V Bratislave protestovali mníšky i mladí pred úradom vlády
Desiatky ľudí sa v utorok zišli v Bratislave pred Úradom vlády SR, aby prejavili svoj nesúhlas s Celoštátnou stratégiou ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku.
Protestujúci žiadali rovnaké práva pre všetkých
Ako pokračovala, protestujúci chcú, aby vláda venovala primeranú pozornosť všetkým, ktorí potrebujú pomoc a ochranu, pretože v ľudskoprávnej stratégii sa nerovnomerne venuje jednotlivým skupinám obyvateľstva.
Právam starších ľudí sa venuje na 14 stranách, predchádzaniu rasizmu a xenofóbie na 12 stranách, právam osôb žijúcich na hranici chudoby na 10 stranách, právam osôb so zdravotným postihnutím na deviatich stranách, zatiaľ čo právam LGBTI ľudí na 105 stranách, pripomenula.
"No toto nie je problém, ktorý skutočne trápi slovenskú spoločnosť a preto vyzývame vládu, aby stratégiu takto jednostranne zafarbenú odmietla a venovala pozornosť problémom, ktoré spoločnosť skutočne trápia, a síce ochrane rodiny," povedala s tým, že keď bude zdravá rodina, bude zdravá aj spoločnosť.
Protest bol pokojný
Protest bol pokojný, medzi ľuďmi bolo vidieť transparenty s nápismi, ako "Celoštátna tragédia ľudských práv", "Rodina je najdôležitejšia" či "Muž+žena+deti=rodina". Organizátori, ktorými bolo Fórum života s Alianciou za rodinu protest ukončili svetelnou reťazou a blikaním na budovu Úradu vlády SR.
"A to preto, aby vládu osvietilo, a aby konala podľa zdravého rozumu a prijímala dokumenty, ktoré chránia všetkých obyvateľov rovnako a ktoré väčšina ľudí považuje za správne a zdravé," dodala Renáta Ocilková z výboru pre rodovú rovnosť pri Rade vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.
Ľudskoprávna rada vlády stratégiu odporučila
Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku poputuje po troch rokoch práce na rokovanie vlády. Ľudskoprávna rada vlády ju v pondelok 1. decembra prijala a odporučila vláde na schválenie. Predseda rady Miroslav Lajčák ju do vlády pošle do 31. decembra, ďalej je v kompetencii jej predsedu, kedy ju na rokovanie zaradí.
Aj napriek tomu, že ľudskoprávna rada vlády stratégiu odporučila, občianska komora rady za ňu hlasovala s podmienkou. Svoje vysvetlenie, resp. pripomienky mala zaslať do 5. decembra písomne predsedovi rady, tie budú následne priložené k dokumentu, ktorý pôjde na rokovanie vlády. Podľa člena za občiansku komoru ľudskoprávnej rady vlády Kálmána Petőcza je hlavným problémom stratégie to, že kladie malý dôraz na zodpovednosť štátu a aktívny prístup k implementácii ľudských práv.
Problém má aj poslankyňa NR SR Erika Jurinová, ktorá stratégiu považuje za dielo tých, ktorí sa na ňom zúčastnili. Stratégia je podľa nej príliš jednostranná. Podľa Miroslava Lajčáka, ktorý je predsedom rady vlády, nie je ideálnym dokumentom, no je najlepším možným, aký sa v slovenských podmienkach o ľudských právach nachádza. "Prijatím stratégie sa nič nekončí, jej prijatie sú nové výzvy, ktoré pred nami stoja," povedal Lajčák po zasadnutí rady 1. decembra.
Systém eRecept je plne funkčný pre všetky lieky, potvrdili zdravotné poisťovne
Zdravotné poisťovne potvrdili, že systém eRecept je opäť plne funkčný. Elektronicky je možné predpisovať všetky lieky, vrátane liekov s plnou úhradou pacienta.
Hrozivá zrážka s dvoma kamiónmi: Vodička s autom skončila v poli
Hlavný ťah ostal po nehode uzavretý.
Poslanci Hlasu a PS odcestujú na rokovanie do Kyjeva
Rokovanie sa má venovať integrácii Ukrajiny do medzinárodných štruktúr.
Opozícia kritizuje vedenie európskeho výboru, s Ficovou cestou nesúhlasí
Opozičným predstaviteľom prekáža, že nie všetky ich otázky Fico zodpovedal. Premiér sa na výbore pre svoj časový harmonogram zdržal asi hodinu a pol.
Polícia varuje: Slováci, na takéto SMS nereagujte!
Polícia upozorňuje na podvodné SMS správy, ktoré sa snažia vylákať od občanov finančné prostriedky pod zámienkou nezaplatených pokút za dopravné priestupky.