• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 21.4.2025Meniny má Ervín
10°Bratislava

KĽDR hrozí jadrovým zbrojením, USA vraj chystajú útok

  • 14:01 20.12.2014
KĽDR hrozí jadrovým zbrojením, USA vraj chystajú útok

Severná Kórea v sobotu pohrozila rozšírením svojho jadrového arzenálu v reakcii na pokračujúce "americké nepriateľstvo", ktoré viedlo k prijatiu rezolúcie OSN, podľa ktorej by sa mali najvyšší predstavitelia KĽDR zodpovedať pred Medzinárodným trestným súdom (ICC) za porušovanie ľudských práv.

Podľa severokórejského ministerstva zahraničia, ktorého vyhlásenie citovala agentúra KCNA, je stále jasnejšie, že Spojené štáty chcú zaútočiť proti KĽDR pod zámienkou ochrany ľudských práv. "Keďže je jasné, že nepriateľská politika USA má za cieľ inváziu KĽDR po zámienkou ľudských práv, myšlienka denuklearizácie Kórejského polostrova už nemá zmysel," uviedlo ministerstvo, podľa ktorého KĽDR je nútená začať posilňovať svoje obranné kapacity.

Valné zhromaždenie OSN odhlasovalo vo štvrtok rezolúciu vyzývajúcu, aby boli najvyšší predstavitelia KĽDR postavení pred ICC za zločiny porušovania ľudských práv. O tejto otázke však definitívne musí rozhodnúť Bezpečnostná rada, najvyšší orgán OSN. Vyšetrovatelia OSN pred časom zverejnili správu, podľa ktorej existuje dostatok dôkazov na podanie žaloby na pôde ICC v prípade najvyšších predstaviteľov režimu v KĽDR vrátane lídra krajiny Kima Čong-una.

Zahraničnopolitickí analytici pochybujú, že by KĽDR svoje hrozby dodržala, pretože jadrový test a zbrojenie by opäť viedli k prijatiu sankcií a zmarili by snahy Severu o prilákanie zahraničných investícií v záujme posilnenia krachujúcej ekonomiky. Severná Kórea uskutočnila jadrové testy v rokoch 2006, 2009 a 2013. Medzinárodné spoločenstvo reagovalo prijatím diplomatických a ekonomických sankcií.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrel pápež František

Zomrel pápež František

DNES - 10:15Zahraničné

Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František.

Súd v Moskve uložil Googlu pokutu za zverejnenie údajov o padlých vojakoch

Súd v Moskve uložil Googlu pokutu za zverejnenie údajov o padlých vojakoch

DNES - 9:58Zahraničné

Súd v Moskve uznal spoločnosť Google vinnou zo zverejnenia osobných údajov ruských vojakov, ktorí zahynuli počas vojny na Ukrajine, a uložil jej pokutu 3,8 milióna rubľov.

Rusko po veľkonočnom prímerí obnovilo letecké útoky na Ukrajine

Rusko po veľkonočnom prímerí obnovilo letecké útoky na Ukrajine

DNES - 8:20Zahraničné

Rusko obnovilo letecké útoky na východe a juhu Ukrajiny po skončení veľkonočného prímeria, ktoré v sobotu vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin, oznámili v pondelok ukrajinskí predstavitelia.

Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa v najbližších dňoch dohodnú

Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa v najbližších dňoch dohodnú

DNES - 6:11Zahraničné

Americký prezident Donald Trump dúfa, že Rusko a Ukrajina sa počas najbližších dní dohodnú a následne začnú vo veľkom obchodovať s USA.

Kyjev navrhol zastaviť útoky na väčšie vzdialenosti cielené na civilné oblasti

Kyjev navrhol zastaviť útoky na väčšie vzdialenosti cielené na civilné oblasti

DNES - 6:08Zahraničné

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu navrhol Rusku zastavenie útokov na väčšie vzdialenosti zacielených na civilnú infraštruktúru, a to najmenej na 30 dní, uviedol na platforme X.