V niektorých krajinách Európy štát porušuje práva detí
Rezolúciu znepokojujú aj prípady, keď orgány sociálnych služieb nepostupujú dostatočne rýchlo pri odobratí dieťaťa, ktorého život a zdravie sú ohrozené, alebo prirýchlo rozhodnú o jeho vrátení do zneužívajúcich alebo zanedbávajúcich rodičov.
Výbor pre sociálne veci, zdravie a trvalo udržateľný rozvoj Rady Európy prijal návrh rezolúcie, ktorá vyjadruje znepokojenie nad porušovaním práv dieťaťa a jeho rodičov v niektorých štátoch, v ktorých dochádza k bezdôvodným rozhodnutiam o odobratí dieťaťa rodičom alebo jeho bezdôvodnému nevráteniu do rodiny.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová, návrh rezolúcie je zaradený do programu aprílového zasadnutia Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Problému odobratých detí čelili v minulosti aj slovenskí občania vo Veľkej Británii.
Rezolúcia taktiež pripomína prípady adopcie detí bez súhlasu rodičov, v ktorých už nemožno túto situáciu zvrátiť. Znepokojenie tiež podľa rezolúcie vzbudzujú prípady, keď orgány sociálnych služieb nepostupujú dostatočne rýchlo pri odobratí dieťaťa, ktorého život a zdravie sú ohrozené, alebo prirýchlo rozhodnú o jeho vrátení do starostlivosti zneužívajúcich alebo zanedbávajúcich rodičov.
Dieťa by po odňatí nemalo stratiť kontakt s rodinou
Podľa návrhu rezolúcie by mali členské štáty prijať zákony a postupy, ktoré skutočne zabezpečia, aby pri rozhodovaní o odobratí dieťaťa rodičom, o umiestnení do náhradnej starostlivosti a o jeho vrátení do rodiny stál vždy v popredí najlepší záujem dieťaťa. Členské štáty by sa okrem výnimočných prípadov mali vyhnúť úplnému prerušeniu rodinných vzťahov, odoberaniu detí zo starostlivosti rodičov pri narodení a adopciám bez súhlasu rodičov, najmä ak sú nezvrátiteľné.
V súvislosti s medializovanými prípadmi odobratia detí slovenským rodičom vo Veľkej Británii zástupkyňa Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková dáva do pozornosti niektoré údaje z dôvodovej správy k navrhovanej rezolúcii. V prípade nevyhnutnosti oddelenia dieťaťa od rodičov je potrebné zabezpečiť, aby si dieťa zachovalo spojenie a vzťahy s rodičmi, súrodencami, príbuznými a osobami, s ktorými má dieťa silné osobné vzťahy.
Z porovnania počtu detí odobratých rodičom, ktoré boli zverené príbuzným, a počtu detí zverených do náhradných rodín vyplývajú odlišnosti v praxi jednotlivých štátov. Kým počet detí zverených do starostlivosti príbuzných predstavuje v Portugalsku 75 percent a v Lotyšsku 63 percent, vo Švédsku a Spojenom kráľovstve je to iba päť percent a vo Fínsku tri percentá.
Organizácia sociálnych služieb býva decentralizovaná
Do náhradných rodín je zverených pol percenta detí v Portugalsku, 10 percent v Estónsku, viac ako polovica vo Francúzsku a Španielsku, 69 percent v Nórsku a 75 percent v Spojenom kráľovstve. Adopcie bez súhlasu rodičov nie sú možné vo Francúzsku, Grécku, Luxembursku a Španielsku. Naopak adopcie bez súhlasu rodičov sú umožnené v Chorvátsku, Estónsku, Gruzínsku, Nemecku, Maďarsku, Taliansku, Čiernej Hore Nórsku, Poľsku, Portugalsku, Slovinsku, Švédsku, Turecku a Spojenom kráľovstve. Až 21 štátov nedisponuje štatistikami o počte detí, ktoré sa úspešne vrátili do pôvodných rodín.
Ďalším problematickým aspektom je podľa správy skutočnosť, že v mnohých štátoch je organizácia sociálnych služieb decentralizovaná, napríklad na úrovni obecnej samosprávy. Pokiaľ v štáte neexistujú jednotné kritériá pre umiestnenie dieťaťa do náhradnej starostlivosti a pravidelné preskúmavanie rozhodnutí o odobratí dieťaťa rodičom, môže to viesť k subjektívnym rozhodnutiam sociálnych pracovníkov.
Slovenská republika sa podľa informácie Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí v roku 2013 zaoberala 72 prípadmi odobratia detí slovenským občanom vo Veľkej Británii. Z nich bolo úspešne vyriešených 20.
SNS vyzýva Blanára, aby si pre útok na kataster predvolal veľvyslanca Ukrajiny
SNS v súvislosti s kybernetickým útokom na kataster vyzýva ministra zahraničných vecí Juraja Blanára, aby si bezodkladne predvolal ukrajinského veľvyslanca.
Juraj Krúpa: Vláda podkopáva dôveru Slovenska v EÚ a NATO
Vláda podkopáva dôveru voči Slovensku na medzinárodnej scéne. Myslí si to poslanec Národnej rady SR Juraj Krúpa (SaS).
NBÚ: Nehrozí že by osoby mohli prísť o svoje majetky, ÚGKK má všetky zálohy dát
Úrad geodézie, kartografie a katastra má k dispozícii všetky zálohy dát z katastra a nehrozí, že by osoby mohli prísť o svoje majetky v dôsledku kybernetického útoku na kataster.
Zdena Studenková odmietla štátne vyznamenanie: Pellegrini rozhodnutie rešpektuje
Prezident SR Peter Pellegrini plne rešpektuje rozhodnutie herečky Zdeny Studenkovej, ktorá odmietla udelenie štátneho vyznamenania.
Prezident vyzýva vládu, aby problému s katastrom venovala maximálnu pozornosť
Prezident SR Peter Pellegrini vyzýva vládu, aby problému s katastrom venovala maximálnu pozornosť.