Slovákov najviac trápi nezamestnanosť, hovorí prieskum
Najzávažnejšie problémy obyvateľov Slovenska sú aj v roku 2014 nezamestnanosť (71 percent) a neuspokojivá životná úroveň a nedostatočné sociálne istoty (58 percent). Za nimi nasledujú problémy: korupcie, klientelizmu a netransparentnosti (28 percent), zdravotníctva (28 percent) a ekonomickej politiky (16 percent), vyplýva to z výskumu názorov verejnosti na aktuálne spoločenské a politické otázky, ktorý uskutočnil Inštitút pre verejné otázky (IVO) od 7. do 14. októbra a od 4. do 12. novembra.
Postavenie Rómov považujú Slováci za problém
Medzi desať najzávažnejších spoločenských problémov respondenti prieskumu ďalej zaradili: postavenie Rómov a ich spolužitie s ostatnými obyvateľmi (12 percent); problém kriminality, organizovaného zločinu a neefektívnej práce polície (12 percent); kvalitu demokracie, spôsob vládnutia, politickú kultúru (9 percent); školstvo a vzdelávanie (9 percent); stav súdnictva, vymožiteľnosť práva, rovnosť pred zákonom (8 percent).
Na 11. priečke sa s tromi percentami umiestnila zahraničná politika, z nej najmä rusko-ukrajinský konflikt a otázka sankcií voči Rusku. Na 12. mieste skončila taktiež s tromi percentami problematika bývania a najmä jeho nedostupnosti pre mladých ľudí. Problémy byrokracie a verejnej správy ako aj dopravy získali zhodne po 2 percentá.
Ako konštatuje v správe k výsledkom výskumu IVO, "oproti koncu roka 2013 sa v očiach občanov nezmenila naliehavosť väčšiny z uvedených problémov. Mierne sa zvýšila iba pálčivosť problému životnej úrovne a sociálnych istôt (z 55 % na 58 %) a mierne klesla pálčivosť problému korupcie, klientelizmu a netransparentnosti (z 32 percent na 28 percent )". V porovnaní s predchádzajúcim obdobím respondenti častejšie hovoria o tom, že nezamestnanosť sa stala aj problémom absolventov a že pre málo práce sú ľudia zo Slovenska nútení odchádzať do zahraničia. Problematiku zdravotníctva respondenti často spájajú s finančnou nedostupnosťou liekov a zdravotníckych služieb.
Ľuďom s vyšším vzdelaním prekáža korupcia
Ľudia s vyšším vzdelaním sú podľa výskumu IVO citlivejší na problémy korupcie a klientelizmu, súdnictva a vymožiteľnosti práva, ako aj na problém ekonomickej politiky. Občania s nižším vzdelaním zase pripisujú zvýšenú váhu otázkam životnej úrovne a sociálnych istôt.
Prejavujú sa aj tradičné rodové rozdiely. Muži citlivejšie reagujú na otázky korupcie a klientelizmu, ekonomickej politiky, kvality demokracie a spôsobu vládnutia, fungovania súdnictva a vymožiteľnosti práva a sú kritickejší k Rómom. Podľa žien majú väčšiu váhu problémy nezamestnanosti, životnej úrovne a sociálnych istôt, ako aj stavu zdravotníctva a školstva. Tradične viac citliví sú na životnú úroveň a sociálne zabezpečenie a problémy zdravotníckej starostlivosti starší ľudia.
Výrazné rozdiely boli pri voličoch politických strán
Výrazné rozdiely zaznamenal prieskum podľa respondentov - voličov politických strán. Prívrženci Smeru-SD sa od priemeru celej populácie odlišujú najmä tým, že ich väčšmi trápi nezamestnanosť, životná úroveň a sociálne istoty, kriminalita, organizovaný zločin a neefektívna práca polície. Zriedkavejšie uvádzajú problém korupcie a klientelizmu, ako aj problémy politiky a demokracie.
Prívrženci opozičných strán sa v dôraze na jednotlivé problémy značne rozchádzajú, upozorňuje IVO. "Prívrženci Siete pripisujú zvýšenú váhu problémom školstva a vzdelávania, ako aj problému súdnictva, vymožiteľnosti práva a rovnosti pred zákonom. Prívrženci KDH pripisujú mierne zvýšenú váhu problémom životnej úrovne a sociálnych istôt, korupcie a klientelizmu, fungovania zdravotníctva, problémom spolužitia s Rómami. Prívrženci Mosta-Híd sa od priemeru odlišujú najmä zvýšeným dôrazom na životnú úroveň a sociálne istoty, ako aj znepokojením z kvality demokracie a politickej kultúry. Prívrženci OĽaNO reagujú mimoriadne citlivo na problém nezamestnanosti; korupcie a klientelizmu, kriminality, ako aj kvality demokracie a politickej kultúry," uvádza sa v správe o výsledkoch výskumu.
IVO dodáva, že za pozornosť stojí aj rozsiahla skupina nevoličov, ktorá sa od priemeru populácie odlišuje väčším dôrazom na problém životnej úrovne a sociálnych istôt, korupcie a klientelizmu, ako aj školstva a vzdelávania.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.