Tehotná aj napriek antikoncepcii. Ako je to možné?

Stopercentná ochrana pred neželaným otehotnením neexistuje. Ani hormonálna antikoncepcia nedokáže chrániť na 100%. Aj napriek jej užívaniu sa tak môže stať, že sa stanete matkou.
Účinnosť antikoncepcie sa pri jej správnom užívaní odhaduje na 95-99%. Akonáhle začnú na váš organizmus vplývať faktory ovplyvňujúce vstrebávanie hormónov, percentá ochrany sa začnú znižovať. Riziko otehotnenia tak môže stúpnuť z 0,1 na 5%!
Účinnosť hormonálnej antikoncepcie znižuje:
- Vynechanie tabletky
- Neskoré nasadenie po prestávke.
- Zvracanie do štyroch hodín od užitia.
- Preliepanie antikoncepčnej náplaste.
- Nedodržanie intervalov medzi tabletkami.
- Užívanie liekov znižujúcich ich účinnosť.
- Pitie alkoholických nápojov.
Štúdie dokazujú, že tri percentá žien zabudne za jeden mesiac užiť najmenej jednu tabletku. Hladina hormónov zabraňujúca otehotneniu však zostane v krvi konštantná len pri skutočne pravidelnom užívaní, a to každý deň v rovnaký čas.
Čítajte: Tehotenstvo vo vzťahu. Na toto sa pripravte!
Ochorenia, ktoré ovplyvňujú metabolizmus predstavujú v tejto súvislosti taktiež určité riziko. Patrí sem napríklad rapídny úbytok hmotnosti, cystická fibróza či Crohnova choroba. Mnohé lieky totiž môžu účinnosť antikoncepcie znížiť, a to bez ohľadu na to či užívate tabletkovú formu, antikoncepčné teliesko, náplaste alebo krúžok. Všetky formy antikoncepcie ovplyvňujú rovnako. Sú to napríklad antibiotiká, lieky na epilepsiu či rakovinu.
Video: Priebeh tehotenstva v troch minútach
Nejde však len o lieky viazané na lekársky predpis. Opatrní buďte aj pri užívaní voľnopredajných produktov. Vždy čítajte príbalové letáky, o ich vplyve na antikoncepciu sa poraďte s lekárnikom a pri každom predpise liekov lekára na užívanie antikoncepcie upozornite. Výnimkou nie sú ani bylinky. Ochranu pred otehotnením znižuje napríklad Ľubovník bodkovaný.
Nepríjemné prekvapenia
V priebehu prvých troch mesiacov si telo na antikoncepciu zvyká. Môže sa preto objaviť špinenie či krvácanie aj mimo cyklu, ktoré by malo po tejto dobre odznieť. Najčastejšie je u progestinových preparátoch.
Čítajte: Riziká antikoncepcie, na ktoré lekár neupozorní
Stretnúť sa môžete aj s vynechaním menštruačného cyklu. Tento jav sa nazýva amenorea a bežný je pri neprerušenom pokračovaní kombinovanej antikoncepcie. Ak však cyklus vynecháva dvakrát po sebe, navštívte svojho gynekológa!
U 0,2-3% žien sa menštruačné krvácanie neobjaví najmenej pol roka po ukončení užívania hormonálnej antikoncepcie. Deje sa tak z dôvodu útlmu endogénnych žliaz, najmä hypofýzy. Buď sa organizmus sám spamätá alebo vám gynekológ po dlhšie pretrvávajúcich ťažkostiach naordinuje lieky upravujúce neželaný stav.
Čítajte: Šokujúca antikoncepcia: Colové výplachy, ortuť či zvierací trus

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.

Následky osýpok trvajú roky, vírus spôsobuje imunitnú amnéziu
Osýpky zničia obranyschopnosť imunitného systému proti iným infekciám.