Politici nebudú podávať prísnejšie majetkové priznania
- 15:01 10.12.2014
Opozičné strany pred hlasovaním stiahli z rokovania parlamentu novelu ústavného zákona o konflikte záujmov, podľa ktorej mali verejní funkcionári podávať podrobnejšie a prísnejšie majetkové priznania. Vládnemu Smeru-SD tak chce opozícia dať čas, aby sa podrobne oboznámil s návrhom, ktorý všetky parlamentné strany vrátane subjektu Roberta Fica pripravovali viac ako rok a uskutočnilo sa k nemu množstvo rokovaní.
Parlament nebude riešiť verdikt ústavného súdu o Čentéšovi
Hlina chce, aby sa za nezaplatenie pokuty konfiškovali veci
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý postup odôvodnil zmenou vo vedení parlamentu. "Je možné, že s odchodom Pavla Pašku sa skončila istá kapitola parlamentarizmu, keď sa iba vykazovala činnosť, komisie sa stretávali, ale bez konečného výsledku," povedal novinárom Beblavý. Podpredseda parlamentu Miroslav Čiž (Smer-SD) sa v rozprave pri prerokovávaní návrhu vyjadril, že Smer-SD má záujem na prijatí korektného zákona, potrebuje však čas.
Parlamentné strany sa zaviazali prijať zákon
"Som pripravený na akékoľvek rokovania, ale nie za cenu, že prijmeme akýkoľvek zákon," dodal Beblavý. Zopakoval, že v nových majetkových priznaniach musí byť majetok verejných funkcionárov konkrétne opísaný a musí sa dať medziročne zistiť, o koľko majetok funkcionára vzrástol. Opozícia trvá aj na tom, aby sa proti zastaveniu konania mohla odvolať tretina členov orgánu, ktorý viedol konanie.
"Nemáme zájsť kam ďalej, ako stiahnuť návrh a dať šancu novému vedeniu parlamentu," povedal poslanec za SaS Martin Poliačik. Podľa jeho slov by do polovice januára mala byť jasná osnova, ako postupovať pri kreovaní zákona ďalej.
Podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská pripomenula, že všetky parlamentné strany sa pred voľbami zaviazali, že prijmú zákon, ktorý sprísni majetkové priznania verejných funkcionárov. Bývalý predseda parlamentu Pavol Paška podľa nej toto riešenie zablokoval.
Smer už raz novelu zamietol
"Všetky opozičné strany stoja za predloženým návrhom zákona. Bez hlasov poslancov Smeru zákon prijatý nebude. Smer dostal priestor podporiť skutočné riešenie. Ak tak neurobí, bude opäť konfrontovaný so svojím sľubom, lebo návrh predložíme znova," konštatovala Žitňanská. Opozícia chce na kroky Smeru-SD čakať do polovice januára.
Smer-SD už raz novelu ústavného zákona o konflikte záujmov zamietol, a to minulý rok v októbri. Teraz opäť nepodporuje prísnejšie pravidlá pre verejných funkcionárov, keď deklaroval, že opozičný návrh zamietne aj druhýkrát. Preto opozícia novelu stiahla a chce so Smerom diskutovať.
Politici a ďalší verejní funkcionári pre postup vládneho Smeru nebudú v tomto volebnom období podávať podrobnejšie majetkové priznania. Niekdajší predseda parlamentu Pavol Paška pritom v júli tohto roka konštatoval, že parlament sa na jeseň k zákonu o konflikte záujmov vráti, aby účinnosť zmien bola od roku 2015.
Zvýšiť sa mala aj objektívnosť konania
Opoziční poslanci v novele navrhovali, aby majetkové priznania podával širší okruh verejných funkcionárov, pretože dnes sa netýka funkcionárov v regulačných úradoch alebo v štátnych podnikoch, ktoré patria pod Fond národného majetku. Priznania by tak po novom mali podávať napríklad aj vedúci Kancelárie prezidenta či NR SR, šéf vojenského spravodajstva či prezident policajného zboru.
Návrhom chcela opozícia dosiahnuť, aby verejní funkcionári uvádzali do priznaní všetky svoje príjmy a aby sa z majetkových priznaní dal určiť nárast majetku. Majetkové priznania mali byť podrobnejšie. Funkcionári by museli popísať majetok, ktorý je drahší ako 10-tisíc eur, teda napríklad nielen uviesť, že vlastnia auto, ale spresniť aj jeho továrenskú značku.
Zmeniť sa mali aj formuláre, na ktorých funkcionári podávajú majetkové priznania. Zvýšiť sa mala aj objektívnosť konania a transparentnosť proti verejným funkcionárom. Doteraz totiž podľa opozície dochádzalo k neodôvodneným zastaveniam konania. Podľa návrhu sa mohla proti zastaveniu konania odvolať tretina členov orgánu, ktorý viedol konanie.
Na príprave nového zákona viac ako rok pracovala pracovná skupina vrátane poslancov Smeru-SD. "Keď bolo všetko odsúhlasené, Smer-SD cúvol a odmietol návrh podporiť," konštatoval Beblavý, ktorý pracovnú skupinu viedol.
Smer neskôr zmenil rétoriku
Opozícia teraz predkladala do NR SR kompromisný návrh, na ktorom sa v roku 2013 dohodla so Smerom a s ktorým najprv nemal problém ani predseda parlamentu Pavol Paška. Neskôr Smer-SD zmenil rétoriku. Premiér Robert Fico aj poslanec Otto Brixi na jeseň 2013 konštatovali, že nový zákon o konflikte záujmov pripraví vláda. Odvtedy uplynul viac ako rok, kabinet zatiaľ akúkoľvek podobu návrhu nepredstavil.
Predsedníčka poslaneckého klubu Smeru-SD Jana Laššáková v septembri tohto roka pripomenula, že zákon o konflikte záujmov sa netýka iba poslancov a ministrov, ale širokého okruhu verejných funkcionárov. "Takýto ústavný návrh si zaslúži prejsť riadnym pripomienkovým konaním. Chceme pripraviť kvalitnú právnu normu. Všetci, ktorých sa bude týkať, by mali mať možnosť vyjadriť sa k nej," vysvetlila. Podľa Laššákovej Smer-SD skôr či neskôr novelu zákona o konflikte záujmov predloží do národnej rady.
Prezident: Ak sa nenájde alternatíva dovozu plynu, budúci rok bude mať SR problém
Ak sa nenájde alternatívny spôsob dovozu plynu, o ktorý Slovensko prišlo zastavením dodávok cez Ukrajinu, tak SR bude mať budúcu zimu "veľmi vážny problém".
ZSSK: Pre vyššiu DPH sa od 15. januára zvýšia ceny cestovných lístkov
Železničná spoločnosť Slovensko zvýši od 15. januára ceny cestovných lístkov.
Fico obhajuje stretnutie s Putinom: Stretnutie bolo transparentné a otvorené
Premiér Robert Fico (Smer-SD) odmieta, že by jeho stretnutie s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom bolo netransparentné.
Ceny pohonných látok na Slovensku v úvode nového roka prudko vzrástli
Ceny vybraných pohonných látok v úvode nového roka prudko vzrástli a dosiahli nové niekoľkomesačné maximá.
KDH: Situácia s plynom je dôsledkom spôsobu vedenia zahraničnej politiky vládou
Vláda podľa kresťanských demokratov takto len zakrýva problémy, ktoré má doma.