• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 11.1.2025Meniny má Malvína
Bratislava

Rok 2014 poznačili zmeny v stredopravých stranách

  • 6:50 27.12.2014
Rok 2014 poznačili zmeny v stredopravých stranách

Rok 2014 poznamenali predovšetkým zmeny v stredopravej časti politického spektra a preferencie vládneho Smeru-SD oproti výsledku posledných parlamentných volieb klesli o šesť až 12 percent. Vyplýva to z analýzy vývoja politických preferencií po voľbách v roku 2012 z dielne Inštitútu pre verejné otázky (IVO). Výsledky prezentovali na pondelňajšej tlačovej besede.

Posledné parlamentné voľby vyhral Smer-SD s výsledkom 44,4 percenta. IVO konštatuje, že v treťom roku vládnutia sa preferencie najsilnejšej strany pohybovali medzi 32 až 38 percentami. V eurovoľbách v máji 2014 však vládna strana získala 24,1 percenta.

Strana Sieť spôsobila zmeny v politike

Rok 2014 podľa IVO poznačili hlavne pohyby v stredopravej časti spektra - najmä vznikom preferenčne relatívne silnej strany Sieť, ktorú založil bývalý poslanec NR SR za KDH a neúspešný kandidát na prezidenta Radoslav Procházka. "Tento subjekt je na základe voličských preferencií najsilnejšou stredopravou opozičnou stranou," konštatuje IVO s tým, že zároveň pokračovala fragmentácia a oslabovanie parlamentných strán, hlavne SDKÚ-DS, ktorá stratila klub a podľa jesenných prieskumov by nemala šancu dosiahnuť päťpercentné kvórum.

Kolísavý vývoj vidí IVO aj pri podpore pre OĽaNO a Most-Híd, obe strany však boli po celý rok bezpečne nad piatimi percentami. Oproti volebnému výsledku aj povolebnému vývoju klesli preferencie SaS. Hnutie NOVA Daniela Lipšica dlhodobo ostáva pod piatimi percentami. Okolo tejto hranice sa pohybuje podpora aj pre mimoparlamentné strany SNS a SMK.

Osud podoby súčasného opozičného tábora zostáva otvorený

Sumárna podpora pre strany parlamentnej opozície (vrátane SaS, NOVA a strany Sieť, ktorú zastupuje poslanec Miroslav Beblavý) by síce v decembri 2014 dosiahla 47 percent, čo je výrazne viac ako podpora pre Smer-SD, podľa IVO však ide o veľmi heterogénne zoskupenie, pričom preferencie niektorých strán v tomto zoskupení sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti do národnej rady. "Rok a štvrť pred ďalšími parlamentnými voľbami ostáva teda osud podoby súčasného opozičného tábora otvorený," hodnotí Inštitút pre verejné otázky.

Inštitút pre verejné otázky urobil v dňoch 7. až 14. októbra 2014 a v dňoch 4. až 12. novembra 2014 výskum názorov verejnosti na aktuálne spoločenské a politické otázky. Údaje zbierala agentúra Focus anketármi na vzorke 1 031 (v októbri) a 1 064 (v novembri) obyvateľov nad 18 rokov. Pri analýze využili aj dáta z výskumu ISSP Slovensko 2014 (október 2014) a z predchádzajúcich výskumov IVO.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline

Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline

VČERA - 20:27Domáce

Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.

Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha

Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha

VČERA - 19:37Domáce

Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.

Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja

Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja

VČERA - 18:50Domáce

Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.

Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra

Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra

VČERA - 17:52Domáce

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.