Parížsky útok je mementom aj pre Slovákov, uctili si obete
Útok na redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo, pri ktorom v stredu 7. januára zomrelo 12 ľudí, je mementom i pre Slovensko, najmä v tomto období. Pre agentúru SITA to uviedla Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv (IĽP).
Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku vo štvrtok poobede sprístupnilo kondolenčnú knihu v galérii Francúzskeho inštitútu v Bratislave.
Ako agentúru SITA informoval tlačový atašé Didier Rogasik, k dispozícií je aj on-line kondolenčná kniha na facebookovej stránke veľvyslanectva. Ľudia môžu odkazy písať pod sloganom "Nous sommes Charlie Hebdo".
Obete si uctili aj na Slovensku
V súvislosti s útokom v centre Paríža sa v stredu v Bratislave pred budovou Veľvyslanectva Francúzskej republiky na Slovensku uskutočnilo pokojné zhromaždenie na pamiatku obetí útoku v Paríži proti náboženskému fanatizmu.
O 18:00 sa na Hlavnom námestí zhromaždilo približne 40 ľudí, prišli zapáliť sviečky. Ďalšie sviečky, kvety či odkazy pribúdali počas celého večera a pred bránou ambasády sa nachádzajú stále. Neformálnu spomienku zorganizoval práve Inštitút ľudských práv.
Ľuďom pred ambasádou sa prišiel za podporu osobne poďakovať francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot. "Vyjadril som mu ľútosť nad tragédiou a uistil ho, že hodnoty slobody a ľudských práv, za ktoré jeho spoluobčania položili životy, budeme brániť aj naďalej," uviedol Peter Weisenbacher z inštitútu.
Na zhromaždení sa však hovorilo tiež o náboženskom fundamentalizme na Slovensku. "To, čo sa stalo, je taká hrôza, že buď môže viesť k úplnému ošiaľu, ako nastal po 11. septembri 2001 a xenofóbni populisti budú mať v EU žatvu, alebo k vytriezveniu a uvedomíme si všetci, kam vedie náboženský fanatizmus akéhokoľvek náboženstva," povedal Weisenbacher v príhovore prítomným.
Podobné pietne podujatia sa uskutočnili vo väčšine veľkých miest v Európe, v Paríži sa na protest proti streľbe v redakcii Charlie Hebdo zišli desaťtisíce ľudí.
Odporúčame aj:
Obrazom: Svet si uctieva obete masakry v Paríži
V Paríži sa opäť strieľalo, pri mešite vybuchla nálož
Karikaturisti a novinári poslali extrémistom jasný odkaz
Ozbrojenci zabili v redakcii francúzskeho časopisu 12 ľudí
Najmladší útočník sa vzdal polícii
Trojica mužov napadla v stredu 7. januára doobeda redakciu satirického časopisu Charlie Hebdo v centre Paríža. Zabili najmenej 12 ľudí a jedenásť ďalších zranili, z toho štyroch kriticky. Medzi mŕtvymi sú aj dvaja policajti a šéfredaktor Stephane Charbonnier. Muži boli ozbrojení automatickými zbraňami typu Kalašnikov a podľa svedkov počas útoku kričali, že pomstili proroka Mohameda i tradičné "Alah je veľký".
Najmladší z troch útočníkov sa v noci zo stredy na štvrtok vzdal polícii, po ďalších dvoch naďalej intenzívne pátrajú. V rukách polície skončil 18-ročný Hamyd Mourad, keď zistil, že jeho meno koluje po sociálnych sieťach. Mourad prišiel na policajnú stanicu v meste Charleville-Mézires, asi 230 kilometrov od Paríža pri belgických hraniciach.
Starších páchateľov identifikovali ako 34- a 32-ročných bratov Saida a Cherifa Kouachiových. Totožnosť jedného z nich zistili z preukazu totožnosti zanechanom v aute, v ktorom po streľbe ušli z miesta činu. Cherif Kouachi už strávil v roku 2005 vo väzení 18 mesiacov za členstvo v teroristickej bunke. Polícia upozorňuje, že obaja hľadaní sú ozbrojení a nebezpeční.
Charlie Hebdo v minulosti zverejnil viacero vtipov a karikatúr islamistických vodcov, ako aj proroka Mohameda. V novembri 2011 sa už pre obrázok proroka stal terčom útoku zápalnými fľašami. Naposledy sa na konte magazínu na sieti Twitter a Facebook objavila karikatúra vodcu organizácie Islamský štát Abú Bakra al-Bagdádího.
Dôležitá je solidarita novinárov
Po šokujúcom stredajšom teroristickom útoku na satirický časopis Charlie Hebdo v centre Paríža je dôležitá solidarita novinárov a médií, súdržnosť a odsúdenie takýchto činov s účelom zastrašovania a pomsty. V reakcii na bezprecedentný útok na slobodu a ľudské práva to tvrdí Slovenský výbor Medzinárodného tlačového inštitútu (International Press Institute, IPI).
Útok na redakciu časopisu Charlie Hebdo v Paríži nemožno pomenovať "inak ako terorizmus a viacnásobná vražda novinárov a karikaturistov", uvádza sa ďalej v reakcii IPI Slovensko, ktorú agentúre SITA poskytol predseda Správnej rady IPI Slovensko Pavol Múdry.
Ako zdôrazňuje IPI Slovensko, "aj vládni činitelia v demokratických krajinách by si práve v takýchto situáciách mali uvedomiť, akú dôležitú úlohu majú média v demokratickej spoločnosti. Akékoľvek spochybňovanie úlohy médií a bezdôvodné, politicky motivované útoky na novinárov a médiá len podporujú a provokujú násilníkov a teroristov k činom, aký sa stal v Paríži".
Smer-SD smúti: Zomrel vážený člen strany
Podľa strany Smer-SD bol osobnosťou, ktorá bola nepochybne veľkým prínosom pre svoje okolie.
Po 1. 1. zhodnotí vláda možnosti recipročných opatrení voči Ukrajine
Po 1. januári 2025, keď má dôjsť k zastaveniu tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, zhodnotí slovenská vláda situáciu a možnosti recipročných opatrení proti Ukrajine.
Maloletá Daniela je už vyše týždňa nezvestná, nevideli ste ju?
Polícia pátra po 14-ročnej Daniele.
Premiér ponúka Slovensko na zorganizovanie akéhokoľvek mierového rokovania
Fico priznal, že o tom hovoril s Vladimirom Putinom.
Slovenská komora učiteľov: Hanbou roka v školstve je nedodržanie sľubu o zvyšovaní platov učiteľov
Najvážnejším problémom a hanbou tohto roka v školstve je nedodržanie sľubu vlády o každoročnom zvyšovaní platov učiteľov.