Útoky na vodcov Talibanu sú neefektívne, tvrdí správa CIA
- 10:45 19.12.2014

Odstránenie vysokopostavených lídrov Talibanu malo na militantnú organizáciu len malý vplyv. Vyplýva to zo správy CIA, ktorú zverejnila skupina Wikileaks. Správa z roku 2009 analyzuje zabíjanie dôležitých povstaleckých lídrov vo viacerých konfliktoch. Podľa jej údajov je schopnosť Talibanu nahrádzať stratených veliteľov prekážkou efektivity koaličných operácií proti vedeniu hnutia. CIA sa k uniknutým dokumentom nevyjadrila.
Pakistanský premiér obnovil po masakre na škole trest smrti
Video: Taliban vystrieľal školu v Pešávare, hlásia 132 obetí
Správa, ktorú Wikileaks označuje ako "provražednú", sa zaoberá skúmaním "za" a "proti" programov "významného cielenia" (HVT - high value targeting). Skúma okrem iných tak nedávne akcie v Iraku a Afganistane, ako aj britské akcie v Severnom Írsku, srílanské operácie proti tamilským Tigrom či francúzske úsilia počas alžírskej občianskej vojny.
Pozitíva operácií spočívajú podľa správy v "podkopaní efektivity povstalcov, oslabení ich vôle a zredukovaní podpory". Medzi potenciálne negatíva naopak patria "posilnenie väzieb ozbrojenej skupiny na obyvateľstvo a radikalizácia zvyšných povstaleckých vodcov". V prípade Afganistanu útoky proti povstaleckým veliteľom Talibanu sprevádzajú problémy, keďže hnutie sa vyznačuje "úspešným plánovaním i nahrádzaním veliteľov, predovšetkým na stredných úrovniach", vyplýva z dokumentu.
Od napísania správy prezident Barack Obama zintenzívnil útoky bezpilotných lietadiel na severozápade Pakistanu, ktoré sú zamerané proti lídrom Talibanu a al-Kájdy. Viaceré nálety sa uskutočnili aj v Jemene.

Vatikán odložil plánovanú kanonizáciu prvého svätca z radov generácie mileniálov
Po smrti pápeža Františka odložili plánovanú kanonizáciu Taliana Carla Acutisa, prvého svätca z radov tzv. mileniálov, ktorý zomrel v roku 2006 vo veku 15 rokov na leukémiu.

Čaputová: Pápež František nemal rád netoleranciu, hrubosť a násilie
Pápež František bol človek mimoriadnej hĺbky, pokory a poznania. Nemal rád netoleranciu, hrubosť a násilie. Bývalá prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti v reakcii na pápežove úmrtie.

Na Námestí svätého Petra sa schádzajú veriaci, pápeža večer uložia do rakvy
Tisícky ľudí sa schádzajú na Námestí svätého Petra vo Vatikáne, kde sa na počesť zosnulého pápeža Františka rozozvučali zvony.

Biely dom vyjadril sústrasť nad úmrtím pápeža, Starmer vyzdvihol jeho odvahu
Sústrasť nad úmrtím pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok vo veku 88 rokov, vyjadril aj Biely dom a odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz.

Andrzej Duda: Pápež bol veľkým apoštolom milosrdenstva
Poľskí politickí predstavitelia si v pondelok uctili pamiatku zosnulého pápeža Františka.