Austrália hostí summit G20, Putin pre kritiku asi odíde skôr
- 19:06 15.11.2014
- BRISBANE
Ruský prezident Vladimir Putin sa pravdepodobne v nedeľu nezúčastní na pracovnej schôdzke summitu krajín G20 a do vlasti odletí skôr. Agentúre Reuters to povedal nemenovaný zdroj z Putinovej delegácie. Dôvod skoršieho odchodu nešpecifikoval, no môže súvisieť s ostro kritikou zo strany západných lídrov voči konaniu Ruska na Ukrajine.
Súvisiace:
Ruská agresia voči Ukrajine je hrozbou pre svet, tvrdí Obama
Na summite krajín G20 hrozí ruská špionáž, varuje Austrália
Summit najsilnejších ekonomík sveta
Austrálske mesto Brisbane cez víkend hostí v poradí už deviaty výročný summit skupiny G20, ktorá združuje vlády a centrálne banky najväčších ekonomík sveta. Najvyšší predstavitelia 19 krajín a EÚ sa budú tradične venovať predovšetkým ekonomickým témam, nevyhnú sa ani debate o kríze na Ukrajine, ktorá spôsobila ochladenie vzťahov medzi Ruskom a Západom. Podľa expertov je skupina pod nátlakom, aby jej najnovšie vrcholové stretnutie prinieslo hmatateľné výsledky, keďže v uplynulých rokoch bola terčom kritiky pre neschopnosť plniť vytýčené ciele.
Austrália, ktorá G20 momentálne predsedá, je odhodlaná napraviť povesť fóra prostredníctvom nových stratégií hospodárskeho rastu. Tie by mal na dvojdňovom summite predstaviť každý z členov skupiny, ktorá už dávnejšie ohlásila zámer zvýšiť v priebehu piatich rokov celosvetový hrubý domáci produkt o dva bilióny amerických dolárov (1,6 bilióna eur) a vytvoriť pritom desiatky miliónov nových pracovných miest.
Podobne ako pri summite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), ktorý sa konal začiatkom týždňa v Pekingu, sa pozornosť sústreďuje aj na spoločnú prítomnosť prezidentov Ruska a USA, vzhľadom na terajšie napätie sa však neočakáva formálne dvojstranné rokovanie.
USA prispejú tri miliardy dolárov do klimatického fondu
Spojené štáty prispejú sumou tri miliardy dolárov do medzinárodného Klimatického fondu, ktorý má pomôcť chudobným krajinám zvládať dopady klimatických zmien. Po príchode do austrálskeho mesta Brisbane to oznámil americký prezident Barack Obama. Životné prostredie a klimatické zmeny budú jednou z hlavných tém vrcholnej schôdzky. Jednotlivé krajiny majú svoje príspevky do spomínaného fondu oznámiť do 20. novembra.
"Spolu s ďalšími krajinami, ktoré už sľúbili finančnú podporu, pomôžeme rozvojovým štátom s budovaním systémov včasného varovania, ochranou proti náhlym povodniam ako aj s budovaním odolnej infraštruktúry," povedal Obama. Dodal, že financie pôjdu aj na redukciu emisií skleníkových plynov a na investície do čistých energií.
Hostiteľ summitu G20, austrálsky premiér Tony Abbott dúfal, že stretnutie sa bude viac sústrediť na ekonomiku vrátane jej rastu a vytvárania nových pracovných miest. Obama však pripomenul neustále ohrozenie Austrálie dôsledkami klimatických zmien. Bez riešenia situácie budú podľa neho obdobia sucha dlhšie a lesné požiare častejšie.
Na vytvorení Klimatického fondu sa bohaté krajiny dohodli v roku 2009. Zaviazali sa, že do roku 2020 do fondu prispejú sumou 100 miliárd dolárov.
Kirby: Generáli v Kurskej oblasti posielajú vojakov z KĽDR ľahkovážne na smrť
Generáli na fronte v ruskej Kurskej oblasti, ktorej časť od leta okupuje ukrajinská armáda, ľahkovážne posielajú na smrť severokórejských vojakov.
MS v hokeji do 20 rokov: Slováci zdolali Švajčiarov 2:1
Slovenskí hokejisti zvíťazili v druhom zápase B-skupiny.
Lekári zaznamenali prípad vtáčej chrípky, ktorá u pacienta zmutovala
Prenos na iného človeka nezistili.
Tragická nehoda: Auto so slovenskými opatrovateľkami havarovalo v Rakúsku
Po nehode hlásia jednu obeť a šesť zranených.
Ak vymrú ľudia, tento živočích by dokázal vybudovať ďalšiu civilizáciu
Najväčšou prekážkou ovládnutia planéty by mohla byť nespoločenskosť tohto druhu.