Grécko nebude spolupracovať s misiou Únie a Menového fondu
- 17:39 30.01.2015

Viceprezident Európskej komisie Jyrki Katainen vyzval v piatok novú grécku vládu, aby pokračovala v reformách dohodnutých zo zahraničnými veriteľmi, no naznačil, že Atény možno dostanú viac času na splnenie istých cieľov.
Ľavicová strana SYRIZA vyhrala víkendové parlamentné voľby vďaka sľubom, že zruší prísne úsporné opatrenia, ktoré boli súčasťou 240-miliardovej zahraničnej pôžičky, a ktoré mali zabrániť bankrotu Grécka. Katainen však nevylúčil možnosť predĺženia termínu dokončenia reforiem.
"Očakávame, že Gréci splnia všetky svoje záväzky tak, ako to sľúbili," povedal Katainen pre nemeckú rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk a dodal, že EK musí zabezpečiť rovnaký prístup ku všetkým krajinám a dodržiavanie všetkých dohôd. "Nepovedal som, že konečný termín nemôže byť posunutý. Povedal som len, že čím skôr Gréci implementujú reformy, tým skôr budú v otvorené nové pracovné možnosti," povedal viceprezident EK.
Odporúčame:
Tsipras nabieha Rusom, Moskva zváži pre Grécko pomoc
Grécko je pripravené rokovať o pomoci, myslí si Schulz
Vklady v gréckych bankách klesali už tretí mesiac po sebe
Obama sa označil za partnera Grékov, chce im pomôcť v raste
Grécko nechce spolupracovať
Grécka vláda nebude spolupracovať s misiou Medzinárodného menového fondu a EÚ a nemá záujem o predĺženie platnosti súčasnej úverovej dohody. Vyhlásil to v piatok grécky minister financií Janis Varoufakis po stretnutí s holandským rezortným kolegom Jeroenom Dijsselbloemom.
Odvolal sa pritom na mandát, ktorý jeho vláda získala v nedávnych parlamentných voľbách. Rokovaniami o predĺžení platnosti medzinárodného úverového programu by vláda sklamala dôveru svojich voličov, povedal Varoufakis.
Šéf skupiny ministrov financií eurozóny Dijsselbloem uviedol, že o ďalšom postupe zúčastnené strany rozhodnú pred 28. februárom, kedy končí platnosť súčasnej medzinárodnej úverovej dohody.
Varoufakis podľa svojich slov holandského kolegu ubezpečil, že Atény chcú posilniť konkurencieschopnosť ekonomiky a vyrovnať štátny rozpočet, odmietajú však pokračovanie politiky, ktorá prehlbuje súčasnú krízu.

Amazon vraj nebude pri tovare ukazovať, o koľko Trumpove clá zdvihli cenu
Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.

Lavrov: Putinov návrh na prímerie je začiatkom priamych rokovaní bez podmienok
Rusko nesúhlasí s 30-dňovým prímerím, ktoré navrhujú USA a Ukrajina.

Po streľbe v Uppsale hlási polícia troch mŕtvych
Troch mŕtvych si v utorok vyžiadala streľba v centre švédskeho mesta Uppsala, oznámila tamojšia polícia. Strelec z miesta činu údajne ušiel na elektrickej kolobežke.

Zelenskyj žiada pre Ukrajinu spravodlivý mier, Putin vraj nesmie byť odmenený
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, pričom odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny.

Izrael odmietol obvinenia Amnesty, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Gaze
Izrael v utorok odmietol obvinenia ľudskoprávnej organizácie Amnesty International, že pácha genocídu na Palestínčanoch v Pásme Gazy.