Ceny nehnuteľností na Slovensku sú lacnejšie ako pred krízou
- 6:39 31.01.2015
Slovenské nehnuteľnosti na bývanie sú v prepočte podľa analýzy Poštovej banky približne o pätinu lacnejšie ako pred krízou, teda počas roku 2008, a nachádzajú sa zhruba na úrovni cien z prvého polroka 2007. Ako ďalej vyplýva z analýzy, ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v treťom štvrťroku 2014 podľa Eurostatu mierne vzrástli, a to o 1,2 percent. Podľa metodiky Národnej banky Slovenska (NBS) však ceny nehnuteľností na Slovensku v treťom kvartáli 2014 zaznamenali mierny medziročný pokles o 0,4 percent.
Miera nezamestnanosti je u nás aj naďalej vysoká
Výraznejšiu zmenu v cenách nehnuteľností neočakáva ani počas tohto roka. Vývoj by sa podľa Poštovej banky mal aj naďalej niesť v duchu stagnujúceho trendu. "Súčasný vývoj nielen v slovenskej, ale aj európskej ekonomike totiž nedáva predpoklady na to, aby v roku 2015 začali ceny nehnuteľností výraznejšie rásť," priblížila banka.
Napriek zlepšujúcej sa situácii na trhu práce a rastúcim mzdám je miera nezamestnanosti u nás stále pomerne vysoká, čo bude podľa analýzy aj naďalej brzdiť rast cien bytov a domov. Na druhej strane nie je pravdepodobný ani ich väčší pokles.
Z údajov zverejnených NBS vyplýva, že najdrahšie nehnuteľnosti boli aj počas tretieho štvrťroka 2014 v Bratislavskom kraji s priemernou cenou 1642 eur za meter štvorcový. "Preto nečudo, že predovšetkým ľudia z okolia Bratislavy v posledných rokoch pokukovali po bývaní síce v blízkosti, ale na opačnej strane našich štátnych hraníc," konštatovala Poštová banka.
Na fínskom trhu klesli ceny nehnuteľností najmenej
Aktuálna situácia v Maďarsku však nie je príliš priaznivá, keďže ceny bytov a domov v treťom kvartáli minulého roka medziročne vzrástli o 3,8 percent. Drahšie ako počas tretieho kvartálu 2013, a to o 2,9 percent, boli nehnuteľnosti v ČR a mierny rast o 0,7 percent vykázali tiež rakúske nehnuteľnosti.
Spomedzi krajín EÚ klesali ceny nehnuteľností počas tretieho kvartálu ostatného roka najvýraznejšie v Slovinsku, konkrétne o 5,4 percent. Najmenší prepad, o 0,3 percent, evidoval fínsky realitný trh. "Toho sa však nedotkla kríza a pokles cien prvýkrát zaznamenal až v tomto roku," vysvetlila Poštová banka.
Medziročne drahšie v sledovanom období minulého roka boli byty a domy v 18 krajinách EÚ, za ktoré boli údaje dostupné. Až o 15 percent zdraželi nehnuteľnosti v Írsku. V EÚ ako celku boli v treťom kvartáli 2014 nehnuteľnosti o 2,3 percent drahšie ako v rovnakom období roku 2013. Ide pri tom o vážený priemer, v ktorom majú najväčšiu váhu najsilnejšie európske ekonomiky. V eurozóne ako takej ceny nehnuteľností v pozorovanom období stagnovali, respektíve mierne vzrástli o pol percenta.
Trump vyzval firmy na investície v USA, inak sa môžu pripraviť na clá
Podľa Donalda Trumpa nie je lepšie miesto na podnikanie než Spojené štáty.
Slovenskí europoslanci žiadajú o intenzívnejšie opatrenia proti znečisťovaniu plastmi
Poslanci Európskeho parlamentu v stredu vyzvali EÚ na zintenzívnenie naliehavých opatrení na obmedzenie znečistenia plastmi v Únii aj na celom svete.
Ministerstvo financií: Zamestnanci vyslaní do zahraničia si môžu uplatniť daňový bonus na dieťa
Ministerstvo spolu s finančnou správou pripraví v najbližších dňoch metodické usmernenie.
Elon Musk spochybňuje veľký projekt rozvoja AI, ktorý oznámil Trump
Elon Musk, šéf poradného orgánu zodpovedného za zvýšenie efektivity vlády USA, spochybnil ambiciózny projekt rozvoja umelej inteligencie, ktorý podporuje prezident Donald Trump.
Výroba elektriny z fosílnych palív v EÚ klesla na historické minimum
Výroba elektriny z fosílnych palív v Európskej únii klesla v roku 2024 na historické minimum.