Slováci vedia, že životná úroveň súvisí s riešením korupcie
Do nadácie Zastavme korupciu, ktorá vznikla v júli, prišlo vyše sto podnetov. Niektoré z prípadov už spracúvajú na podanie, respektíve právnu pomoc.
Stále viac občanov vníma, že životná úroveň súvisí s tým, ako sa rieši korupcia. Nie je to len o tom, že vláda spraví niečo špeciálne pre mladé rodiny, dôchodcov alebo prídu noví investori.
Aj tieto výdavky či príchod investorov záležia od toho, aké sú podmienky na efektívne narábanie s peniazmi. Naozaj je pozitívne, že stále viac kľúčových aktérov vníma korupciu ako vec, ktorá naozaj výrazne zasahuje do životnej úrovne a do toho, ako sa dá na Slovensku žiť, konštatoval pre agentúru SITA pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti korupcii riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.
Súvisiace:
Slovensko patrí do šestice najskorumpovanejších krajín Únie
Riešenia sú na politických elitách
"Teraz je otázka, ako sa politické elity budú schopné postaviť k tomuto problému aj s reálnymi riešeniami. Z viacerých strán vidno záujem korupciu riešiť, napríklad aj zo strany úspešných ľudí v biznise. Je to signál, že aj v podnikateľskom sektore si ľudia uvedomujú, že je relatívne ťažko sa posunúť na Slovensku bez toho, aby sme sa pokúsili riešiť korupciu," dodal Šípoš.
Nadáciu Zastavme korupciu založili v júli úspešní podnikatelia Miroslav Trnka a Michal Bláha. Odvtedy dostali vyše 130 podnetov, z nich približne polovicu anonymných. Ako uviedol pre agentúru SITA Branislav Ondrášik, relevantnosť podnetov je veľmi rôzna - častým problémom je priširoká interpretácia korupcie a podnety bez zrejmých dôkazov. V jednotlivých prípadoch je nadácia pripravená spolupracovať so štátnymi inštitúciami. Nadácia totiž nemôže nahradiť ich činnosť. Niektoré z prípadov už spracúvajú na podanie, resp. právnu pomoc, dodal.
V súvislosti s ďalšími aktivitami nadácie Ondrášik uviedol, že nahlasovatelia korupcie často prechádzajú zložitým návratom do pracovného života. Rozmýšľame preto, ako tento návrat uľahčiť. V oblasti vzdelávania chcú dosiahnuť, aby mladí ľudia boli pripravení čeliť korupčným situáciám so cťou. Ondrášik podčiarkol, že chcú, aby verejnosť nebrala korupciu ako každodennú záležitosť, ktorá sa nedá zmeniť.
Slovensko je na šiestom najhoršom mieste
Minulý týždeň Špecializovaný trestný súd v Pezinku rozhodoval v korupčnej kauze podnikateľov Salmanovovcov, ktorá ukazuje aj na prepojenie na politiku. Prokurátor v záverečnej reči apeloval na súd, aby nastavil nové meradlá posudzovania a odsudzovania konkrétnych prejavov korupcie.
Pokiaľ nespokojnosť občanov, len s podozrením z korupcie v spoločenskom živote, vyvoláva občianske protesty, zmeny na najvyšších ústavných postoch tohto štátu, je nevyhnutnou povinnosťou tohto súdu akceptovať tieto nové meradlá intolerancie občanov ku korupcii, čo následne musí nájsť odraz aj v samotnom posudzovaní miery závažnosti korupčných trestných činov, vyzval prokurátor súd.
Podľa rebríčka vnímania korupcie od Transparency International skončilo v roku 2014 Slovensko na 54. mieste zo 175 krajín. Ide o zlepšenie o šesť miest oproti roku 2013. Je to ale šieste najhoršie umiestnenie z krajín Európskej únie, keď za nami skončili len Chorvátsko, Taliansko, Rumunsko, Bulharsko a Grécko.
Výstraha pre stred a západ Slovenska: Toto nás čaká v najbližších hodinách
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu druhého stupňa, ktorá platí pre časť Slovenska už v najbližších hodinách.
Metro sťahuje z predaja túto sladkosť, našli v nej cudzí predmet
Reťazec žiada zákazníkov, aby výrobok nekonzumovali.
Fico zvolal koaličnú radu kvôli tranzitu plynu cez Ukrajinu
Predseda vlády Robert Fico zvolal vo štvrtok koaličných partnerov, aby dohodli ďalší postup v súvislosti s tranzitom plynu cez Ukrajinu.
Opozícia sa chce stretnúť s Pellegrinim, hovoriť chcú o smerovaní Slovenska
Predsedovia opozičných parlamentných strán Michal Šimečka, Milan Majerský a Branislav Gröhling žiadajú v otvorenom liste prezidenta Petra Pellegriniho o stretnutie.
Ministerstvo kultúry zrušilo bezplatné vstupy do múzeí a galérií každú prvú stredu v mesiaci
Ministerstvo kultúry SR zrušilo bezplatné vstupy do expozičných a výstavných priestorov múzeí a galérií každú prvú stredu v mesiaci.