Za Spartany sme dali zhruba o 20 miliónov viac, tvrdí KDH
Ministerstvo obrany podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) kúpilo dve dopravné lietadlá typu Spartan výrazne drahšie. Bývalý vojenský pilot a poradca predsedu KDH Jána Figeľa Peter Švec odhadol, že Slovensko na kúpe Spartanov prerobí asi 20 miliónov amerických dolárov (USD).
Súvisiace:
Glváč utajil nákup pušiek, rezort podpísal zmluvu bez súťaže
Nákup Spartanov je predražený, tvrdí exminister Galko
Zavádzajúca je aj osobitná zmluva na výcvik
Bývalý vojenský pilot upozornil, že spoločnosti predávajú lietadlá takmer vždy za nižšiu cenu, ako je katalógová. Švec rovnako považuje za zavádzajúce, že rezort obrany uzavrel osobitnú zmluvu za výcvik a údržbu, pretože výcvik a údržba v záručnej lehote sú štandardne súčasťou katalógovej ceny.
"Publikovaná cena, za ktorú majú byť nakúpené lietadlá C-27Spartan je škandalózne vysoká," konštatoval Švec. "Ak navýšenie predstavuje korupčný potenciál, tak kauza CT je v podstate málo významná," dodal.
Spartany vraj vyvolávajú viaceré otázniky
Rozpočet rezortu obrany je síce dlhodobo podľa KDH poddimenzovaný, veľkým problémom ale zostáva neefektívne využívanie zdrojov. Nákup lietadiel Spartan podľa Figeľa vyvoláva viaceré otázniky, čo len potvrdzuje celkový prístup rezortu obrany k obstarávaniam. "Chcem zdôrazniť, že najväčším problémom vlády Smeru a aj rezortu obrany nie je nedostatok financií, ale ich netransparentné a neefektívne využívanie," dodal Figeľ.
Za vlády Ivety Radičovej sa podľa hovorcu KDH Mateja Kováča začali využívať dva veľmi dôležité nástroje pri verejnom obstarávaní – zverejňovanie zmlúv a elektronické aukcie, respektíve skutočné súťaže.
Priniesli podľa neho nielen viac transparentnosti, ale aj efektívnejšie vynakladanie verejných financií. "Ministerstvo obrany však vďaka špecifickým podmienkam obidva tieto nástroje obchádza. Využíva na to inštitút utajovania skutočností a spoločné nákupy s inými štátmi, pri ktorých nie je potrebná súťaž," konštatoval Kováč, poverený agendou obrany a bezpečnosti v KDH.
Nákup kritizuje aj Procházkova Sieť
Strana Sieť kritizuje nákup dvoch lietadiel Spartan, ktorý bol podľa strany Radoslava Procházku netransparentný. Strana pripravuje komplexnú analýzu obstarávania vojenského materiálu, kde sa systematicky objavujú predražené nákupy, informoval hovorca strany Sieť Ján Orlovský. Vzhľadom na závažnosť zistení sa Sieť rozhodla požiadať o stretnutie s najvyšším veliteľom Ozbrojených síl SR, prezidentom Andrejom Kiskom.
"Po rokoch nedostatku finančných prostriedkov sa Ministerstvo obrany SR rozhodlo kúpiť lietadlá za 99 miliónov eur. Podozrivosť tohto nákupu potvrdzuje fakt, že ministerstvo spolu s talianskym dodávateľom rozhodlo, že všetky štyri zmluvy (dve zmluvy na nákup lietadla, jedna na tréning a jedna na logistickú podporu) sú ako celky obchodným tajomstvom,” informoval podpredseda Siete a poslanec NR SR Miroslav Beblavý.
Podľa jeho názoru ide o protiprávne konanie, ktoré znemožňuje verejnosti primerane vyhodnotiť výhodnosť týchto obrovských transakcií. Rovnako je podľa Beblavého novým faktom, že nákup lietadiel bude stáť o päť miliónov eur viac ako ministerstvo avizovalo. "Naše podfinancované ozbrojené sily si zaslúžia tú najlepšiu techniku. Ak ich modernizácia ale prebieha podobným spôsobom ako obstarávanie v nemocnici v Piešťanoch, trpia tým nielen vojaci, ale aj obranyschopnosť SR. Viac peňazí vo vreckách oligarchov totiž znamená menej vojakov pracujúcich s kvalitnou a bezpečnou technikou,” skonštatoval Beblavý. a dodal, že "divoké maniere pri nakladaní s prostriedkami nás všetkých, ktoré sme mohli sledovať počas prvej Ficovej vlády, stranu Smer-SD zjavne neopustili". Sieť bude i naďalej všetky jej kroky pozorne sledovať.
Ministerstvo spochybňuje názory Šveca
"Informácie pána Petra Šveca, ešte donedávna nezávislého odborníka na letectvo a dnes predstaviteľa KDH, sú odtrhnuté od reality. Už pred pár týždňami sa vyjadroval k cene za Spartany a tvrdil, že je nevýhodná, hoci konečná suma bola známa až pri podpise zmluvy," uviedla v reakcii hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková. Švec, ktorý bol dlhoročným príslušníkom Ozbrojených síl SR, by mal podľa rezortu obrany predtým, ako bude vystupovať so svojimi názormi, informovať verejnosť, ako on sám zabránil stavu, v ktorom sa dnes nachádzajú vzdušné sily.
"Súťaž na nákup lietadiel Spartan C – 27J bola uskutočnená v roku 2008, nebola nikým spochybnená, ani vládou Ivety Radičovej, a súčasnému vedeniu sa podarilo dohodnúť lepšiu cenu, ako bola vysúťažená," konštatovala Balleková. Ak táto téma skutočne zaujíma predstaviteľov KDH, mali by sa podľa rezortnej hovorkyne pýtať exministra Ľubomíra Galka, prečo v roku 2011 premárnil šancu a nereagoval na časovo obmedzenú ponuku výrobcu na tieto lietadlá, čím by Slovenská republika a jej daňoví poplatníci ušetrili 13 miliónov eur.
Matúš Šutaj Eštok: Opozícia škodí Slovensku hystériou a nenávisťou
Vládna koalícia chce stavať mosty na všetky štyri svetové strany.
Informačný systém katastra zasiahol kybernetický útok zo zahraničia
Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia.
Šutaj Eštok nevidí potrebu meniť hodnoty v memorande o zahraničnej politike
Koaličná strana Hlas-SD nevidí potrebu meniť základné hodnoty memoranda o zahraničnej politike, ktoré podpísali traja najvyšší ústavní predstavitelia SR.
Kataster nefunguje: Výbor žiada vysvetlenie od riaditeľov NBÚ a ÚGKK
Členovia parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa majú zaoberať situáciou na katastri nehnuteľností.
ÚBOK vyšetruje neoprávnený zásah do systému katastra nehnuteľností
Úrad boja proti organizovanej kriminalite sa ihneď začal zaoberať podozrením z neoprávneného zásahu do počítačového systému katastra nehnuteľností.