Malála si v Osle prevzala Nobelovu cenu mieru
- 18:55 10.12.2014
- OSLO

Pakistanská aktivistka bojujúca za práva detí Malála Júsafzajová si v stredu v nórskom Osle osobne prevzala Nobelovu cenu mieru. Do nórskej metropoly odcestovala ešte v utorok z Británie, kde v súčasnosti študuje.
Svoju ďakovnú reč chcela využiť najmä na upozornenie na to, že "žiadnemu dieťaťu by nemali brániť vo vzdelávaní". "Pre mňa je to veľká príležitosť prehovoriť. Chcem povedať svetovým lídrom: Prečo niečo neurobíte? Tieto deti, moje sestry, sú mimo školy. Nedostáva sa im vzdelania," povedala v rozhovore pre agentúru Associated Press (AP).
Malála okrem iného po prevzatí ceny uviedla, že nepovažuje svoj príbeh za jedinečný. Ešte pred slávnosťou vyslovila svoje želanie postaviť sa v budúcnosti do čela jej vlasti. Sedemnásťročná Malála si totiž myslí, že "najlepšie môže svojej krajine slúžiť prostredníctvom politiky" a z pozície premiérky.
Okrem nej si rovnaké ocenenie prevzal aj indický aktivista za práva detí Kailaš Satjárthí. Júsafzajovú a Satjárthího nórsky Nobelov výbor ocenil za ich boj proti potláčaniu práv detí a mladých ľudí a ich boj za práva všetkých detí na vzdelanie.
Odporúčame aj:
Malála venovala na výstavbu škôl v Gaze desaťtisíce dolárov
Pakistanská aktivistka Malála získala i detskú Nobelovu cenu
Nobelovu cenu za mier získali Malála a indický aktivista
Postrelil ju ozbrojenec Talibanu
Malálu v októbri 2012 postrelil ozbrojenec z hnutia Taliban pre jej iniciatívy podporujúce vzdelávanie dievčat, ktoré fundamentalisti odmietajú. V ťažkom stave ju následne previezli do Británie, kde ju operovali. Prebudila sa až o šesť dní a postupne sa jej začala vracať pamäť a reč.
V súčasnosti študuje na škole v anglickom Birminghame. Európsky parlament jej minulý rok udelil prestížnu Sacharovovu cenu. Sedemnásťročná Malála sa stala vôbec najmladšou nositeľkou akejkoľvek Nobelovej ceny v histórii.
V švédskej metropole Štokholm odovzdali aj ostatné Nobelove ceny. Prevzali ich tohoroční víťazi za prínosy v oblastiach medicíny, fyziky, chémie, ekonómie a literatúry. Poslednú uvedenú si prevzal 69-ročný Francúz Patrick Modiano priamo z rúk švédskeho kráľa Karla XVI. Gustáva. Všetky ceny sú dotované sumou osem miliónov švédskych korún (okolo 860 000 eur).

Muž, ktorý vo Vancouveri vrazil autom do ľudí, má zrejme psychické problémy
Polícia v kanadskom meste Vancouver v nedeľu oznámila, že náraz auta do ľudí na tamojšom pouličnom festivale filipínskej kultúry si vyžiadal už najmenej 11 obetí.

Z Grónska sa podľa premiéra nikdy nestane majetok, ktorý by sa dal kúpiť
Z Grónska sa nikdy nestane kus majetku, ktorý by sa dal kúpiť, vyhlásil v nedeľu tamojší premiér Jens-Frederik Nielsen, ktorý je na návšteve Dánska prvýkrát od nástupu do funkcie.

Macron po vražde v mešite: Rasizmus a nenávisť nemajú vo Francúzsku miesto
Vo Francúzsku nikdy nebude miesto pre rasizmus a nenávisť, uviedol v nedeľu francúzsky prezident v súvislosti s brutálnym pobodaním moslimského muža v mešite na juhu krajiny.

Telegraph: Zelenskému bolo v rozpore s protokolom udelené miesto v prvom rade
Vatikán porušil svoj protokol, keď Volodymyra Zelenského na pohrebe pápeža Františka usadil do prvého radu spolu s Donaldom Trumpom a Emmanuelom Macronom.

Na hrobe pápeža bola biela ruža, pre Františka mala osobitný význam
Na hrobe pápeža Františka v rímskej Bazilike Panny Márie Väčšej ležala v nedeľu ráno biela ruža, ktorú je vidieť aj na fotografii zverejnenej Vatikánom.