Ruský export plynu do Európy a Turecka minulý rok klesol
- 15:27 15.01.2015
Ruský export plynu na európsky trh a do Turecka v minulom roku klesol na 147,2 miliárd kubických metrov z objemu 161,5 miliárd kubických metrov v roku 2013. Pre agentúru Reuters to povedal predstaviteľ plynárenskej spoločnosti Gazprom.
Dodal pritom, že minuloročná ťažba plynu firmou Gazprom sa podľa predbežných údajov znížila na 443,9 miliárd kubických metrov z úrovne 487,4 miliárd kubických metrov v predchádzajúcom roku.
Podiel Gazpromu na lukratívnom domácom trhu sa tiež zmenšuje, keďže iní producenti plynu, ako sú Novatek, Rosnefť a Lukoil, sú flexibilnejší pri stanovovaní cien a ostatných zmluvných podmienok v dohodách so zákazníkmi. Podľa investičnej banky Sberbank CIB konkurenti Gazpromu takmer zdvojnásobili svoj podiel na ruskom trhu s plynom na 35 percent v roku 2014 z úrovne 18 percent v roku 2009.
Súvisiace:
Lacná ropa ovplyvní ceny plynu, pocítia to aj Slováci
Rizikový tranzit plynu cez Ukrajinu počas zimy pretrvá
V decembri Gazprom informoval, že jeho vedenie schválilo pre rok 2015 investície v sume 840,4 miliárd rubľov (RUB). Ide o pokles oproti sume vyše 1 bil. RUB vyčlenenej na investície v roku 2014. Kapitálové výdavky spoločnosti v tomto roku by mali byť na úrovni 733,1 miliárd RUB.
Prezident plánuje zvolať stretnutie k reforme financovania samospráv
V budúcom roku by sa malo v Prezidentskom paláci uskutočniť stretnutie predstaviteľov všetkých samosprávnych organizácií s príslušnými ministrami k reforme financovania samospráv.
Táto elektronika by vôbec nemala byť pripojená k internetu
Niektoré druhy techniky sú náchylnejšie na útok hekerov. Vyhadzovať by ste ich však nemali.
Katar hrozí EÚ zastavením dodávok LNG
Katar prestane dodávať plyn do Európskej únie, ak členské štáty budú prísne presadzovať novú legislatívu proti nútenej práci a poškodzovaniu životného prostredia.
Analytik: Slovenské vlády dlhodobo vnímajú podnikateľský sektor ako zdroj daní
Slovenské podnikateľské prostredie čelí viacerým výzvam, jednou z nich je fakt, že slovenské vlády sa dlhodobo pozerajú na tento sektor ako na zdroj daní, nie ako na zdroj bohatstva krajiny.
APAS: Slovensko uspelo tento rok v automobilovej výrobe, zaostávala však vo vzdelávaní
Slovensko bolo tento rok lídrom v automobilovej výrobe a rovnako vyniklo aj pri získavaní zahraničných investícií. Na druhej strane však zaostávalo v oblasti vzdelávania, inovácií a investícií do startupov.