4 varovné signály nedostatku bielkovín
Nedostatok bielkovín môže mať za následok celý rad zdravotných problémov.
Proteíny sú dôležitým prvkom nášho organizmu. S cieľom udržať telo zdravé a správne funkčné by sme mali dbať na to, aby bol ich príjem dostatočný. Sú totiž dôležitým stavebným materiálom pre budovanie tkanív, svalov, kostí, chrupaviek a slúžia i na produkciu enzýmov, hormónov a ďalších látok v tele.
Ak v našej strave chýbajú bielkoviny, telo ich čerpá zo zásob uložených v tkanivách a dá nám to pocítiť. Čím menej ich bude obsahovať náš jedálniček, tým viac telesného tuku na sebe spozorujeme.
1. Opuchy
Deficit bielkovín sa začne skôr či neskôr prejavovať opuchmi. V krvnom obehu totiž pomáhajú udržiavať krv v cievach a pri ich nedostatku sa krvná tekutina začne filtrovať do okolitých tkanív.
Zníženie produkcie bielkovín môže spôsobiť ochorenie pečene, ktorá je zodpovedná za skladovanie železa. Jeho deficit ďalej spôsobí anémiu. Tieto ochorenia sa prejavia napríklad opuchnutými viečkami.
Okrem tváre sa môže opuch rozšíriť aj do ďalších častí tela. Bielkoviny ovplyvňujú svalový výkon a tiež ich vzhľad. Ak telo nemôže nájsť zdroj proteínov zo stravy, začne čerpať zo zásob v organizme, a to zo svalov, ktoré postupom času začnú ochabovať.
Čerpá ich aj z tkanív, čo má za následok hromadenie tekutiny pod kožou a následných opuchov končatín. Proteíny totiž hrajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní vody v organizme. Bez nich ukladá vodu nesprávne.
2. Riedke vlasy
Hovorí sa, že na vlasoch a nechtoch môžeme spozorovať nedostatok živín v tele, a to platí aj o bielkovinách. Štiepiace sa vlasy a lámavé nechty môžu mať príčinu v deficite proteínov. Telo totiž opäť čerpá výživu z tých častí tela, kde sa nachádzajú ich zásoby a takto sa to prejaví aj na našom vzhľade.
3. Únava
Málo energie, neschopnosť zvládať stres, náladovosť, aj to sú prejavy chýbajúcich bielkovín v tele. Proteíny dokážu stabilizovať hladiny cukru v krvi. Ich nedostatok znižuje pozornosť a schopnosť pohotových reakcií.
4. Suchá pokožka
Suchá a popraskaná pokožka, vyrážky aj to môže spôsobiť deficit bielkovín.
Kde ich získame a koľko ich potrebujeme?
Podľa posledných výskumov vedcov, potrebuje človek, bez ohľadu na pohlavie, 78 g bielkovín denne, aby mohol jeho organizmus správne fungovať. K dispozícii máme veľa zdrojov bielkovín v potravinách. Strukoviny, quinoca, listová zelenina, orechy, bielka, mäso,... Dbajte na ich dostatočný príjem!
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.