• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.12.2024Meniny má Adela
Bratislava

Politici a biskupi rozoberajú vysokú neúčasť na referende

  • 9:25 08.02.2015
Politici a biskupi rozoberajú vysokú neúčasť na referende

Referendum podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) organizátori z Aliance za rodinu nezvládli.

BRATISLAVA 8. februára (WEBNOVINY) – Referendum o ochrane rodiny, ktoré iniciovala Aliancia za rodinu a Slováci v ňom odpovedali na tri otázky, je neplatné, pretože účasť dosiahla 21 percent.

PRINÁŠAME VÁM REAKCIE NA VÝSLEDKY REFERENDA:

Hlasovanie podľa Baránka vyvolalo opačný efekt

Referendum podľa analytika Jána Baránka vyvolalo opačný efekt ako organizátori chceli vyvolať. Upozornil, že Skok a SaS chcú nastoliť tému odluky cirkvi od štátu.

"Prejavil sa aj efekt, že mienkotvorné médiá odmietli kampaň Aliancie za rodinu, ale aj napriek tomu bola účasť oproti očakávaniam veľmi nízka," povedal. Na druhej strane podľa neho tí, ktorí sa zúčastnili na referende, drvivou väčšinou otázky aliancie podporili.

VÝSLEDKY REFERENDA O OCHRANE RODINY

Neúčasť je podľa biskupov dôvod na zamyslenie

Konferencia biskupov Slovenska ďakuje všetkým občanom, ktorí sa zapojili do verejného hlasovania. "Úprimne si to vážime a veľmi to oceňujeme. Ďakujeme aj všetkým našim štátnym predstaviteľom a predstaviteľom politických strán, ktorí referendum podporili. Skutočnosť, že sa na referende nezúčastnilo požadovaných aspoň 50 percent oprávnených voličov, je bezpochyby dôvodom na analýzu a zamyslenie," povedal hovorca konferencie Martin Kramara.

Biskupi opakovane povzbudzujú k vzájomnej úcte voči všetkým ľuďom a ku konkrétnej pomoci rodinám. "Veríme, že starostlivosť o rodiny zostane aj naďalej dôležitou témou pre verejný život i pre celú našu spoločnosť," uvádza sa vo vyhlásení Konferencie biskupov Slovenska k referendu, ktoré v nedeľu poskytla agentúre SITA.

Slovensko podľa Kaníka nepotrebuje umelé otázky

SDKÚ-DS chce podľa poslanca NR SR Ľudovíta Kaníka spájať, nie rozdeľovať a Slovensko podľa neho zaujalo podobný postoj. Ako povedal pre agentúru SITA, Slovensko nepotrebuje dávať do popredia umelé otázky a rozdeľovať ľudí. "Sú aj dôležitejšie otázky," vyhlásil.

Kaník je rád, že SDKÚ-DS zaujala správne stanovisko, kde vyjadrila plné pochopenie pre ľudí, ktorí mali vôľu, aby sa zúčastnili na referende, ale rozumela aj ľuďom, ktorí nešli hlasovať, pretože nepovažovali za správne, aby sa vyjadrili k týmto otázkam.

Miškova výsledky potešili

Neoficiálne výsledky referenda potešili predsedu strany Skok a nezaradeného poslanca NR SR Juraja Miškova. Ako povedal, ukázalo sa, že Slovensko patrí k vyspelým európskym krajinám a je možno viac tolerantné ako sme si mysleli. "Ľudia rešpektujú život a súkromie druhých ľudí," dodal.

VŠETKO O REFERENDE O OCHRANE RODINY SA DOČÍTATE -----> TU.

Miškova však mrzí, že výsledkom referenda je rozdelená krajina a pokazené vzťahy medzi ľuďmi. "Teraz bude o to dôležitejšie hľadať oblasti, ktoré nás budú viac spájať akom rozdeľovať," dodal.


Ľudia podľa KDH otázky nepovažovali za ohrozenie

Účasť na referende podľa podpredsedu KDH Pavla Zajaca ukázala, že občania v ňom položené otázky nepovažujú za bytostné ohrozenie ich každodenného života. Ľudia zrejme uprednostňujú skôr otázky zamestnanosti. "Otázky podpory rodín budú základom programu KDH. Budeme pracovať na riešení ekonomických a sociálnych otázok obyvateľov Slovenska," dodal.

