Slovensko zaplatí za nové vrtuľníky menej, sľubuje Glváč
Deväť vrtuľníkov, ktoré plánuje nakúpiť ministerstvo obrany pre ozbrojené sily, bude stáť podľa šéfa rezortu Martina Glváča omnoho menej ako medializovaných tristo miliónov eur. Glváč v utorok o plánovanom nákupe informoval parlamentný brannobezpečnostný výbor.
Nákup vrtuľníkov podlieha aj schváleniu Kongresu USA
Glváč chce podklady pripraviť na rokovanie Bezpečnostnej rady, ktorá zasadne 28. januára. Tá by mala rozhodnúť, či je nákup pre SR výhodný. Nákup vrtuľníkov podlieha aj schváleniu Kongresu USA. Dovtedy musí SR splniť všetky požiadavky a zadať špecifikáciu. Podľa Glváča chce Slovensko servis pre tieto vrtuľníky robiť samo. Uchádzame sa aj o trenažér na kupované vrtuľníky, pričom Glváč chce zapojiť do jeho výroby naše firmy. Išlo by o prvý takýto trenažér v Európe.
Odporúčame aj:
Galko si chce posvietiť na nákup vrtuľníkov, chýba mu súťaž
USA ponúkli Slovensku vrtuľníky, môžu stáť až 300 miliónov
Na tom, že Slovensko potrebuje obnoviť multifunkčné vrtuľníky, je podľa poslanca NR SR Martina Fedora zhoda. "Predmetom diskusií je spôsob, ktorý zvolí vláda. Dôležité je, či máme s čím porovnávať ponuku, ktorú SR dostala. Druhým kritériom je, čo z toho bude mať slovenský zbrojársky priemysel. Či nedokážeme využiť niečo aj preň. Aby sme sa nesprávali ako bohatí arabskí šejkovia, ktorí si vyberajú z regálov, čo sa im páči najviac. Konanie vlády tomu nasvedčuje," vyhlásil Fedor.
Dnes sa nám páčia tieto vrtuľníky, tak ich ideme kúpiť, dodal. Každá vláda sa snaží podľa neho získať z takých nákupov aj pre vlastný zbrojársky priemysel. Keďže Slovensko hľadá multifunkčné vrtuľníky, vláda by mala zistiť, aké iné vrtuľníky nám dokážu splniť naše podmienky.
Galko by chcel medzinárodnú súťaž
Podľa poslanca NR SR Ľubomíra Galka sa dá na nákup urobiť medzinárodná súťaž. "Nie sme v stave, že by nám o mesiac alebo o rok končili všetky vrtuľníky. Ak máme dostať najlepšiu ponuku za najlepšiu cenu, môže o tom rozhodnúť len medzinárodná súťaž," zdôraznil Galko.
Minister obrany Martin Glváč v januári informoval o ponuke USA. Definitívne o spôsobe nákupu vrtuľníkov musí rozhodnúť Bezpečnostná rada a vláda. Podľa Glváča sú zatiaľ v hre aj ďalší výrobcovia a krajiny. Ak by si Slovensko vybralo americké vrtuľníky, prvé stroje by podľa ministra mohli doraziť do roka. Za prvých deväť vrtuľníkov by Slovensko podľa Glváča malo zaplatiť najviac tristo miliónov eur, definitívna cena bude závisieť od konkrétnej špecifikácie a vybavenia strojov. V cene je zahrnutý aj výcvik pilotov, školenia a údržba.
Cez program Foreign Military Sales umožňuje USA nákup vojenskej techniky štátom NATO za rovnakú cenu, za akú nakupuje americká armáda. Keďže tá nakupuje vo veľkých objemoch, má u výrobcov výrazné zľavy a členské štáty NATO tak môžu nakupovať techniku lacnejšie. Nákupy formou FMS Slovensku môžu poskytnúť potrebnú interoperabilitu s krajinami NATO.
Muža na ulici bodli do krku, na mieste zasahovali záchranári
K mužovi vyslali záchranárov.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.