Je vám zima? Tieto jedlá vás zaručene rozpália

Ste teplo oblečení, no napriek tomu máte stále studené ruky? Zmena stravy určite pomôže. Poradíme vám, ktoré jedlá dokážu zahriať organizmus.
Kakao a horúca čokoláda
Šálka horúceho kakaa či čokolády nie je len účinným prostriedkom, ako zahnať zlú náladu. O množstve antioxidantov v kakau sme už toho napísali mnoho, no vždy sa dobre číta, že prehrešky prospievajú zdraviu. Vysokopercentná čokoláda obsahuje flavonoidy, ktoré prispievajú k odolnosti červených krviniek voči voľným radikálom. Úžasnú čokoládu si môžete pripraviť rozpustením kvalitnej čokolády v mandľovom mlieku. Čítajte viac o účinkoch kakaa: Blahodárne kakao
Čítajte: Božské kakao pre lepšiu pamäť
Ovsená kaša - sladké zahriatie
Aj múdra východná medicína radí, aby sme v chladnom období konzumovali čo najviac tepelne upravených jedál. Prečo nezačať už od rána? Ovsená kaša je ideálnym tipom.
Ovos nám poskytuje dávku vlákniny, betaglukán a proteíny na rastlinnej báze. Výskum zameraný na výživu ukázal, že len 3 gramy betaglukánu dokážu znížiť hladiny cholesterolu až o 5-10%. Navyše, teplá ovsená kaša s medom v kombinácii so škoricou a kakaom počas chladných, zimných rán len tak srší antioxidantami a úžasne zahreje.
Vlašské oriešky
Vynikajúce a zdravé sú tieto oriešky v každom ročnom období, no v zime nám chutia obzvlášť ako prísada rôznych maškŕt. Skúste si ich posekať, nasucho opražiť na panvici a posypať nimi grahamový rožok natretý lesným medom. Úžasné raňajky sú na svete. Ak ich zahrniete do stravy spolu s ľanovým olejom, podporíte cirkuláciu krvi a udržíte si zdravé srdce.
Čítajte: Zdravé srdce vďaka vlašským orechom
Pečené jabĺčka
Pečené jablká sú dokonalou zimnou maškrtou. Toto ovocie v sebe zahŕňa dávku vlákniny, ktorá podporuje trávenie. Práve z tohto dôvodu by sme mali jesť jablko spolu so zdravou šupkou. Navyše, jablká sú tvorené približne 86% vody. Ak ich po dopečení posypeme škoricou, krásne nám prevoňajú, zahrejú a doplnia i antioxidanty.
Zelenina
Aj aromatická zelenina ako pór, cesnak, cibuľa, chren či pažítka dokáže prispieť k zahriatiu nášho organizmu. Pridajte ich k nasledujúcim tipom a studené ruky budú minulosťou:
Čítajte: Diéta a chudnutie: Cestoviny, pečivo a sladkosti bez výčitiek
Sladké zemiaky
Podobne, ako tekvica, sladké zemiaky sú bohaté na vitamín A. Okrem neho telu dodávajú vlákninu, vitamín C, vápnik, draaslík a železo. Sú vynikajúcou nízkokalorickou alternatívou a dajú sa z nich pripraviť chutné jedlá, ktoré ozvláštnia vašu stravu. A naša rada - pečte ich s rozmarínom. Dodá im tú správnu chuť a výborne sa k nim hodí.
Krémové polievky
Pre jesenné a zimné počasie sú ako stvorené. Tak napríklad z tekvicovej polievky získate chýbajúci vitamín A, ktorého by sme denne mali skonzumovať približne 700 mg. Tekvica má navyše antioxidačné vlastnosti, a to vďaka obsahu betakaroténu.
Zázvor zaručene zohreje
Ak už nič iné nepomôže, tento zázrak určite. V zimnom období je skvelým vnútrotelovým ohrievačom, vďaka svojim termogénnym vlastnostiam. Zázvor zlepšuje metabolizmus, krvný obeh a pôsobí tiež ako prírodné analgetikum, ktoré pôsobí proti bolestiam celého tela.
Čítajte: Zázvor, bojovník proti rakovine
Rozpáľte sa s čili
Čili papričky sú pikantné vďaka látke zvanej kapsaicín. Podporujú tak metabolizmus a bránia ukladaniu tuku v tele. Štúdie dokazujú, že znižujú telesnú hmotnosť až o 8%. To, ako zahrievajú vám snáď ani nemusíme vysvetľovať. Vyskúšajte sami!
Ak sa chcete zahriať, vyhnite sa naopak surovej zelenine. Radšej ju krátko povarte, najlepšie nad parou. Organizmus ochladzuje i tropické ovocie, najmä citrusy.

Pozor na žuvačky: Toto do seba dostanete pri každom požutí
Každý gram žuvačky uvoľní do vašich úst nežiadúce látky.

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.