Parlament súhlasil, Slovensko bude členom vesmírnej agentúry
Parlament v stredu vyjadril svoj súhlas s návrhom na uzavretie Zmluvy o európskom spolupracujúcom štáte medzi Slovenskou republikou a Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Na základe zmluvy bude možné priame zapojenie slovenských výskumných a priemyselných kapacít do výskumných a vývojových programov ESA.
"Podľa našich informácií z auditu ESA máme na Slovensku už teraz pripravené vývojové tímy z niekoľkých desiatok inštitúcií a firiem, ktoré chcú svoje projekty presunúť až za stratosféru," vysvetlila Dupaľová Ksenzsighová.
Krajiny musia platiť členský príspevok
Pre účasť v Pláne pre Európske spolupracujúce štáty je každá krajina povinná poskytnúť finančný príspevok. Členský príspevok, ktorý bude musieť Slovensko zaplatiť, sa odhaduje na 1,4 milióna eur ročne. Minister školstva Juraj Draxler tvrdí, že tieto peniaze sú dobrou investíciou, pretože 85 percent z tejto sumy sa garantovane vráti cez projekty našich vedcov späť do slovenskej ekonomiky.
"Samozrejme, ak sa im bude dariť, môže sa vrátiť aj oveľa viac," uviedol Draxler. Slovensko sa tak pridá ku krajinám, ako je napríklad Kanada, Veľká Británia, Nórsko, Švédsko, Fínsko, Nemecko, Česko či Poľsko, ktoré už členmi Európskej vesmírnej agentúry sú.
Firmám sa otvárajú široké možnosti
Našim výskumno-vývojovým organizáciám a inovačným firmám sa podľa ministerstva otvoria možnosti spolupracovať na medzinárodných projektoch zameraných na vývoj technológií používaných vo vesmírnom sektore, ako aj v ostatných odvetviach hospodárstva.
Hovorkyňa ministerstva zároveň uviedla, že očakávajú aj vznik nových pracovných príležitostí, a to nielen u nás, ale aj v iných členských krajinách, s ktorými sa Slovensko dostane počas spolupráce do kontaktu. Plnohodnotné členstvo môžeme získať po piatich rokoch, dovtedy bude mať Slovensko štatút spolupracujúceho štátu.
Hlasovaním poslanci ukončili druhý rokovací deň 46. schôdze, keďže o 18:00 sa v historickej budove Národnej rady SR koná odovzdávanie ocenení Spravodliví medzi národmi za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov.
Európska vesmírna agentúra je medzivládna organizácia pre výskum vesmíru a rozvoj kozmických technológií. Jej cieľom je podporovať a propagovať využitie vesmíru koordinovaním aktivít v oblasti vesmírneho výskumu a technológií medzi štátmi, ktoré sú jej členmi alebo spolupracujú s ESA v rámci prístupových fáz, a to striktne na mierové účely.
Slovensko v roku 2010 podpísalo s ESA základnú rámcovú Dohodu o spolupráci. V rámci nej sa uskutočnili viaceré školenia, konferencie a semináre. Zástupcovia SR sa tiež zúčastňujú na rokovaní rôznych expertných programových rád a komisií ESA v úlohe pozorovateľa.
Richard Takáč: Kybernetický útok, ktorý zasiahol ÚGKK, je najväčším v histórii SR
Kybernetický útok, ktorý zasiahol Úrad geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR, je najväčším v histórii Slovenska.
Výstraha pre stred a západ Slovenska: Toto nás čaká v najbližších hodinách
Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu druhého stupňa, ktorá platí pre časť Slovenska už v najbližších hodinách.
Metro sťahuje z predaja túto sladkosť, našli v nej cudzí predmet
Reťazec žiada zákazníkov, aby výrobok nekonzumovali.
Fico zvolal koaličnú radu kvôli tranzitu plynu cez Ukrajinu
Predseda vlády Robert Fico zvolal vo štvrtok koaličných partnerov, aby dohodli ďalší postup v súvislosti s tranzitom plynu cez Ukrajinu.
Opozícia sa chce stretnúť s Pellegrinim, hovoriť chcú o smerovaní Slovenska
Predsedovia opozičných parlamentných strán Michal Šimečka, Milan Majerský a Branislav Gröhling žiadajú v otvorenom liste prezidenta Petra Pellegriniho o stretnutie.