Reakcie na Kiskov príhovor: Matovič ho nestihol pre zápchu
Líder OĽaNO Igor Matovič považuje za hanbu, že vláda Roberta Fica neprišla do parlamentu na vystúpenie prezidenta Andreja Kisku.
Súvisiace:
Kiska chce kobru v zdravotníctve, protestom ľudí rozumie
Kiska vystúpil v parlamente, prečítajte si jeho prejav
Matovič prejav nestihol pre zápchu
Kiska ako prezident je najvyšším ústavným činiteľom, išlo o jeho prvé vystúpenie v parlamente. Matovič prejav pre zápchu nestihol, pripomenul však, že členovia vlády chodia v autách s modrými majáčikmi a v národnej rade byť mohli, ak by chceli.
Kiska vo vystúpení spomínal, že by po daňovej kobre mohla vzniknúť aj kobra v zdravotníctve. "Mala by fungovať politická kobra a mala by chodiť za zadkom každému jednému zlodejovi politikovi. Potom by zlodeji politici do politiky nešli a vyzeralo by to, ako sme chceli. Ideálna politická kobra je zrušiť kvórum na referendum a keď politici spravia niečo zlé, ľudia ich v referende odvolajú," vysvetlil Matovič.
Zdôraznil, že hoci Slovensko má množstvo orgánov ako NKÚ, generálnu prokuratúru, policajné prezídium či daňové riaditeľstvo, postihy hrozia iba obyčajným ľuďom a nie skorumpovaným politikom. "Malo by to vyzerať tak, že tieto inštitúcie by mali fungovať, mali by ich viesť ľudia, ktorí pôjdu po prstoch politikom," uzavrel líder OĽaNO.
CELÝ PREJAV PREZIDENTA KISKU V PARLAMENTE si môžete prečítať ----------------------> TU.
Zdravotníctvo je podľa Kaníka najvykričanejšia hanba
Vystúpenie prezidenta v parlamente podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka potvrdzuje, že mimoriadna schôdza k odvolávaniu premiéra Roberta Fica spustila sériu protestov a pohár trpezlivosti verejnosti pretiekol. "Zdravotníctvo je najvykričanejšou hanbou Slovenska, najzneužívanejšou na rôzne nekalé praktiky spojené s vládnymi špičkami Smeru. Pán prezident sa jednoznačne postavil na stranu verejnosti, občanov a tých politikov, ktorí sa proti tomu snažia bojovať," povedal Kaník. Berie to ako výzvu, aby sa reálne s takými praktikami skoncovalo a boli potrestaní tí, ktorí za to nesú zodpovednosť.
Kaníkova skepsa pretrváva, pokiaľ ide o ochotu a vôľu vládneho Smeru. "Zatiaľ sú to len marketingové kroky a snaha zamaskovať svoje pôsobenie, keďže Smer vytvoril systém, ktorý stojí na korupcii a klientelizme, nejde o jednotlivé zlyhania, ale o nastavenie systému. A inak sa s tým nedá vyrovnať, len zmenou tohto systému. To znamená porážkou Smeru vo voľbách," upozornil exminister sociálnych vecí.
Poslanec za SDKÚ-DS súhlasí s názorom prezidenta na politické nominácie. "Všade tam, kde ide o odbornú prácu, sú politické nominácie neopodstatnené. Politické nominácie sú opodstatnené pri členoch vlády, parlamentu a inštitúciách, ktoré im podliehajú. Všade inde treba ľudí, ktorí sú čestní a bezúhonní bez ohľadu na ich politický názor," dodal Kaník.
Figeľ šípi zlý signál
Rozhodnutie členov vlády neprísť do parlamentu vypočuť si prejav prezidenta nie je podľa predsedu KDH Jána Figeľa dobrý signál. Ako povedal v stredu pre agentúru SITA, aj keď vláda nemá povinnosť sa zúčastniť na takomto vystúpení, pre občanov, pre politickú atmosféru, je spolupráca troch kľúčových inštitúcií, ktorými sú parlament, vláda a prezident, rozhodujúca.
Podľa neho za posledné týždne sa stali vážne personálne a politické rozhodnutia a zároveň je evidentná nespokojnosť spoločnosti so stavom vecí verejných nielen v zdravotníctve, ale aj v prejavoch korupcie. "Vítam preto prezidentov apel na zodpovednosť, dialóg a spoluprácu pri hľadaní účinných riešení. Je dobré, že sa dotkol nielen zdravotníctva, ale aj školstva. Už tretia personálna zmena môže mať významné negatívne následky. Zdravotníctvo sa týka každého, dnes vyžaduje účinné a ozdravné kroky," konštatoval Figeľ.
