Slovenskí vedci majú vylepšený superpočítač Aurel

Vo Výpočtovom stredisku Slovenskej akadémie vied (SAV) v utorok slávnostne uviedli do prevádzky rozšírenú verziu superpočítača Aurel, ktorého výkon sa po inštalácii nových častí zvýšil o tretinu.
Superpočítač Aurel používajú vedci z SAV od jesene 2012, pričom už pred svojim rozšírením patril medzi 500 najvýkonnejších počítačov na svete. Zadarmo ho využívajú aj partnerské univerzity ako napríklad bratislavská Slovenská technická univerzita, Žilinská univerzita, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici či Technická univerzita Košice.
Služby Aurela v prvej etape využívali najmä vedecké odbory, ktoré potrebujú výpočtovú techniku s výkonom nad možnosťami bežných počítačov, ako je napríklad výpočtová fyzika, či chémia. Za necelé dva roky od oficiálneho spustenia superpočítača zaregistrovalo Výpočtové stredisko SAV zhruba sto používateľov, ktorí Aurelov výkon využili v 63 projektoch v oblastiach vedy a výskumu.
"V druhej etape budovania infraštruktúry pre vysokovýkonné počítanie sme pre slovenských vedcov a výskumníkov získali výpočtový systém, ktorý po rozšírení disponuje viac ako 4000 výpočtovými jadrami, 32 terabajtami RAM pamäte, 225 terabajtami internej a 600 terabajtami externej diskovej kapacity. Aurel tak teraz poskytuje približne 130 teraflops špičkového výpočtového výkonu," uviedol riaditeľ Výpočtového strediska SAV Tomáš Lacko.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.