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, rekreácia a kultúra a vzdelávanie išli nahor zhodne o 0,2 percenta a bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, zdravie a hotely, kaviarne a reštaurácie zdraželi zhodne o 0,1 percenta. Klesli ceny v doprave o 0,5 percenta a potravín a nealkoholických nápojov o 0,4 percenta.
Medziročná jadrová inflácia sa zvýšila
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, v októbri dosiahla 0,2 percenta, kým v septembri bola na úrovni 0 percenta.
Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v októbri na medziročnej báze úroveň 0,6 percenta. V medzimesačnom porovnaní bola jadrová inflácia v októbri na úrovni 0,1 percenta, pričom čistá inflácia predstavovala 0,3 percenta. Samotné ceny potravín pritom v októbri medziročne klesli o 1,5 percenta a medzimesačne o 0,5 percenta.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 percenta, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 percenta, v roku 2012 to bolo 3,6 percenta. Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 percenta. Ešte slabší rast cien evidujú štatistici v roku 2014, kedy sa za celý rok očakáva na Slovensku cenový vývoj na hranici deflácie.
Opozícia v návrhu uznesenia kritizuje alarmujúco nízke čerpanie eurofondov
Slovensku hrozí prepadnutie finančných prostriedkov EÚ, pretože čerpanie eurofondov je alarmujúco nízke.
TikTok obnovil svoje služby v USA
TikTok začal v nedeľu obnovovať svoje služby v USA, zhruba 12 hodín od ich ukončenia, keď vstúpil do platnosti zákon, ktorý aplikáciu zakazuje z dôvodov národnej bezpečnosti.
Slovákom prichádzajú podvodné správy o daniach
Finančná správa varuje pred podvodným mailom s informáciou o vrátení dane.
Fico odcestoval na návštevu Turecka, stretne sa aj s Erdoganom
Predseda vlády SR Robert Fico odcestoval v pondelok ráno na oficiálnu návštevu Tureckej republiky. Sprevádza ho delegácia ministrov a podnikateľov.
I. Schnabelová: ECB má priestor na ďalšie znižovanie úrokových sadzieb
Európska centrálna banka (ECB) má zrejme ešte priestor na ďalšie uvoľnenie menovej politiky, musí však postupovať opatrne, uviedla členka Výkonnej rady Isabel Schnabelová.