Tehotná aj napriek antikoncepcii. Ako je to možné?
Stopercentná ochrana pred neželaným otehotnením neexistuje. Ani hormonálna antikoncepcia nedokáže chrániť na 100%. Aj napriek jej užívaniu sa tak môže stať, že sa stanete matkou.
Účinnosť antikoncepcie sa pri jej správnom užívaní odhaduje na 95-99%. Akonáhle začnú na váš organizmus vplývať faktory ovplyvňujúce vstrebávanie hormónov, percentá ochrany sa začnú znižovať. Riziko otehotnenia tak môže stúpnuť z 0,1 na 5%!
Účinnosť hormonálnej antikoncepcie znižuje:
- Vynechanie tabletky
- Neskoré nasadenie po prestávke.
- Zvracanie do štyroch hodín od užitia.
- Preliepanie antikoncepčnej náplaste.
- Nedodržanie intervalov medzi tabletkami.
- Užívanie liekov znižujúcich ich účinnosť.
- Pitie alkoholických nápojov.
Štúdie dokazujú, že tri percentá žien zabudne za jeden mesiac užiť najmenej jednu tabletku. Hladina hormónov zabraňujúca otehotneniu však zostane v krvi konštantná len pri skutočne pravidelnom užívaní, a to každý deň v rovnaký čas.
Čítajte: Tehotenstvo vo vzťahu. Na toto sa pripravte!
Ochorenia, ktoré ovplyvňujú metabolizmus predstavujú v tejto súvislosti taktiež určité riziko. Patrí sem napríklad rapídny úbytok hmotnosti, cystická fibróza či Crohnova choroba. Mnohé lieky totiž môžu účinnosť antikoncepcie znížiť, a to bez ohľadu na to či užívate tabletkovú formu, antikoncepčné teliesko, náplaste alebo krúžok. Všetky formy antikoncepcie ovplyvňujú rovnako. Sú to napríklad antibiotiká, lieky na epilepsiu či rakovinu.
Video: Priebeh tehotenstva v troch minútach
Nejde však len o lieky viazané na lekársky predpis. Opatrní buďte aj pri užívaní voľnopredajných produktov. Vždy čítajte príbalové letáky, o ich vplyve na antikoncepciu sa poraďte s lekárnikom a pri každom predpise liekov lekára na užívanie antikoncepcie upozornite. Výnimkou nie sú ani bylinky. Ochranu pred otehotnením znižuje napríklad Ľubovník bodkovaný.
Nepríjemné prekvapenia
V priebehu prvých troch mesiacov si telo na antikoncepciu zvyká. Môže sa preto objaviť špinenie či krvácanie aj mimo cyklu, ktoré by malo po tejto dobre odznieť. Najčastejšie je u progestinových preparátoch.
Čítajte: Riziká antikoncepcie, na ktoré lekár neupozorní
Stretnúť sa môžete aj s vynechaním menštruačného cyklu. Tento jav sa nazýva amenorea a bežný je pri neprerušenom pokračovaní kombinovanej antikoncepcie. Ak však cyklus vynecháva dvakrát po sebe, navštívte svojho gynekológa!
U 0,2-3% žien sa menštruačné krvácanie neobjaví najmenej pol roka po ukončení užívania hormonálnej antikoncepcie. Deje sa tak z dôvodu útlmu endogénnych žliaz, najmä hypofýzy. Buď sa organizmus sám spamätá alebo vám gynekológ po dlhšie pretrvávajúcich ťažkostiach naordinuje lieky upravujúce neželaný stav.
Čítajte: Šokujúca antikoncepcia: Colové výplachy, ortuť či zvierací trus
12 znakov v 60-tke, ktoré často súvisia s demenciou
Po dovŕšení 60-tky si treba všímať týchto 12 znakov, ktoré môžu poukazovať na zvýšené riziko vzniku demencie.
Neurológ: Toto by som na záchode nikdy nerobil
Vyhnite sa problémom s krvným obehom a mozgom. Toto na toalete nikdy nerobte, radí neurológ.
Mladý pacient s rakovinou hrubého čreva: Tieto dva symptómy som ignoroval
Mladý muž prezradil skryté varovné signály, ktoré značia rakovinu hrubého čreva.
Robte túto činnosť trikrát za týždeň a môžete omladnúť o osem rokov
Zdravá aktivita trikrát týždenne môže pomôcť znížiť váš biologický vek o osem rokov.
Ako káva mení črevá: Vedci prišli s novým zistením
Pravidelné pitie kávy vedie k zmene mikrobiómu. Nový výskum odhaľuje podrobnosti tohto mechanizmu.