Zajac poznamenal, že očakával vyššiu účasť na referende. "Referendum je legitímny nástroj v demokracii. Jeho výsledky treba rešpektovať. Drvivá väčšina občanov, ktorí prišli na referendum odpovedali kladne na všetky otázky," dodal.

Most-Híd rešpektuje výsledky hlasovania

Strana Most-Híd rešpektuje výsledok referenda a verí, že po sobote preváži v spoločnosti úsilie o vyššiu mieru tolerancie, väčšieho vzájomného rešpektu a porozumenia medzi občanmi.

"Už samotný fakt, že sa referendum vôbec konalo svedčí o tom, že témy súvisiace s rodinou sú pre slovenskú spoločnosť dôležité. Výsledok referenda ale naznačuje, že skutočné problémy a ohrozenie rodín vidí veľká časť našej spoločnosti inde, než v položených referendových otázkach," uvádza sa v stanovisku Most-Híd.

Most-Híd má podľa neho rešpekt pred každým odovzdaným hlasom v referende, rovnako však aj neúčasť na referende považujú za prejavený názor. "Spoločnosť a politické strany dnes stoja pred ťažkou úlohou ako odstrániť polarizáciu spoločnosti, ktorú nešťastne vedená predreferendová diskusia spôsobila," vyhlásila strana.

Poliačik je s výsledkom spokojný

Poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik je s výsledkami referenda veľmi spokojný. Ako povedal pre agentúru SITA, účasť bola nižšia ako pri referende, ktoré iniciovala SaS v roku 2010, kedy účasť dosiahla 22, 84 percenta. " Slovensko potvrdilo, že doterajšie smerovanie vývoja k západnej civilizácii nebolo náhodné a nedá sa zvrátiť. Tolerancia a akceptácia iných foriem spolunažívania na Slovensku rastie," konštatoval Poliačik.

Pre politikov podľa Poliačika vyvstala otázka riešenia minimálne troch vecí. "Inštitútu registrovaného partnerstva pre všetky nezosobášené páry. Otázka systémovej odluky cirkvi od štátu, ktorá musí začať prehodnotením vatikánskych zmlúv a treťou je výrazné zefektívnenie adopčných procesov," povedal Poliačik s tým že deti, ktoré nemajú šťastie mať vlastných rodičov, mali by mať možnosť dostať sa do lepšieho prostredia v čo najkratšom čase.

Neúčasť nie je podľa Blahu prejavom ľahostajnosti

Predseda výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) rešpektuje výsledky referenda a skláňa sa pred vôľou ľudí. Ako povedal pre agentúru SITA, vysoká neúčasť nie je prejavom ľahostajnosti, ale aj legitímnej volebnej taktiky, ktorou ľudia dali najavo, čo si o referednových otázkach myslia.

"Takmer 80% občanov Slovenska dalo najavo, že ich homofóbia buď nezaujíma, alebo ju odmietajú. To je veľmi dôležitý signál pre celú Európu, že sme moderná, otvorená krajina – progresívnejšia, než si mnohí mysleli," zdôraznil. Pre Blahu ako ľavičiara je to radostná správa. "Roky sa tu vytvára mýtus, že väčšina Slovákov je v otázkach vzťahu k menšinám netolerantná, bigotná či neznášanlivá. Je iróniou, že muselo prísť až referendom, ktoré iniciovala ultra-konzervatívna Aliancia za rodinu a výrazne podporila katolícka cirkev, aby sa nad všetku pochybnosť empiricky preukázalo, že občania na väčšinovo katolíckom Slovensku zďaleka nie sú až takí konzervatívni, za akých ich často považujú politici či médiá," vyhlásil.

