Výbor čaká žaloba na prezidenta, Smer hovorí nie

Návrhom žaloby na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý podpísali poslanci zo všetkých opozičných strán, sa bude v pondelok zaoberať ústavnoprávny výbor parlamentu.
Pod návrh sa podpísalo 44 poslancov zo všetkých piatich opozičných poslaneckých klubov. K návrhu môže v NR SR vystúpiť hlava štátu a o uznesení sa rozhoduje kvalifikovanou väčšinou, teda za uznesenie musí zahlasovať 90 poslancov.
Na obžalobu prezidenta presvedčila partnerov SaS. Liberáli spolu s KDH, Mostom-Híd, SDKÚ-DS a niektorými poslancami OĽaNO iniciovali návrh v Národnej rade SR, aby podala na Ústavný súd SR obžalobu na prezidenta za úmyselné porušenie Ústavy SR tým, že po roku a pol čakania rozhodol o nevymenovaní Jozefa Čentéša do funkcie generálneho prokurátora.
Obžaloba na prezidenta Slovenskej republiky podľa čl. 107 Ústavy (1).
Ústava SR hovorí, že prezidenta možno stíhať iba za úmyselné porušenie Ústavy SR alebo za vlastizradu. O podaní obžaloby na prezidenta rozhoduje Národná rada SR trojpätinovou väčšinou hlasov všetkých poslancov. Obžalobu podáva národná rada na ústavný súd, ktorý o nej rozhodne v pléne. Odsudzujúce rozhodnutie Ústavného súdu SR znamená stratu funkcie prezidenta a spôsobilosti túto funkciu
opätovne získať.
Predseda parlamentu Pavol Paška podľa svojho hovorcu Pavla Chovanca zatiaľ neurčil termín schôdze, na ktorej sa opozičný návrh prerokuje. Urobiť tak musí do 30 dní od podania návrhu, ktorý opozícia predložila 17. januára.

Medvedí cesnak: Na toto si pri zbere dajte pozor!
Pri zbere medvedieho cesnaku treba byť opatrný, je ľahké si ho pomýliť napríklad s konvalinkou či jesienkou.

V aute našli telo bez známok života, má ísť o prokurátora
Vedľa tela našli strelnú zbraň.

Prezident: V čase vojny na východnej hranici Slovenska nie je povinná vojenčina správna
V čase vojny na východnej hranici SR nie je zavedenie povinnej vojenskej služby správny prístup, uviedol Peter Pellegrini.

Raši: Ozbrojené sily SR treba budovať, nedá sa spoliehať iba na spojencov
V rýchlo sa meniacom bezpečnostnom prostredí je dôležité mať silných partnerov, zdôraznil Richard Raši.

Zmena zimného času na letný podľa odborníkov ovplyvňuje hormóny
Zmena zimného času na letný môže narušiť prirodzený biologický rytmus tela, ktorého súčasťou sú aj dva dôležité hormóny. Upozorňuje na to endokrinologička Anastázia Komárová zo zvolenskej nemocnice.