Jen voči euru oslabil na trojročné minimum
- 17:38 08.04.2013
- BRATISLAVA
Japonský jen sa v pondelok prepadol na takmer štvorročné minimum voči americkému doláru a trojročné dno oproti euru.
Dolár sa zotavil z prechodných strát, ktoré utrpel po piatkových slabých údajoch z trhu práce USA. Americká mena smeruje k ďalším ziskom a môže otestovať hranicu 100 JPY/USD.
Dolár sa na platforme EBS ocitol na úrovni 99,03 JPY/USD, čo bolo najviac od mája 2009. Neskôr sa obchodoval na úrovni 98,67 JPY/USD so ziskom 1,1 %. Euro voči jenu posilnilo o 1,4 % na 128,755 JPY/EUR, čo bolo najviac od januára 2010.
Nový guvernér japonskej centrálnej banky Haruhiko Kuroda minulý týždeň oznámil, že banka počas dvoch rokov naleje do ekonomiky zhruba 1,4 bilióna USD. Výnosy japonských dlhopisov následne výrazne klesli vďaka očakávaniam masívnych intervencií na dlhopisových trhoch. Od oznámenia nových krokov centrálnej banky stratil jen voči doláru aj euru viac než 6 %.
Česká koruna do 16:19 SELČ posilnila o 0,05 % na 25,474 CZK/EUR, poľský zlotý o 0,36 % na 4,169 PLN/EUR a maďarský forint o 0,09 % na 300,43 HUF/EUR.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.