Vianočné korenie ako liečivý zázrak
Vôňa škorice, klinčekov, vanilky či badiánu je typicky vianočná. Koreniny dokážu stimulovať naše chuťové poháriky, no majú i liečivú silu pre telo i psychiku.
Korenie dokáže vplývať na naše emócie i psychický stav. Vône si totiž často spájame s určitými udalosťami, ľuďmi či zážitkami. A práve tieto sladké koreniny v nás prebúdzajú pocit pokoja, pohody a bezpečia.
Keď korenie lieči
Rovnako, ako existujú koreniny proti bolesti, korenie, ktoré si spájame najčastejšie so zimným obdobím dokáže liečiť, zahriať organizmus, prekrvovať a dokonca pôsobiť aj proti obezite.
Čítajte: Koreninami proti rakovine!
Škorica
Bez škorice by to snáď ani neboli Vianoce. Či už vo varenom vínku, koláčikoch, na krupici, v teplej ovsenej kaši alebo na hustej pene cappuccina. Hrejivé účinky tohto voňavého korenia už určite poznáte no vedeli ste, že je i vynikajúcim spaľovačom tukov? Má aj antibakteriálne účinky, zahrieva, uvoľňuje napätie a nervozitu. Škorica dokonca pôsobí aj ako afrodiziakum, a to najmä v kombinácii so ženšenom a vanilkou.
Čítajte: Ako udržať nohy v teple? Skvelé zahrievacie tipy
Klinčeky
Drobné aromatické klinčeky dokážu odstrániť zápach z úst. Pôsobia antibakteriálne a protiplesňovo. Pomáha pri nachladnutí, chrípke, črevných problémoch, zápaloch a alternatívna medicína ju odporúča aj pri liečbe chudokrvnosti.
Vanilka
Kto by nemiloval chuť vanilky? Okrem skvelej vône a chuti v koláčikoch nás dokáže zbaviť nervozity, napätia a podráždenosti. Dodáva chuť do jedla a pomáha aj pri nespavosti.
Čítajte: Mäta a jej liečivé účinky na naše telo
Badián
Tieto hviezdičky, ktoré vôňou i chuťou pripomínajú čierne pelendreky majú prospešné antivírusové účinky. Čaj z badiánu lieči reumu a koliku. Urýchľuje metabolizmus, pomáha pri kašli a v oriente jeho konzumácii pripisujú i pocity eufórie.
Aníz
Vďaka jeho silici podporuje vylučovanie tráviacich enzýmov, zlepšuje metabolizmus, má antibakteriálne účinky, dokáže nás zbaviť plynatosti, uvolniť hlieny a tiež psychiku. Jeho účinky sa prenášajú aj do materského mlieka a výborným pomocníkom je pri črevných chrípkach.
Čítajte: Dobré rady, ako prežiť zimu v zdraví
Kedy byť opatrní
A na záver pár dobrých rád.
Vyberajte si vždy kvalitné koreniny! Ak strúhate kôru pomaranča, poriadne ho umyte teplou vodou! Najlepšie je však zakúpiť si toto ovocie v biokvalite a nemusíte sa tak obávať chemikálií vo vašich koláčoch či nápojoch.
Ak koreniny používate ako súčasť masáží či kúpeľov, overte si na kúsku tela ich znášanlivosť s vašou pokožkou. Niektoré môžu vyvolať alergickú reakciu, o ktorej ste netušili.
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.