• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 20.4.2025Meniny má Marcel
16°Bratislava

Ukrajinská vláda a povstalci si vymenia stovky väzňov

  • 10:11 18.12.2014
  • KYJEV
Ukrajinská vláda a povstalci si vymenia stovky väzňov

Výmena zajatcov by mohla byť témou nového kola trojstranných rokovaní o situácii na Ukrajine, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční v nedeľu v bieloruskom hlavnom meste Minsk.

Samozvaná Donecká ľudová republika je pripravená prepustiť 152 ukrajinských väzňov a ukrajinská strana zas súhlasí, že prepusti 223 zajatých povstalcov.

Obe strany si už vymenili zoznam väzňov

Ako podľa agentúry TASS povedal vyslanec a hlavný vyjednávač Doneckej republiky Denis Pušilin, obe strany si už vymenili zoznam väzňov pripravených na prepustenie, čo je súčasťou dohody o urovnaní krízy na východe Ukrajiny.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate ----> TU.

"Máme zoznam zajatcov, ktorých môžme vymeniť už zajtra," vyhlásil a dodal, že s ukrajinskou vládou si ešte musia vymeniť presné informácie o mieste zadržiavania väzňov a dohodnúť miesto ich výmeny.

Povstalci chcú prepustenie všetkých zajatcov

Ukrajina podľa Pušilina zadržiava asi osemsto ľudí napojených na separatistov, pričom niektorým hrozí odsúdenie a uväznenie. Pušilin zdôraznil, že povstalci požadujú prepustenie všetkých svojich zajatcov. Ukrajinská strana tvrdí, že separatisti zadržiavajú asi 680 Ukrajincov, povstalci tvrdia, že ich je menej.

Výmena väzňov by mohla byť témou nového kola trojstranných rokovaní o situácii na Ukrajine, ktoré sa s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční v nedeľu v bieloruskom hlavnom meste Minsk. Posledné takéto stretnutie medzi Ukrajinou, Ruskom a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa konalo začiatkom septembra taktiež v Minsku. Jeho výsledkom bol mierový plán pre Ukrajinu vrátane prímeria, ktoré obnovili len minulý týždeň.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Fox News omylom označila Kyjev za ruské mesto, Ukrajina žiada ospravedlnenie

Fox News omylom označila Kyjev za ruské mesto, Ukrajina žiada ospravedlnenie

DNES - 19:10Zahraničné

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“.

Putin nenariadil predĺženie „veľkonočného prímeria“

Putin nenariadil predĺženie „veľkonočného prímeria“

DNES - 19:01Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria, ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí.

Britské stíhačky vzlietli k dvoma ruským lietadlám nad Baltským morom

Britské stíhačky vzlietli k dvoma ruským lietadlám nad Baltským morom

DNES - 17:34Zahraničné

Británia v nedeľu oznámila, že jej stíhačky tento týždeň vzlietli k ruským lietadlám, ktoré sa pohybovali nad Baltským morom blízko vzdušného priestoru Severoatlantickej aliancie.

Pápež na Veľkonočnú nedeľu udelil požehnanie Urbi et orbi

Pápež na Veľkonočnú nedeľu udelil požehnanie Urbi et orbi

DNES - 15:06Zahraničné

Pápež František, ktorý sa zotavuje z ťažkého zápalu pľúc, udelil na Veľkonočnú nedeľu svoje tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu).

Európania pijúci svätenú vodu z pútnického miesta sa nakazili cholerou

Európania pijúci svätenú vodu z pútnického miesta sa nakazili cholerou

DNES - 13:53Zahraničné

Občania Spojeného kráľovstva a Nemecka, ktorí pili svätenú vodu zo studne v pútnickom mieste Bermel Giorgis v Etiópii, sa nakazili cholerou.