Echinacea posilňuje imunitu. Je účinnejšia ako lieky

Práve jesenné a zimné obdobie je vhodné na posilnenie obranyschopnosti nášho organizmu.
Echinacea je jednou z najpredávanejších liečivých rastlín na trhu. Dokáže účinne stimulovať imunitný systém. Je silnou zbraňou proti infekciám, ale aj pri liečbe nachladnutia a ochorení horných dýchacích ciest. Pomáha organizmu pohotovo sa vysporiadavať i s útokmi vírusov, zmierňuje bolesti a zápaly.
Liečivý ježko
Echinacea pochádza zo Severnej Ameriky a ľudstvo sa ňou lieči už tisícky rokov. Svoj názov dostala z gréckeho slova "echinos", ktoré v preklade znamená ježko, a to z dôvodu podoby jej kvetného lôžka s tyčinkami. Indiáni kmeňa Dakotov ju využívali na liečbu horúčok, zápalov a rán. Na konci 19.storočia jej účinky potvrdil uznávaný nemecký homeopat Meyer a zaradil ju medzi liečivé poklady Ameriky. Jej popularita však začala klesať s nástupom antibiotík.
Dnes sa stretneme v lekárňach a obchodoch so zdravou výživou s Echinaceou angustifolia, purpurea a pallida, ktoré sa bežne používajú na terapeutické účely. S jej obsahom na trhu nájdeme kvapky, šumivé tablety, tablety na cmúľanie, sirupy alebo čaje. Nie všetky produkty však obsahujú rovnaké časti rastliny, a preto sa môže ich účinnosť líšiť.
Výskumy naznačujú, že jej nadzemná časť (Echinacea purpurea) je najúčinnejšia. Schválená je na liečbu prechladnutia, infekcie dýchacích a močových ciest. Koreň (Echinacea pallida) je údajne účinnejší pri liečbe chrípky.
Čítajte: Chrípka a prechladnutie: Ako ich rozoznať a účinne liečiť
Podľa Medicínskeho centra Univerzity v Marylande až 14 štúdií potvrdilo, že echinacea dokáže znížiť pravdepodobnosť nachladnutia až o 58% a dobu jeho trvania v prípadnom prepuknutí o 4 dni.
Pre koho je vhodná?
Ako píše český portál idnes.cz, o bezpečnom užívaní tejto rastliny, najmä pre tehotné ženy a kojace matky, stále chýba dostatočné množstvo informácií.
Čítajte: Semiačka plné zdravia. Jesť by sme ich mali denne
Väčšina ľudí ju krátkodobo znáša výborne, no dlhodobý prísun pre organizmus stále nie je podrobne preskúmaný. Jej dávkovanie je preto obmedzené a nemalo by sa prekračovať. Mali by ste preto pozorne čítať doporučené dávkovanie a ak užívate silné lieky, o ich kombinácii s echinaceou by ste sa mali poradiť s ošetrujúcim lekárom.
Užívanie echinacey by sa nemalo kombinovať s kofeínom. V opačnom prípade hrozia prejavy ako nervozita, búšenie srdca či bolesti hlavy.
Recpet proti nachladnutiu
Dokotor David Leopold z Kaliforniie odporúča recept proti nachladnutiu, ktorý je o niečo efektívnejší než voľnopredajné lieky. Odporúča zmiešať 15-20 kvapiek tinktúry z echinacey s teplou vodou hneď, ako sa objavia prvé príznaky nachladnutia. Tinktúru je nutné podávať 5-krát denne.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.