Castro získal Konfuciovu cenu mieru, alternatívu k Nobelovke
- 7:57 12.12.2014
- PEKING
Výbor Konfuciovej ceny mieru vyzdvihol Fidelove Castrove "príspevky k mieru", čo je v príkrom protiklade s postojom Západu, že Castro bol diktátorom stojacim niekoľko desaťročí na čele utláčateľského režimu jednej strany.
Bývalý kubánsky prezident a revolucionár Fidel Castro získal tohtoročonú Konfuciovu cenu mieru, ktorú v Číne udeľujú ako alternatívu k Nobelovej cene. Príslušný výbor vyzdvihol jeho "príspevky k mieru", čo je v príkrom protiklade s postojom Západu, že Castro bol diktátorom stojacim niekoľko desaťročí na čele utláčateľského režimu jednej strany a snažiacim sa exportovať komunistickú revolúciu.
Podľa spoluzakladateľa ocenenia Lioua Či-čchina, ktorého citoval denník Global Times, najnovší laureát "ako kubánsky vodca pri spravovaní medzinárodných vzťahov, obzvlášť vzťahov s USA, nevyužíval vojenskú silu alebo násilie na vyriešenie sporov". Pripisuje mu taktiež "dôležité príspevky k odvráteniu jadrovej vojny po odchode do dôchodku".
Osemdesiatosemročný Castro trpiaci zdravotnými ťažkosťami podobne ako predošlí držitelia neprišiel Pekingu, aby si cenu v podobe sošky zlatej farby a certifikátu osobne prevzal. Na podujatí v jednom z tamojších hotelov ju odovzdali zástupcovi kubánskych študentov. Udeľovací ceremoniál sa konal deň po tom, ako Pakistanka Malála Júsafzajová spolu s Indom Kailašom Satjárthím dostali v Osle tohtoročnú Nobelovu cenu mieru.
Číňania zaviedli vlastné ocenenie v roku 2010 po tom, ako Peking rozhnevalo udelenie Nobelovej ceny väznenému čínskemu aktivistovi Liouovi Siao-poovi hlásajúcemu zrušenie systému vlády jednej strany. Komunistické vedenie sa však od Konfuciovej ceny mieru dištancuje a záštitu nad iniciatívou majú akademici a súkromní podnikatelia, ktorí sa označujú za nezávislých. Medzi predošlými držiteľmi sú napríklad bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan a ruský prezident Vladimir Putin. Tohtoročnými kandidátmi boli okrem Castra juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje a úradujúci šéf OSN Pan Ki-mun, ktorý je takisto Kórejčan.
Ukrajina vyhlásila celoštátny poplach
Ukrajinské úrady v stredu vyhlásili letecký poplach pre celú krajinu po tom, čo kyjevské vzdušné sily varovali pred prichádzajúcimi raketami.
V Južnej Kórei sa začalo vypočúvanie zatknutého prezidenta Juna
Juhokórejskí vyšetrovatelia z Úradu pre vyšetrovanie korupcie začali v stredu vypočúvať suspendovaného prezidenta Jun Sok-Jola v súvislosti s decembrovým vyhlásením stanného práva v krajine.
Steinmeier: Zahraničná politika Nemecka sa po parlamentných voľbách nezmení
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier prisľúbil medzinárodnému spoločenstvu zachovanie kontinuity v oblasti zahraničnej politiky krajiny bez ohľadu na to, kto zvíťazí vo februárových parlamentných voľbách.
Vlajky na Kapitole sa v deň Trumpovej inaugurácie vztýčia do plnej výšky
Vlajky na budove amerického Kapitolu vo Washingtone budú pri príležitosti inaugurácie novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa 20. januára vztýčené do plnej výšky.
Ukrajina a Moldavsko môžu v najbližších rokoch prísť o nezávislosť, vyhlásil Putinov poradca
Blízky poradca ruského prezidenta Vladimira Putina a bývalý tajomník Rady bezpečnosti Ruskej federácie Nikolaj Patrušev vyhlásil, že Ukrajina a Moldavsko by v budúcnosti mohli úplne prísť o svoju nezávislosť.