Spln mesiaca. Prečo narúša náš spánok?
Nemôžete zaspať, prehadzujete sa a stále sa budíte. Vedeli ste, že spln skracuje dobu nášho spánku až o dvadsať minút? Vedci našli odpoveď.
Už naši predkovia vedeli, že mesiac ovplyvňuje naše životy.
Na švédskej univerzite v Göteborgu sa v súvislosti so spánkom uskutočnil zaujímavý výskum, ktorého výsledky potvrdili i švajčiarsku štúdiu spred dvoch rokov. Podľa nej sa fáza hlbokého spánku počas splnu skracuje o 30%.
Čítajte: Čo jesť pred spaním? Večera pre lepší spánok
Odborníci počas neho výskumu vo Švédsku pozorovali spánok a mozgovú aktivitu 47 dospelých ľudí, ktorí spali v izbách bez okien. Nemohli tak pripisovať nespavosť väčšiemu prenikaniu svetla do miestnosti. Napriek tomu počas splnu spali zle.
Čo sa deje v našom tele?
Keď je mesiac najväčší, znižuje sa úroveň melatonínu. Je to hormón, ktorého nedostatok môže byť príčinou narušenia správnej funkcie našich orgánov a nespavosti. Ovplyvňuje krvný obeh, tlak, metabolizmus, telesnú teplotu, tvorbu
pohlavných hormónov, psychiku a spomaľuje starnutie.
Pokles melatonínu bol pre vedcov nečakaným javom. "Máme dôkazy, že doba predchádzajúca splnu skutočne ovplyvňuje spánok a hladinu melatonínu v krvi. Všetko sme skúmali za prísnych podmienok, pri ktorých sme mohli vylúčiť ovplyvnenie výsledku vedomím, kedy spln nastal," uviedol tím vedcov.
Čítajte: Spite ako bábätko! Terapia hormónom tmy
Počas splnu je mozgová kôra citlivejšia. So zaspávaním majú problémy najmä muži. Dĺžka spánku je u nich kratšia. Získané dáta tak naznačujú, že mesačné fázy ovplyvňujú naše biorytmy. Odborníci z Bazilejskej univerzity predpokladajú, že máme v mozgu takzvané "cirkalunárne hodiny", ktoré fungujú na molekulárnej úrovni v tom istom cente, ktoré riadi cirkadiánne rytmy - vnútorné hodiny tela.
Môže za to pračlovek
Podľa autora prvej štúdie, Christiana Cajochena, ide zrejme o dedičstvo z dávnych dôb. "Prví ľudia boli za svetla ohrozovaní divokými zvieratami. Dávali pozor na predátorov, pretože bolo veľa svetla. Naši predkovia tak boli najaktívnejší v čase, keď mesiac svietil najviac."
Čítajte aj: Únava a nedostatok energie? Doplňte si železo!
Tréner radí: 20 minút tejto aktivity spaľuje brušný tuk účinnejšie ako beh
Fitness tréner poradil, ako čo najefektívnejšie spáliť tuky v oblasti brucha.
Desivý následok rozvodu: Rodičia, ak máte deti, spozornite!
Výskum ukázal nebezpečný následok, aký zanecháva rozvod rodičov na deťoch.
Minerálka verzus voda z kohútika: Ktorá vám pomôže skôr schudnúť?
Dostatočná hydratácia je kľúčová pre správne chudnutie. Ktorý typ vody ho však podporuje viac?
Dlhý covid ohrozuje viac jedno pohlavie
Výskum z dielne amerických vedcov sa pozrel na spojitosť dlhého covidu s pohlavím a syndrómom chronickej únavy.
Zmeny na očiach, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať
Podľa odborníkov niektoré zmeny očí a zraku môžu napovedať o často prehliadanom zhubnom ochorení.