Castro získal Konfuciovu cenu mieru, alternatívu k Nobelovke
- 7:57 12.12.2014
- PEKING

Výbor Konfuciovej ceny mieru vyzdvihol Fidelove Castrove "príspevky k mieru", čo je v príkrom protiklade s postojom Západu, že Castro bol diktátorom stojacim niekoľko desaťročí na čele utláčateľského režimu jednej strany.
Bývalý kubánsky prezident a revolucionár Fidel Castro získal tohtoročonú Konfuciovu cenu mieru, ktorú v Číne udeľujú ako alternatívu k Nobelovej cene. Príslušný výbor vyzdvihol jeho "príspevky k mieru", čo je v príkrom protiklade s postojom Západu, že Castro bol diktátorom stojacim niekoľko desaťročí na čele utláčateľského režimu jednej strany a snažiacim sa exportovať komunistickú revolúciu.
Podľa spoluzakladateľa ocenenia Lioua Či-čchina, ktorého citoval denník Global Times, najnovší laureát "ako kubánsky vodca pri spravovaní medzinárodných vzťahov, obzvlášť vzťahov s USA, nevyužíval vojenskú silu alebo násilie na vyriešenie sporov". Pripisuje mu taktiež "dôležité príspevky k odvráteniu jadrovej vojny po odchode do dôchodku".
Osemdesiatosemročný Castro trpiaci zdravotnými ťažkosťami podobne ako predošlí držitelia neprišiel Pekingu, aby si cenu v podobe sošky zlatej farby a certifikátu osobne prevzal. Na podujatí v jednom z tamojších hotelov ju odovzdali zástupcovi kubánskych študentov. Udeľovací ceremoniál sa konal deň po tom, ako Pakistanka Malála Júsafzajová spolu s Indom Kailašom Satjárthím dostali v Osle tohtoročnú Nobelovu cenu mieru.
Číňania zaviedli vlastné ocenenie v roku 2010 po tom, ako Peking rozhnevalo udelenie Nobelovej ceny väznenému čínskemu aktivistovi Liouovi Siao-poovi hlásajúcemu zrušenie systému vlády jednej strany. Komunistické vedenie sa však od Konfuciovej ceny mieru dištancuje a záštitu nad iniciatívou majú akademici a súkromní podnikatelia, ktorí sa označujú za nezávislých. Medzi predošlými držiteľmi sú napríklad bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan a ruský prezident Vladimir Putin. Tohtoročnými kandidátmi boli okrem Castra juhokórejská prezidentka Pak Kun-hje a úradujúci šéf OSN Pan Ki-mun, ktorý je takisto Kórejčan.

Netanjahu vyjadril sústrasť katolíckej cirkvi po úmrtí pápeža Františka
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyjadril v mene svojej krajiny sústrasť katolíckej cirkvi a katolíckej komunite po úmrtí pápeža Františka.

Niektorí spojenci USA sú znepokojení Trumpovým mierovým rámcom
Niektorí spojenci Spojených štátov sú veľmi znepokojení mierovým rámcom, ktorý presadzuje administratíva prezidenta Donalda Trumpa na ukončenie vojny na Ukrajine.

Sudkyňa čiastočne zablokovala Trumpove nariadenie na reformu volieb
Americká sudkyňa vo štvrtok čiastočne zablokovala výkonné nariadenie prezidenta Donalda Trumpa zamerané na rozsiahle volebné reformy.

Vo Vatikáne vrcholia prípravy na pohreb pápeža Františka
Vo Vatikáne v piatok vrcholia prípravy na sobotňajší pohreb pápeža Františka. Otvorená rakva s jeho telesnými pozostatkami zostane v Bazilike sv. Petra vystavená do 19.00 h - do obradu jej zapečatenia o 20.00 h.

Lavrov: Rusko je pripravené dosiahnuť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine
Rusko je podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova naďalej otvorené na uzavretie dohody o ukončení vojny na Ukrajine, pričom rokovania so Spojenými štátmi sa podľa neho uberajú správnym smerom.