Ako si chrániť krásu pred chladom? Žiarte celú zimu!
Mráz, sneh, vietor, suchý vzduch a nízke teploty - to všetko pôsobí na našu pokožku, vlasy a nechty počas zimných mesiacov. Preto by sme im mali poskytnúť čo najlepšiu starostlivosť. Máme pre vás dobré rady. Krása je ukrytá v zdravom tele.
Na náš zovňajšok pôsobí studený vzduch striedajúci sa s teplom vo vykurovaných miestnostiach. Pokožka prichádza o dostatok vlhkosti, je suchá a svrbí. Vlasom chýbajú vitamíny, nechty sa nám lámu a trápia i popraskané ruky a pery.
Je dôležité, aby sme naše telo udržiavali v dobrom stave. Popraskaná, svrbiaca či začervenaná pokožka je v zime normálnou reakciou na poveternostné podmienky, no určite by sme sa s ňou nemali zmieriť. Ak sa o ňu nebudeme starať, problémy môžu vyústiť do vážnejších kožných ochorení ako je dermatitída, ekzémy a mykózy.
Suchá pokožka
Hydratačný krém by u vás v mrazivom počasí nemal chýbať. Neošetrená pleť je zbavená pružnosti, pevnosti a rýchlejšie sa na nej objavujú známky starnutia. Pleti dodáva dostatočnú vlhkosť.
Čítajte: Ako sa zbaviť celulitídy naozaj účinne?
Tipy
Pociťujete suchosť na celom tele?
- Pridajte niekoľko kvapiek olivového oleja do kúpeľa alebo naneste tenkú vrstvu priamo na kožu po sprchovaní.
- Pokožke pomôže i kúpeľ s pár šálkami plnotučného mlieka, ktoré ju dokáže hydratovať.
- Po osprchovaní si natrite lakte, kolená a päty s vazelínou, ktorú bez problémov kúpite v drogérii.
Lupiny a starostlivosť o vlasy
So suchou kožou súvisia i lupiny, ktoré sa tvoria na povrchu pokožky hlavy. Prvým krokom k ich prevencii by malo byť zníženie teploty vody pri umývaní vlasov a používanie hydratačného šampónu určeného aj na lupiny. Vlasovej pokožke by ste mali dopriať vitamíny v podobe výživných vodičiek a premasírovať ju s kokosovým olejom.
Čítajte: Rozštiepené končeky. Čo by ste mali vedieť pred strihaním
V zime sú vlasy náchylnejšie na lámanie. Vyhnite sa preto ich kefovaniu, kým sú ešte mokré a obmedzte používanie fénu. Ak si už vlasy musíte rozčesávať po sprchovaní, naneste na ne trošku olivového oleja a rozčesávajte ich pomocou širokého hrebeňa!
Pery
Zabúdať by sme určite nemali ani na naše pery, ktoré vyžadujú starostlivosť aj v zime. Balzam na popraskané pery by nám v tomto období vo vrecku určite nemal chýbať. Najúčinnejšie sú tie so včelím voskom či obsahom lanolínu. Ten dokáže zmäkčovať a udržiavať ju hydratovanú.
Vyrábajú sa síce hydratačné lesky na pery, no tie počas zimného obdobia nestačia. Pery totiž nepozostávajú z mazových žliaz a zime sa preto rýchlo vysušia. S opakovaným vysychaním a popraskaním sa môže stať, že vám zostanú vrásky v kontúrach.
Čítajte: Nová ženská zbraň: Lak na nechty ochráni pred drogami a znásilnením
- Ak máte na perách šupinky, vezmite si zubnú kefku a jemne odstráňte prebytočnú kožu!
- Veľmi suché pery môžete natrieť na 15 minút vrstvou medu či vazelíny a následne odstrániť vlhkým vatovým tampónom, ktorý predtým namočíte do teplej vody.
Ruky
Ruky si chráňte ako len viete. Noste rukavičky, aj keď si myslíte, že zimu vydržíte s rukami vo vreckách. No nie je nič horšie, ako boľavé a popraskané ruky najmä v období, kedy potrebujete prichystať domácnosť na vianočné sviatky.
- Aplikujte hydratačný krém vždy po ich umývaní a aj niekoľkokrát počas dňa.
- Ďalšou dobrou radou je nosenie rukavíc počas umývania riadu a ďalších domácich prác.
Zimné slnko
Slnečné okuliare a UV ochrana nie je potrebná iba v lete. Hoci vám nie je tak horúco, slnečné žiarenie je na horách vo vyšších nadmorských výškach veľmi intenzívne. Preto je natieranie krémom s ochranným faktorom nevyhnutné.
Čítajte: Pozor na nebezpečné slnečné okuliare!
Dobré rady na záver
- Ak sa vydáte do prírody, vždy sa pred chladom chráňte rukavicami, šálom a čiapkou.
- Aj správne potraviny nám pomôžu dodať potrebné živiny a vitamíny, ktré prispejú ku krajšiemu a odolnejšiemu zovňajšku. V zime preto nezabúdajte konzumovať dostatok omega-3-mastných kyselín. Nájdete ich v rybách, orechoch, v avokáde či v olivovom oleji.
- Vitamín C pomáha telu zvyšovať produkciu kolagénu. Ten je zodpovedný za pružnú pokožku.
- Pite dostatok vody a bylinkových čajov! Hydratácia prechádza aj do pokožky.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.