• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 28.4.2025Meniny má Jarmila
20°Bratislava

Slovensko zostane významnou tranzitnou krajinou, tvrdí Fico

  • 6:59 19.01.2015
Slovensko zostane významnou tranzitnou krajinou, tvrdí Fico

Slovenský premiér Robert Fico sa zatiaľ neobáva, že by mohlo Slovensko stratiť svoju pozíciu na trhu s prepravou zemného plynu.

"Hovorí sa o veciach, ktoré ešte ani nie sú dohodnuté, ani o ktorých ešte nikto nerozhodol. Koľko všelijakých ohlásení už bolo. South Stream bol ohlásený, Nabucco bolo ohlásené a dohromady sa nič nerealizuje. Treba si zachovať chladnú hlavu. Máme viacero plynových prepojení. Ja verím, že v prípade vybudovania ďalšieho plynovodu (Eastring - pozn. red.) Slovensko zostane naďalej významnou tranzitnou krajinou," reagoval Fico na vyhlásenia spoločnosti Gazprom.

Únia by sa mala zamerať na Turecký prúd, radí Rusko

Generálny riaditeľ spoločnosti Gazprom Alexej Miller minulý týždeň po stretnutí s podpredsedom Európskej komisie pre energetickú úniu Marošom Šefčovičom uviedol, že riziká spojené s tranzitom plynu cez Ukrajinu počas tejto zimy pretrvajú. Podľa neho by sa tak mala Európska únia zamerať na budovanie potrubia "Turecký prúd".

Podľa Millera je to v súčasnosti jediná cesta pre dodávku 63 miliárd metrov kubických ruského plynu cez Ukrajinu.

Súvisiace:

Ruský export plynu do Európy a Turecka minulý rok klesol

Podľa premiéra by sa nikto nemal čudovať, že politici robia podobné vyhlásenia. "Jednoducho to je dôsledok sankčnej vojny, ktorá teraz prebieha. Ja sa však domnievam, že veci budú fungovať tak ako doteraz," konštatoval Fico.


Projekt nového plynovodu sa nachádza v prípravnej fáze

Zastavením prepravy zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu by tak mohla utrpieť aj Slovenská republika. Tá je totiž prostredníctvom svojej firmy Slovenský plynárenský priemysel v spoločnosti SPP Infrastructure majoritný 51-percentným akcionárom. SPP Infrastructure je pritom jediným vlastníkom slovenského prepravcu zemného plynu, firmy Eustream.

Ak by sa teda Rusi rozhodli zastaviť prepravu plynu do Európy cez Ukrajinu, pološtátna firma by prišla o značné tranzitné poplatky. Eustream nechce čakať na to, či sa preprava plynu cez Ukrajinu niekedy v budúcnosti zastaví. Aj preto prišiel podnik s novým projektom plynovodu Eastring. Nový plynovod má spájať slovenské Veľké Kapušany s bulharsko-tureckou hranicou.

Výstavba nového plynovodu by mala vyjsť na 750 miliónov eur. Projekt sa nachádza v prípravnej fáze. Slovenský prevádzkovateľ plynovej prepravnej siete v súčasnosti uvažuje nad dvoma fázami realizácie projektu. Po dokončení prvej fázy by sa mohlo novým plynovodom v oboch smeroch prepraviť 10 miliárd metrov kubických plynu ročne. Po dokončení druhej fázy ďalších 10 miliárd metrov kubických. Eustream sa nebude brániť, aby do projektu vstúpili aj ďalší veľkí európski hráči na trhu s plynom.
Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Spojeným štátom hrozí nedostatok elektroniky pre clá, varuje taiwanský Pegatron

Spojeným štátom hrozí nedostatok elektroniky pre clá, varuje taiwanský Pegatron

DNES - 14:52Ekonomické

Taiwanská spoločnosť Pegatron, dôležitý dodávateľ pre Apple a Dell, v pondelok upozornil, že clá prezidenta Donalda Trumpa prinášajú zmätky a takisto riziko nedostatku spotrebnej elektroniky v USA.

Spojené štáty zvýšia dodávky LNG do Európy

Spojené štáty zvýšia dodávky LNG do Európy

DNES - 14:48Ekonomické

USA zvýšia dodávky skvapalneného zemného plynu do Európy. Uviedol to v pondelok americký minister energetiky Chris Wright počas návštevy Varšavy.

Ráž: NDS začína s opravami na ďalších deviatich diaľničných mostoch

Ráž: NDS začína s opravami na ďalších deviatich diaľničných mostoch

DNES - 12:47Ekonomické

Národná diaľničná spoločnosť od začiatku roka začala s rekonštrukciou siedmich diaľničných mostov, s opravami pokračuje od apríla 2025 aj na ďalších deviatich mostoch.

Villeroy: ECB má stále určitý priestor na zníženie úrokových sadzieb

Villeroy: ECB má stále určitý priestor na zníženie úrokových sadzieb

DNES - 10:09Ekonomické

Hrozby Donalda Trumpa vysokými dovozným clami predstavujú neistotu pre ekonomiky vo svete, napriek tomu má ECB určitý priestor na ďalšie zníženie úrokových sadzieb.

V Jaslovských Bohuniciach bude v stredu havarijné cvičenie

V Jaslovských Bohuniciach bude v stredu havarijné cvičenie

DNES - 9:31Ekonomické

V areáli spoločnosti JAVYS v Jaslovských Bohuniciach sa v stredu 30. apríla uskutoční celoareálové havarijné cvičenie SMREK 2025.