V minulom roku zbankrotovalo na Slovensku rekordné množstvo firiem
- 11:48 05.01.2015
- BRATISLAVA
"Výrazne najviac konkurzov býva už dlhodobo vyhlásených v Bratislavskom kraji," priblížila spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau.
(ilustračné foto) V roku 2014 stúpol počet vyhlásených konkurzov firiem na Slovensku. Do problémov sa dostalo 407 subjektov, čo je o 13 viac ako bol doposiaľ historicky najvyšší počet vyhlásených konkurzov z roku 2013. Vyplýva to z aktuálnej analýzy spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau.
Ako ukázali údaje spoločnosti, medzi zbankrotovanými subjektmi prevládali s počtom 336 právnické osoby, 71 konkurzov bolo vyhlásených na majetok fyzických osôb - živnostníkov. Celkovo 30 subjektom bola najskôr povolená reštrukturalizácia, ktorá ale nebola úspešná, a následne bol na ich majetok vyhlásený konkurz.
Najrizikovejšími odvetviami boli rovnako ako v predchádzajúcich rokoch obchod, priemysel a stavebníctvo."Výrazne najviac konkurzov býva už dlhodobo vyhlásených v Bratislavskom kraji, kde zároveň podniká najviac subjektov. Najmenej ich zbankrotovalo v roku 2014 v Trenčianskom kraji, o rok predtým v Trnavskom kraji,"priblížila spoločnosť v analýze.
V roku 2014 sa zvýšil aj počet firiem, ktoré skončili v reštrukturalizácii. Zatiaľ čo v roku 2013 počet povolených reštrukturalizácií predstavoval 113, v minulom roku ich bolo 115. "Z nich bolo 98 povolených právnickým osobám a 17 fyzickým osobám -živnostníkom," uviedla spoločnosť.
Ako ďalej vyplýva z analýzy CRIF - Slovak Credit Bureau, rovnako ako v rokoch 2012 a 2013 bolo vlani najviac reštrukturalizácií povolených v priemysle, obchode a stavebníctve. Zatiaľ čo od roku 2010 ich bolo najviac v Bratislavskom kraji, v roku 2014 bol prvým v poradí Banskobystrický kraj. "Minulý rok sa zapíše do histórie začatím reštrukturalizácie dvoch stavebných gigantov. Spoločnosť Doprastav aj Váhostav zamestnávali 1000 až 1999 pracovníkov a reštrukturalizácia bola povolená aj ďalším trom väčším stavebným firmám s počtom zamestnancov 100 až 149," doplnila spoločnosť.
Medzi firmami v úpadku sa ocitli aj niektoré mediálne známe spoločnosti. Konkurz bol napríklad vyhlásený na majetok Medina Tours, Auto Bavarija, Amera Slovakia Kremnica, Kúpele Brusno, a reštrukturalizácia bola povolená aj spoločnosti Kláštorná.
Spoločnosť CRIF - Slovak Credit Bureau zabezpečuje na Slovensku prevádzku slovenských úverových registrov, bankového a nebankového, prostredníctvom ktorých si banky a stavebné sporiteľne, ako aj leasingové a splátkové spoločnosti overujú bonitu a schopnosť klientov splácať záväzky.
Brusel odmieta tvrdenia Trumpa o výške amerického schodku v obchode s EÚ
Európska komisia odmieta tvrdenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, že deficit USA v obchode s EÚ dosahuje 350 miliárd USD.
Od štvrtka začnú poskytovať služby ďalšie katastrálne odbory
Od štvrtka začnú poskytovať služby katastrálne odbory ďalších okresných úradov. Fungovať by mali začať v okrese Zlaté Moravce a Nové Zámky.
Benzín dražie, vláda podľa Fica nemôže znížiť spotrebnú daň
Zníženie spotrebnej dane by podľa premiéra znamenalo výpadky v rozpočte.
Dohoda vedenia Volkswagenu a zamestnancov o znižovaní nákladov vyvoláva pochybnosti
Napriek rečiam o radikálnej zmene sa dohoda Volkswagenu s odbormi o znižovaní nákladov v Nemecku do veľkej miery opiera o spoluprácu medzi manažérmi a zamestnancami.
SaS: Zásahy do 2. piliera pripravili každého sporiteľa o päť až desaťtisíc eur
Zásahy, ktoré vláda Roberta Fica urobila v súvislosti s druhým pilierom, pripravili každého sporiteľa o päť až desaťtisíc eur na budúcich dôchodkoch.