Cameron žiada zmeny zmlúv Únie, sprísňuje imigračné zákony
- 14:59 28.11.2014
- ROCESTER
Súčasťou zmien imigračných zákonov je podľa britského premiéra Davida Camerona aj to, že imigranti z Európskej únie v niektorých prípadoch nedostanú sociálne príspevky až prvé štyri roky.
Britský premiér David Cameron bude žiadať zmeny v zakladajúcich zmluvách o EÚ, ktoré mu umožnia obmedziť imigráciu do Británie z iných členských krajín únie s cieľom využiť tamojší sociálny systém.
Britský predseda vlády predstavil v piatok návrhy na obmedzenie poskytovania sociálnych dávok pre imigrantov z Európskej únie, ktorá britské plány považuje za porušenie svojich základných princípov o voľnom pohybe pracovných síl. Cameron preto žiada zmenu základných európskych zmlúv.
Prídavky na deti v zahraničí sa zrušia
Ak sa mu to nepodarí a jeho Konzervatívna strana zostane pri moci aj po budúcoročných voľbách, sľúbil vypísanie referenda o zotrvaní, či vystúpení Británie z únie. "Zisťujeme, aké časti zmlúv EÚ sa musia zmeniť, no je jasné, že zmluvy zmeniť treba a som si istý, že to dokážeme vyrokovať," vyhlásil Cameron.
Britský premiér potvrdil, že imigranti z EÚ v niektorých prípadoch nedostanú sociálne príspevky prvé štyri roky. Žiadateľ o prídavky na deti, sociálne bývanie či o príspevky v nezamestnanosti musí napríklad doložiť, že v Británii pracoval aspoň štyri roky. Ak si do šiestich mesiacov vôbec nenájde prácu, bude musieť Britániu opustiť. Prídavky na deti žijúce v zahraničí sa zrušia úplne.
Briti sa obávajú imigrácie
Nový systém má znemožniť zneužívanie sociálnych výhod. V Británii podľa štatistík žije asi 300 000 imigrantov z EÚ, ktorí pracujú za nízke mzdy ako nekvalifikovaní pracovníci.
Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že imigrácia je pre britských voličov jedným z najväčších zdrojov obáv pred parlamentnými voľbami v roku 2015. Cameronova konzervatívna vláda sa preto snaží čeliť popularite Strany nezávislosti Veľkej Británie (UKIP) sprísnením pravidiel v oblasti prisťahovalectva a sociálnych dávok.
Britskými návrhmi sa treba zaoberať bez drámy
Európska komisia (EK) v piatok uviedla, že návrhy britského premiéra na obmedzenie poskytovania sociálnych dávok pre imigrantov z Európskej únie je nutné pokojne a pozorne prediskutovať. Komisia zdôraznila, že národné parlamenty členských krajín majú na základe európskych zákonov priestor na boj proti zneužívaniu sociálnej podpory v krajine.
"Je na národných poslancoch, aby bojovali proti zneužívaniu tohto systému a zákony EÚ to umožňujú," povedal hovorca komisie. Dodal, že v rámci EÚ je nutné sa britskými návrhmi zaoberať bez zbytočnej drámy.
Fínsky premiér označil Rusko za trvalú hrozbu pre EÚ
Rusko predstavuje podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa trvalú bezpečnostnú hrozbu pre Európsku úniu.
Pápež František znova odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy
Pápež František opäť odsúdil "krutosť" izraelských útokov v Pásme Gazy, a to napriek kritike zo strany Izraela, ktorý obvinil pápeža z používania "dvojakého metra" v súvislosti s vojnou v palestínskej enkláve.
Putin reaguje na útok Ukrajincov: Budú vystavení skaze
Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu prisľúbil viac "skazy" pre Ukrajinu v odvete za sobotňajší útok na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu.
Vrtuľník narazil do budovy nemocnice, zahynula celá posádka
Štyri osoby zahynuli na juhozápade Turecka, keď vrtuľník záchrannej služby narazil do budovy nemocnice a zrútil sa na zem.
Trump hrozí, že Spojené štáty preberú kontrolu nad Panamským prieplavom
Novozvolený americký prezident Donald Trump označil v sobotu za nespravodlivé poplatky, ktoré platia americké lode za prechod Panamským prieplavom.