Oslavy Nového roka môžu vtákom pripadať ako koniec sveta
Oslavy Silvestra či Nového roka môžu vtákom či iným voľne žijúcim a domácim zvieratám pripadať ako koniec sveta.
Problémy môžu spôsobiť aj chemikálie
Filozofia vytvárania hlučných osláv bola v histórii chápaná ako nástroj na odplašenie zlých duchov, vysvetlil Jozef Chavko z organizácie. Súčasná pyrotechnika je podľa neho sofistikovanejšia, prístupná širokej verejnosti a preto aj masívne využívaná.
"Zimujúce vtáky sú často skoncentrované v mestách, kde nachádzajú viac potravy ako v okolitej zasneženej prírode. Lákajú ich tam aj rôzne kŕmidlá či odpadky. Okrem toho s obľubou nocujú v mestských parkoch, záhradách, na cintorínoch, kde sú menej ohrozované predátormi," doplnil.
V minulosti sa objavilo niekoľko prípadov podozrenia, že pri používaní pyrotechniky, najmä ohňostrojov či petárd, uhynulo vtáctvo, pričom niekedy šlo aj o kŕdeľ viacerých jedincov. Pre vtáky môžu byť takéto nástroje nebezpečné z viacerých hľadísk. V prípade priameho kontaktu sa môžu popáliť, no problémy môžu spôsobiť aj chemikálie, ktoré pyrotechnika obsahuje, najmä keď sa dostanú do dýchacej alebo tráviacej sústavy vtáctva.
Pre Silvestrom by sme mali zakryť kŕmidlá
Samotná hlučnosť môže viesť k poškodeniu sluchových orgánov a k stresu, žiarivé svetlá vtáky oslepujú, v dôsledku čoho narážajú do prekážok. "Aj keď nie je hniezdna sezóna, vtáky môžu byť vyplašené z miest, kde zimujú alebo odpočívajú, často vo väčších kŕdľoch, napríklad v kríkoch, stromoradiach či na vodných plochách," priblížila Lucia Deutschová.
K druhom, ktoré môžu výbuchmi v mestách trpieť, patrí myšiarka ušatá, sokol myšiar, jastrab krahulec, hrdličky, sýkorky, drozdy, spevavé vtáctvo a dokonca aj vzácne severské druhy, ktoré sa u nás vyskytujú len v zimnom období. "Odporúčame preto uvážene používať nebezpečnú pyrotechniku. Dobré je jeden či dva dni pred Silvestrom zakryť kŕmidlá, ktoré priťahujú vtáctvo," doplnila na záver pre agentúru SITA.
V národnom parku sa treba správať ohľaduplne
Návštevníci, ktorí plánujú Silvester a Nový rok stráviť v Tatranskom národnom parku, by mali byť maximálne ohľaduplní voči prírode. Prostredníctvom agentúry SITA ich k tomu vyzval riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko. Rešpektovať by tiež mali návštevný poriadok a zákon o ochrane prírody. Výbuchy či ohňostroje môžu ohroziť Kamzíka tatranského, veľké šelmy a ďalšiu zver.
V posledný deň roka do Tatranského národného parku nepatrí pyrotechnika, petardy ani ohňostroje. Podľa Majka by ich použitie v prírode malo na faunu parku fatálne dôsledky.
"Záleží nám najmä na najvzácnejšom drahokame Tatier svetového formátu, ktorým je bezpochyby kamzík vrchovský tatranský. Ten po vyplašení zvyčajne v panike strhne so sebou aj svojich súkmeňovcov, ktorí sa v stave podobnom davovej psychóze chcú rýchlo vzdialiť preč od nebezpečenstva a pritom sa môžu zrútiť zo skál alebo strhnúť na seba lavínu," vysvetlil riaditeľ Správy TANAP. Takéto efekty majú podľa neho nepriaznivé účinky aj na veľké šelmy, akými sú rys a vlk. Ohrozené sú rovnako vzácne druhy vtáctva i jelenia, srnčia a diviačia zver.
Prevádzky hotelov akceptovali výzvu
Vďaka niekoľkoročnej prevencii v najstaršom parku na Slovensku riešila Správa TANAP po minulé Silvestre len menej závažné priestupky. Ako uviedol Majko, išlo o pozabudnutie fľaše od sektu alebo pohyb mimo chodník. Takéto situácie sa snažia zamestnanci TANAP vyriešiť skôr dohovorom.
"Vážim si, že prevádzky hotelov akceptovali našu výzvu, ktorá im bola zaslaná aj vo viacerých jazykových mutáciách a upozorňujú svojich klientov na to, ako sa počas Silvestra správať v národnom parku," dodal Majko. Žiadne z týchto zariadení preto nový rok nevíta hotelovým ohňostrojom. Návštevníci podľa riaditeľa Správy TANAP rešpektujú pokyny a do územia prichádzajú privítať Nový rok s pokorou.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.