Prečo piť vodu? 8 vážnych následkov nedostatku tekutín

Voda - základ života. V tejto fráze sa skrýva veľa múdrosti. Povieme vám, ako trápite telo nedostatočným pitným režimom!
Voda tvorí 50-65% nášho tela. Neustále ju strácame, a to potom, odparovaním kožou, pri dýchaní, močom či stolicou. Tekutiny by sme preto mali dopĺňať pre správne fungovanie všetkých orgánov pravidelne, počas celého dňa.
Toto si môžeme spôsobiť, ak na ňu zabúdame:
1. Problém schudnúť
Pitie vody je odporúčanou stratégiou aj pri želanom zhadzovaní kilogramov. Ak jej pijete málo, váš metabolizmus sa automaticky spomaľuje. Voda totiž pomáha regulovať spaľovanie kalórií a pravidelný príjem vody funguje ako prevencia zadržovania tukov v tele. Pri odbúravaní tukov navyše dochádza i k vyplavovaniu škodlivín, ktoré voda pomáha dostať von z organizmu.
Čítajte: Ako schudnúť zdravo? Dodržujte 6 stravovacích princípov!
2. Nepríjemná zápcha
Zápcha vie potrápiť viac ako opačný efekt. Najlepším receptom ako jej zabrániť je dostatočný príjem tekutín a vlákniny v strave, ktoré spoločne pôsobia ako metla na črevá. Zápcha môže ďalej viesť k bolestivým hemeroidom či ku krvácaniu z konečníka. Voda prospieva správnej funkcii čriev a celkovému tráveniu.
Čítajte: Vláknina pre štíhle a zdravé telo. Ako ju získame?
Čítajte: Raňajšia očista tela citrónovou vodou
3. Vplyv na svalstvo a kĺby
Ak sa množstvo vody v tele zníži o 5%, svaly začínajú trpieť a tuhnúť. Najmä počas teplých mesiacov v roku je prijem tekutín nevyhnutný i z dôvodu správnej funkcie svalov. Voda prispieva k produkcii maziva a hladkej pohyblivosti kĺbov. Je nevyhnutným elektrolytom pre prenos nervových impulzov. Voda tiež zabezpečuje dostatočný prísun kyslíka do svalov.
4. Zjete viac jedla
Štúdia uskutočnená v roku 2010 deklaruje, že človek, ktorý denne vypije dva deci vody pred každým jedlom, skonzumuje približne o 75-90 kalórií menej. Voda totiž v našom tele navodí pocit plnosti, aj keď ide len o číru tekutinu, zaberie miesto v žalúdku a tlmí chuť do jedla.
5. Suchá pleť s vráskami
Naša pokožka obsahuje veľké množstvo vody. Dehydratácia spôsobuje jej suchosť, ktorá vedie k vzniku vrások. Voda pleť vypína, vypĺňa jemné vrásky,linky a rozjasňuje. Čistá voda pomáha udržať mladý a svieži vzhľad. Nedostatok tekutín v organizme môže mať za následok i vznik celulitídy.
Čítajte: Krajšia pokožka - už za jednu noc!
Čítajte: Zbohom vrásky! 10 tipov pre mladší vzhľad
6. Zlá nálada
Výskum z roku 2009 porovnával dve skupiny ľudí, ktorí sa podrobili vysoko intenzívnemu aeróbnemu cvičeniu po dobu 60 až 75 minút. Skupina, v ktorej boli dehydrovaní respondenti pociťovala únavu, zmätok, depresívnu náladu, frustráciu a podráždenosť. Štúdia tak dokázala vplyv príjmu tekutín na náladu a psychický stav človeka.
Čítajte: Vieme, čo spôsobuje vašu nervozitu!
7. Oči a ústa
Voda pochopiteľne udržuje vlhkosť aj v našich očiach a ústach, odkiaľ zmýva nečistoty, bráni preniknutiu cudzorodých látok a baktérií. Voda posilňuje i náš celkový imunitný systém a odtraňuje z tela toxíny.
Čítajte: Detoxikácia organizmu. Kedy nepomáha?
8. Vážne ochorenia
Nedostatočné množstvo tekutín môže okrem únavy a malátnosti spôsobiť zvýšené riziko vzniku rôznych ochorení. Patrí medzi ne zápcha, tvorba obličkových a žlčníkových kameňov, rakovina močového mechúra, čriev a pravdepodobnejší je i srdcový infarkt.
Video: Odstránenie žlčových kameňov bez operácie
Dobré rady na záver:
Majte pri sebe neustále fľašku vody - v taške, na stole či v aute!
Jedzte viac ovocia a zeleniny, ktoré k hydratácii prispejú!
Ak náš príjem vody nie je rovnaký ako výdaj, môže dochádzať k dehydratácii. Odborníci odporúčajú denný príjem dvoch až troch litrov tekutín, v lete zvýšený ešte o ďalší liter.
Majte na pamäti, že i v pitnom režime je dôležitá pravidelnosť. Ak si večer spomeniete, že ste za celý deň takmer nič nevypili a budete sa odporúčané denné množstvo snažiť dohnať v priebehu 2-3 hodín, veľmi si nepomôžete

Skrytá príčina nadúvania a bolesti brucha: Táto diagnóza je u žien často prehliadaná
Lekár upozorňuje, že nadúvanie môže byť príznakom ochorenia, ktoré sa často ignoruje.

Rakovina vaječníkov sa prejaví aj pri jedle. Na tieto príznaky si dávajte pozor
Lekár prezradil príznak rakoviny vaječníkov, na ktorý by ste si mali dávať pozor pri jedle.

Smartfóny deťom pomáhajú, tvrdia výskumníci. Má to však jednu podmienku
Prieskum naznačuje, že smart zariadenia môžu skutočne pomôcť mladým ľuďom, no jedna vec im veľmi škodí.

Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom
Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.

Následky osýpok trvajú roky, vírus spôsobuje imunitnú amnéziu
Osýpky zničia obranyschopnosť imunitného systému proti iným infekciám.