Odporúčame:

Účasť na referende o rodine bola tretia najnižšia v histórii

Macko: Ukázalo sa, že homosexuálne páry nie sú hrozba

Chromík jasal nad účasťou, z referenda má úžasný pocit

Vieme, ako hlasoval Fico. Kiska je rozčarovaný a cíti smútok

Obecné weby radili ako hlasovať, na zozname boli i nebožtíci

Obrazom: Slováci delili referendum na nehorázne a potrebné

Referendum podľa Wienk odhalilo, akú máme slabú legislatívu


"Farská republika" dnes podľa Blahu dostala fatálny úder. "Je to signál pre všetkých politikov, že môžeme témy rovnosti, tolerancie a uznania menšín podporovať s vedomím, že tým nejdeme proti väčšinovej mienke," uviedol. Naopak, homofóbni politici či aktivisti boli podľa neho usvedčení z toho, že ich agenda je výrazne menšinová a okrajová. Myslí si, že do budúcnosti by takýto výsledok mohol významne pomôcť aj LGBTI komunite, aby sa dočkala pozitívnych zmien: Slovensko práve dalo takýmto zmenám zelenú. "V prvom rade však treba slovenskú spoločnosť upokojiť, opäť zmieriť a prestať ďalej umelo rozdeľovať. Sexuálne otázky prestali byť tabu a to má svoj význam. Čo je však najdôležitejšie, konečne skončí nenávistná kampaň a ľudia sa opäť vrátia do normálu: pred nami sú dôležitejšie témy, či už sociálna situácia v Európe alebo hroziaca vojna," zdôraznil.

Blaha je presvedčený, že priaznivci aj odporcovia tohto referenda majú spoločné to, že im záleží na rodine a že budú všetci spoločne presadzovať skutočnú pomoc rodinám, v oblastiach ako sú sociálna podpora, dostupnosť škôlok, uľahčenie životu matkám, zrovnoprávnenie žien s mužmi či boj s násilím v domácnostiach, pedofíliou a alkoholizmom. "Ak do budúcnosti dokážeme pomôcť aj homosexuálom zjednodušiť im život a nájsť pre nich určitú formu uznania, budem len rád. Za to, čím si museli prejsť za ostatné mesiace, si to určite zaslúžia. Verím, že referendum ako mimoriadne dôležitá forma demokracie bude do budúcnosti využívané k vážnym sociálnym, ekonomickým či geopolitickým otázkam a nie k šíreniu nenávisti k menšinám," dodal.

Organizátori referendum nezvládli, myslí si Maňka

Referendum podľa europoslanca Vladimíra Maňku (Smer-SD) jeho organizátori nezvládli. "Nemám na mysli len nízku účasť, ale aj keby bolo referendum pre organizátorov úspešné, nevieme, čo by sa stalo po tom," povedal.

Podľa neho je potrebná dlhoročná diskusia odborníkov, lekárov, sociológov, právnikov, aby ľudia pochopili tento problém zo všetkých uhlov pohľadu. "Cesta, ktorú ponúkli organizátori rozbíjala vzťahy, podnecovala nenávisť a čiernobiele videnie," dodal.
Zdroj: SITA
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cestári varujú pred silným snežením, pozor dajte v tejto oblasti

Cestári varujú pred silným snežením, pozor dajte v tejto oblasti

DNES - 17:35Domáce

Dopravu na cestách komplikuje sneženie a zľadovatený sneh.

Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče

Túto hračku deťom nedávajte, môže spôsobiť zvracanie a kŕče

DNES - 16:32Domáce

Inšpektori upozorňujú na nebezpečnú hračku, ktorá sa vyskytla na slovenskom trhu.

Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom

Voľby by v decembri vyhralo PS pred Smerom a Hlasom

DNES - 15:46Domáce

Voľby do Národnej rady SR by v decembri vyhralo hnutie Progresívne Slovensko so ziskom 22,8 percenta hlasov.

Pátracia akcia v Nízkych Tatrách: Po mužovi našli len auto

Pátracia akcia v Nízkych Tatrách: Po mužovi našli len auto

DNES - 14:44Domáce

Horskí záchranári pátrali po nezvestnom turistovi, ktorý sa neozýval manželke.

Žiga: Vo vláde môže dôjsť k zmenám, hrozí zvyšovanie dane

Žiga: Vo vláde môže dôjsť k zmenám, hrozí zvyšovanie dane

DNES - 14:16Domáce

Podpredseda Národnej rady SR poverený jej riadením Peter Žiga odmieta kritiku, že by v parlamente vládol chaos. Nevidí ani priestor na predčasné voľby.