Z Banskej Bystice ľudia stále odchádzajú
Počet obyvateľov k 31. decembru 2014 v meste pod Urpínom bol 77.375, pričom viac bolo žien, takmer 41.000.
Demografický vývoj v Banskej Bystrici má už dlhodobo klesajúcu tendenciu. Podľa aktuálnych štatistík matričného úradu počet obyvateľov k 31. decembru 2014 v meste pod Urpínom bol 77.375, pričom viac bolo žien, takmer 41.000. V porovnaní s rokom 2013, keď v Banskej Bystrici žilo 77.786 obyvateľov, je to o 411 menej. Informovala o tom hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová.
Vlani sa narodilo 374 malých Banskobystričanov a 372 Banskobystričaniek. Pätica najobľúbenejších dievčenských mien, ktoré v roku 2014 dávali rodičia v tomto meste svojim deťom je: Simona, Ema - Emma, Natália, Michaela a Viktória. Z chlapčenských najviac rezonovali mená Matúš, Martin, Samuel, Lukáš, Jakub, Michal, Adam, Matej a Simon. Rodičia detí však volili i netradičné mená ako Sabina, Larin, Anastázia a Alyssia. V knihe narodení mesta Banská Bystrica sú zapísané aj mužské mená Lesan, Axel, Timon či Evarist.
"Do Banskej Bystrice sa minulý rok prisťahovalo 922 obyvateľov a odsťahovalo sa 1371 ľudí. Najčastejšie sa občania sťahovali do okolitých obcí Malachov, Badín, Slovenská Ľupča, Veľká Lúka, Selce, Hrochoť, Harmanec, Tajov. Pomerne veľa ľudí sa odsťahovalo do Bratislavy. Do zahraničia odišlo 160 našich obyvateľov," konštatovala Sekerešová.
Ako dodala, v celom matričnom obvode sa uzavrelo 388 manželstiev, z toho 160 cirkevným sobášom a 228 civilným spôsobom. K obľúbeným mesiacom vlaňajších svadieb patrili mesiace jún, keď bolo 58 sobášov, a september s 57 sobášmi. Najviac ich bolo v sobotu. Štatistika zaznamenala 1172 úmrtí v celom matričnom obvode. Viac bolo mužov.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.