• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 30.4.2025Meniny má Anastázia
11°Bratislava

Sever ohrozuje silný vietor, meteorológovia vydali výstrahy

  • 14:05 05.01.2015
Sever ohrozuje silný vietor, meteorológovia vydali výstrahy

V pondelok bude po prednej strane tlakovej výše nad západnou Európou do strednej Európy prúdiť od severu studený vzduch.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre územie Slovenska výstrahu prvého a druhého stupňa pred silným vetrom. Pred snežením a snehovými jazykmi a závejmi platí výstraha prvého stupňa.

Súvisiace:

Sneženie komplikuje dopravu, bratislavská MHD mala problémy

Lyžovačku si užijete v 80 areáloch, pozor však na vietor

Pre okresy Tvrdošín, Dolný Kubín, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Brezno a Banská Bystrica platí výstraha druhého stupňa pred silným vetrom. Vietor môže na hrebeňoch Vysokých Tatier dosahovať rýchlosť 90 až 126 kilometrov za hodinu, čo predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. V okresoch Trenčianskeho a Košického kraja platí výstraha prvého stupňa pre vetrom, ktorý môže na hrebeňoch hôr fúkať rýchlosťou 72 až 101 kilometrov za hodinu.

Pre všetky kraje s výnimkou niektorých okresov na juhu Slovenska je do 18. hodiny vydaná výstraha prvého stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi.

Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred snežením pre okresy Čadca, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Považská Bystrica, Púchov, Žilina, Dolný Kubín a Námestovo, pri ktorom spadne 10 - 20 centimetrov nového snehu. Uvedená výška nového snehu predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Počas dňa Slovákov čaká premenlivá veľká oblačnosť, na juhu stredného a východného Slovenska prevažne polooblačno. Na mnohých miestach sa objaví sneženie alebo snehové prehánky, a to najmä na severe a západe. Najvyššia denná teplota dosiahne -2 až +2, na severe miestami okolo -4 stupne Celzia. Na horách vo výške 1500 metrov treba počítať s -9 stupňami.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR

Šutaj Eštok: ÚS odmietol sťažnosť jedného z čurillovcov proti rozhodnutiu NS SR

VČERA - 20:47Domáce

Ústavný súd SR v pondelok odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR o dovolaní.

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu

Žilinka sa v prípade Bombica zastal postupu Najvyššieho súdu

VČERA - 19:58Domáce

Z pohľadu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. nepodľahol tlaku a postupoval nestranne.

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu

V roku 2024 dopadlo na územie SR približne 330.000 ton saharského prachu

VČERA - 18:31Domáce

Rok 2024 priniesol rekordný počet dní s možným výskytom saharského prachu nad územím Slovenska, minimálne od roku 2015.

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi

Polícia a NBÚ varujú pred falošnými QR kódmi

VČERA - 16:18Domáce

Mestská polícia v Bratislave upozorňuje na falošné QR kódy nalepené na parkomatoch PAAS. Vodičov preto vyzýva na opatrnosť.

Obvineného Bombica vzali do väzby

Obvineného Bombica vzali do väzby

VČERA - 15:43Domáce

Najvyšší súd SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby.