• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 29.4.2025Meniny má Lea
22°Bratislava

Priemerná penzia z druhého piliera má byť tento rok 30 eur

  • 6:18 11.01.2015
Priemerná penzia z druhého piliera má byť tento rok 30 eur

Priemerný dôchodok z druhého piliera pre všetkých sporiteľov, ktorí ho začnú poberať v roku 2015, dosiahne na základe výpočtov Inštitútu finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR 30 eur.

V tomto výpočte boli podľa IFP zahrnutí všetci dôchodcovia, teda aj takí, ktorí majú na účte našetrené malé sumy a budú spadať do režimu malej nasporenej sumy. "Ak by sme zobrali do úvahy iba ľudí, ktorí majú na svojom účte našetrených 2 000 eur a viac, tak priemerný dôchodok by stúpol na 34 eur," uvádza sa v analýze. Priemerný dôchodok tej istej vzorky ľudí z prvého piliera dosiahne 361 eur.

Penzie budú nízke vzhľadom na krátke obdobie sporenia

Ako upozorňuje IFP, dôchodok zo sporivého piliera bude pre klientov vstupujúcich do anuitnej fázy v roku 2015 tvoriť iba menej podstatnú časť ich celkového dôchodku. "V priemere budú títo dôchodcovia poberať z druhého piliera iba 7,7 percenta ich celkového dôchodku, pričom zvyšných 92,3 percenta bude plynúť zo Sociálnej poisťovne," konštatuje inštitút. Najvyšší podiel dôchodku z kapitalizačného piliera bude u vysokopríjmových osôb, kde bude tento dôchodok tvoriť až 10 percent z celkového dôchodku.

Penzie z druhého piliera budú podľa IFP v tomto roku nízke aj vzhľadom na krátke obdobie sporenia. "Druhý pilier začal fungovať iba v roku 2005 a vzhľadom na dlhodobý charakter jeho aktivít možno povedať, že sa stále nachádza iba vo svojej nábehovej fáze," tvrdí IFP. Ďalším dôvodom nízkej druhopilierovej penzie je to, že aj keď bol sporiteľ v druhom pilieri, stále platil väčšinu zo svojich odvodov na starobný dôchodok do štátneho, priebežného piliera.

Odporúčame aj:

Poisťovne začnú vyplácať penzie z druhého piliera


Podiel dôchodku sa bude zvyšovať

Treťou príčinou nízkeho dôchodku je podľa inštitútu pomerne nízke zhodnotenie penzijných úspor. "Priemerná ročná výkonnosť fondov druhého piliera bola počas celej jeho existencie 1,7 percenta p. a. Tento rast sa nám javí ako výrazne nízky, najmä v kontexte bezprecedentného globálneho rastu trhov v posledných rokoch," uvádza sa v analýze. Za týmto rastom stálo podľa IFP hlavne konzervatívne správanie klientov a správcov, ale aj legislatívna úprava, resp. jej vysoká nestabilita.

Aj keď sa dôchodok zo sporivého piliera môže javiť ako nízky, jeho podiel na celkovom dôchodku sa podľa inštitútu bude pri nových dôchodcoch relatívne prudko zvyšovať. Napríklad už dva roky po spustení výplatnej fázy, teda v roku 2017 bude tento pomer pri nových dôchodcoch v priemere 8,8 percenta, kým v roku 2015 to bude 7,7 percenta.

S pribúdajúcou dĺžkou sporenia v druhom pilieri tak bude rásť aj nominálny dôchodok z tohto piliera. Priemerný dôchodok z kapitalizačného piliera dosiahne podľa IFP v roku 2017 už 37 eur, čo je o 22 percent viac, ako to bude v roku 2015.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlas-SD podľa opozície rozdáva milióny eur neziskovkám, ktoré patria jej kandidátom

Hlas-SD podľa opozície rozdáva milióny eur neziskovkám, ktoré patria jej kandidátom

DNES - 13:06Ekonomické

Koaličná strana Hlas-SD rozdáva dotácie v miliónoch eur neziskovým organizáciám, ktoré patria jej kandidátom.

GIB EnergyX: Závod baterkárne v Šuranoch nebude ohrozovať zdravie obyvateľov

GIB EnergyX: Závod baterkárne v Šuranoch nebude ohrozovať zdravie obyvateľov

DNES - 11:56Ekonomické

Závod na výrobu batérií v Šuranoch bude disponovať najmodernejšími filtračnými zariadeniami na trhu.

Huliak navrhuje vyššie zdanenie bánk, automobiliek a reťazcov

Huliak navrhuje vyššie zdanenie bánk, automobiliek a reťazcov

DNES - 11:37Ekonomické

Príjem z transakčnej dane do štátneho rozpočtu by mohlo nahradiť vyššie zdanenie bánk, automobiliek a obchodných reťazcov.

Poškodenie firemného majetku môže stáť zamestnanca tretinu ročného platu

Poškodenie firemného majetku môže stáť zamestnanca tretinu ročného platu

DNES - 10:02Ekonomické

Havária na firemnom vozidle, obliaty notebook, prasknutý displej na služobnom telefóne či náhodné poškodenie stroja pri plnení pracovných povinností môže stáť zamestnancov tretinu ich ročného platu.

Spojeným štátom hrozí nedostatok elektroniky pre clá, varuje taiwanský Pegatron

Spojeným štátom hrozí nedostatok elektroniky pre clá, varuje taiwanský Pegatron

VČERA - 14:52Ekonomické

Taiwanská spoločnosť Pegatron, dôležitý dodávateľ pre Apple a Dell, v pondelok upozornil, že clá prezidenta Donalda Trumpa prinášajú zmätky a takisto riziko nedostatku spotrebnej elektroniky v USA.