Vysoké školy nie sú spokojné s metodikou delenia peňazí
Návrh dotácie pre verejné vysoké školy podľa Rady vysokých škôl nevytvára podmienky pre rozvoj škôl a necháva ich na úrovni prežívania.
Rada vysokých škôl je nespokojná s tým, že ministerstvo školstva v predloženom návrhu metodiky rozpisu peňazí pre vysoké školy neuplatnilo väčšinu jej pripomienok z minulosti. Dôležitou bola podľa rady najmä požiadavka znížiť váhu prideľovania dotácií podľa počtu študentov v prospech váhy kvality výstupov z univerzít a požiadavka prehodnotenia koeficientov odborov. Vyplýva to z uznesenia prijatého na zasadnutí Rady vysokých škôl (RVŠ).
Návrh dotácie pre verejné vysoké školy podľa Rady vysokých škôl nevytvára podmienky pre ich rozvoj a necháva ich na úrovni prežívania. Ako sa uvádza v uznesení RVŠ, podiel výdavkov na vysoké školy dlhodobo stagnuje na úrovni približne 0,6 percenta HDP, pričom v ostatných krajinách V4 je nad úrovňou jedného percenta. Rada pritom žiada, aby dotácia pre verejné vysoké školy medziročne rástla aspoň o 20 miliónov eur.
Súvisiace:
Vysokoškolský trh je presýtený, tvrdí minister Draxler
Ministerstvo školstva dalo stopku dvom vysokým školám
Tarifné zvýšenie treba zakomponovať do rozpisu dotácie
Rada pri hodnotení návrhu metodiky, predloženom vysokým školám 5. januára, upozorňuje aj na to, že zvýšenie tarifných platov zamestnancov vysokých škôl v návrhu nie je podložené zvýšením dotácie. Žiada tak ministerstvo školstva, aby tarifné zvýšenie zakomponovalo do metodiky a rozpisu dotácie.
Hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová ešte začiatkom januára povedala, že ministerstvo školstva poskytne verejným vysokým školám prostriedky na valorizáciu platov po tom, ako ich dostane z ministerstva financií, pričom objem prostriedkov na valorizáciu platov bude každej verejnej vysokej škole pokrývať nárast zvýšených tarifných platov.
"Tento objem bude nad rámec rozpisu dotácie verejným vysokým školám na rok 2015, ktorý dostali reprezentácie vysokých škôl na vyjadrenie," informovala 12. januára Dupaľová Ksenzsighová. Dnes pre agentúru SITA potvrdila, že ministerstvo školstva už dostalo z ministerstva financií prostriedky na valorizáciu platov zamestnancov vysokých škôl vo výške 5 828 146 eur. Peniaze podľa hovorkyne dostanú školy budúci mesiac.
Žiadajú rozlíšiť kvalitu monografií a publikácií
Vysoké školy tiež žiadajú ministerstvo školstva, aby presunulo agendu sociálnej podpory študentov pod rezort ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. "Táto agenda vytvára administratívnu záťaž pre vysoké školy a prostriedky vyvolávajú dojem vyššieho objemu peňazí venovaných na vysoké školy," uvádza sa v uzneseniach rady.
Ďalšou pripomienkou je, že metodika v rámci dotácie na výskumnú, vývojovú alebo umeleckú činnosť nepostačujúco reflektuje kvalitu výstupov. Rada žiada ministerstvo školstva najmä rozlíšiť kvalitu monografií a publikácií v karentovaných časopisoch a ďalších výstupoch evidovaných v medzinárodných databázach. Vysoké školy žiadajú ministerstvo školstva o prehľad akceptovaných a zdôvodnenie neakceptovaných pripomienok rady k metodike do 28. februára.
Verejné vysoké školy začali rok 2015 opäť v rozpočtovom provizóriu. Ako pre agentúru SITA povedal predseda Rady vysokých škôl SR Viktor Smieško, ministerstvo školstva vysokým školám do konca roka 2014 nezaslalo metodiku rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu na verejné vysoké školy a rektori už podpisovali dotačné zmluvy na jeden mesiac. Na január tak dostali menej ako jednu dvanástinu z vlaňajšieho rozpočtu. Počas provizória sa podľa Smieška nič nedá plánovať, problematické je napríklad prijímanie nových zamestnancov.
Znižuje sa váha zahraničných výskumných grantov
Ministerstvo školstva predložilo návrh metodiky rozpisu finančných prostriedkov pre vysoké školy reprezentáciám vysokých škôl v pondelok 5. januára. Hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová pri predstavení návrhu metodiky rozpisu peňazí pre vysoké školy informovala, že v porovnaní s rokom 2014 nastáva pre rok 2015 niekoľko zmien.
"S ohľadom na zavedenie nových kategórií publikačnej činnosti - články v časopisoch vedených v databázach Web of Science/Scopus, sa upravujú váhy jednotlivých skupín publikačnej činnosti a niektoré kategórie sa súčasne preraďujú do inej skupiny. V rámci finančných prostriedkov rozpisovaných podľa akademickej mobility študentov sa zohľadňuje počet študentov vyslaných či prijatých na akademickú mobilitu podľa centrálneho registra študentov a mobilita sa delí na krátkodobú do 60 dní a dlhodobú," informovala Dupaľová Ksenzsighová.
Ako dodala, v rámci dotácie na špecifiká sa tiež zavádza osobitný príspevok na študentov so špecifickou potrebou s ohľadom na druh špecifickej potreby. Upravujú sa aj ukazovatele v rámci dotácie na výskumnú, vývojovú alebo umeleckú činnosť.
"Výskumné granty zo štátneho rozpočtu a iných domácich zdrojov sa nahrádzajú príjmami za výskumnú činnosť od subjektov verejnej správy a peniaze získané na výskumné projekty v rámci podnikateľskej činnosti vysokej školy sa nahrádzajú príjmami za výskumnú činnosť od iných subjektov ako sú subjekty verejnej správy na základe súťaže. Súčasne sa znižuje váha zahraničných výskumných grantov," uviedla hovorkyňa rezortu školstva.
Slovenský horolezec neprežil pád vo Veľkej Studenej doline
Slovenský horolezec v piatok popoludní neprežil pád vo Veľkej Studenej doline vo Vysokých Tatrách.
Pre viaceré okresy po celý víkend platí výstraha
Výstraha prvého stupňa platí predbežne do pondelka.
Migaľ: Bol by som rád, keby viac členov Hlasu videlo situáciu podobne ako ja
Štvorica poslancov z klubu Hlas-SD nevystupuje ako Hlas rozumu, tvrdí Samueľ Migaľ.
Šutaj Eštok navrhol previesť kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry na ministerstvo vnútra
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok navrhol prevod zodpovednosti za kybernetickú ochranu kritickej infraštruktúry zo súkromných spoločností alebo iných štátnych inštitúcií na Ministerstvo vnútra SR.
Protestuje celé Slovensko: Ľudia nesúhlasia s krokmi Ficovho kabinetu
Protesty organizuje občianske združenie Mier Ukrajine.