Príhovor zhodnotil aj Bugár
Neúčasť vlády na vystúpení prezidenta kritizoval aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár. "Je to neúcta voči prezidentovi SR. Vláda tu mala byť. Bolo to neférové," povedal pre agentúru SITA. Podľa neho prezident s príhovorom vystúpil v správnom čase. "Dianie v parlamente nemôže byť v rozpore s požiadavkami verejnosti a tento apel prezidenta snáď pomôže, aby sme prijali funkčné zákony o schránkových firmách či o konflikte záujmov, ktoré by inak Smer zhodil zo stola," povedal s tým, že pokračovanie v doterajšej parlamentnej praxi by bolo nezodpovedné zahrávanie sa s pokojom občanov na Slovensku. "Uvedomujeme si to my a som rád, že si to uvedomuje aj prezident," dodal.
Podľa podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej (OĽaNO) hovoril v utorok novozvolený predseda parlamentu o novej politickej kultúre, ale dnešný postoj vlády je prejavom neúcty k hlave štátu. Jurinová pre agentúru SITA ocenila, že Andrej Kiska nebol v prejave konfrontačný, ale povzbudzujúci. "Pozitívne hodnotím jeho upozornenie na práva ľudí, ktoré treba chrániť a nie znevažovať," dodala.
Kiskov prejav Brixiho neprekvapil
Poslancov Smeru-SD podľa Otta Brixiho Kiskov prejav neprekvapil. "Od prejavu pána prezidenta sme po vecnej aj formálnej stránke očakávali to, čo bolo povedané. Vnímam to ako legitímnu a štandardnú súčasť výkonu jeho mandátu. Veci, ktoré tam boli indikované, sú všeobecne známe, takže je len na poslancoch, vláde a všetkých, ako sa s nimi vyrovnáme," povedal Brixi.
O téme politických nominácií by sa podľa Brixiho mala viesť odborná a nie populistická diskusia. "Politické nominácie môžu byť pozitívne aj negatívne, závisí to od konkrétneho nominanta. Nepreceňoval by som to. Nie každá politická nominácia musí byť zlá. Druhá otázka je, čo je to politická nominácia. Je to člen strany alebo odborník nominovaný stranou?" konštatoval Brixi. Podľa neho ide o veľmi širokú tému, o ktorej sa zatiaľ hovorí povrchne. "Zatiaľ nikto nepovedal, ak nastane stop a nebudú politické nominácie, kto bude kompetentný a do akých funkcií bude môcť navrhovať v tejto krajine," uzavrel poslanec Smeru-SD.
Politológ hovorí o prílišnej zhovievavosti
Prezident Andrej Kiska nemal vo svojom vystúpení v národnej rade hovoriť len o zdravotníctve, ale mal jasne pomenovať, čo problém korupcie na Slovensku spôsobuje, myslí si politológ Ján Baránek. "Práve prezident mal byť ten, kto problém korupcie pomenuje od základu a pomenuje ho nielen v súvislosti s jedným rezortom. V tomto smere bol jeho prejav veľmi zhovievavý nielen voči Smeru, ale voči všetkým vládam, ktoré tu boli, pretože to je ich záležitosť," povedal Baránek agentúre SITA. Podľa politológa bol Kiskov prejav viac neutrálny než kritický. "Netreba za každú cenu kritizovať, ale ide tu o pomenovanie problémov," dodal Baránek.
Vystúpenie hlavy štátu pred poslancami sa dá podľa politológa zároveň chápať ako prejav podpory demonštrantom, ktorí v posledných dňoch protestujú proti korupcii v zdravotníctve. "Treba dať prezidentovi k plusu, že nejakým spôsobom nehuckal k anarchii, ale práve naopak, vzýval na pokojný priebeh takýchto akcií," myslí si Baránek.
Za najdôležitejšie z Kiskovho prejavu považuje to, že prezident označil politické nominácie za podstatnú príčinu zla v zdravotníctve. "To je aj jedna z požiadaviek demonštrantov. Čo mi trošku prekážalo je, že prezident by mal mať širší záber ako demonštranti," ukončil Baránek.
Prezident Andrej Kiska mal v stredu prvý príhovor pred poslancami v Národnej rade SR. VIAC SA DOČÍTATE TU.
Slovensko kúpi od Izraela systém protivzdušnej obrany Barak MX za 560 miliónov eur
Izrael súhlasil, že Slovensku predá moderný systém protivzdušnej obrany Barak MX za približne 560 miliónov eur, oznámilo v pondelok izraelské ministerstvo obrany.
Počasie na Štedrý deň: Meteorológovia varujú pred nebezpečným javom
Snehových zrážok na Štedrý deň podľa SHMÚ veľa nebude.
Silné sneženie komplikuje dopravu, na týchto úsekoch ciest si dávajte pozor
Na viacerých cestách je pokrývka snehu.
V Bratislave proti návšteve premiéra v Moskve protestujú stovky ľudí
V hlavnom meste SR proti nedeľnej návšteve predsedu vlády SR Roberta Fica v Moskve protestujú v pondelok pred Úradom vlády SR stovky ľudí.
SHMÚ varuje pred počasím, výstrahy platia aj na Štedrý deň
SHMÚ varuje pred snehovými jazykmi a víchricou.