Aliancia musí byť sklamaná, myslí si politológ Mesežnikov

Aliancia za rodinu uchopila problematiku rodiny tak, že ani konzervatívna slovenská spoločnosť nebola dostatočne vnímavá k ich návrhom, konštatoval pre agentúru SITA politológ Grigorij Mesežnikov. Podľa neho musí byť aliancia sklamaná z účasti na referende. "Svedčí to o tom, že to, ako uchopili iniciátori referenda dôležitosť tejto témy, v ich podaní ľudí neoslovilo," dodal.
Prieskum zaplatený zo štátnych peňazí
Iniciátori referenda v kampani zdôrazňovali tradičný charakter rodiny, nezaznievali nijaké iné argumenty. Pri výstupoch z opačných pozícii sa výraznejšie prejavovala obhajoba vlastných záujmov. Väčšinová časť verejnosti sa do takto postavenej debaty nezapájala, konštatoval Mesežnikov. To podľa neho potvrdzuje, že najhoršia možnosť, ako rozvinúť verejnú debatu na dôležité témy, je dať ju do kontextu s referendom.
Odporúčame:
VÝSLEDKY: Referendum skončilo fiaskom, účasť je 21 percent
Je pokrytectvo tvrdiť, že referendová kampaň pomôže debate. Referendová kampaň je o mobilizácii a nie o hľadaní riešení, vyhlásil.
Každé referendum je v podstate prieskum verejnej mienky zaplatený za štátne peniaze. Nemôžeme to ale obmedziť iba na finančnú stránku, keďže referendom sa dá rozhodovať o dôležitých otázkach a dvakrát sa tak aj stalo. V prípade referenda o vstupe do Európskej únie a zmareného referenda o priamej voľbe prezidenta. Politológ pripomenul, že na referendum ide pomerne veľká suma a aj to, že v súčasnosti v spoločnosti treba riešiť dôležitejšie otázky.
VŠETKO O REFERENDE O OCHRANE RODINY SA DOČÍTATE -----> TU.
Inštitút ľudských práv výsledky víta
Inštitút ľudských práv (IĽP) víta výsledky referenda o rodine. Ako agentúru SITA informoval Peter Weisenbacher z IĽP, neplatnosť referenda na základe nízkej účasti dokazuje, že občania Slovenskej republiky podporujú práva LGBT menšiny a cesta k postupnému zrovnoprávneniu je otvorená.
"Bojkotovaním referenda 79 percent ľudí jasne vyjadrilo, že nezdieľajú názory jeho iniciátorov a nevidia v zrovnoprávňovaní LGBT menšiny žiadne riziko pre seba ani svoje rodiny. Pre iniciátorov je to obrovský debakel, toto fiasko však všetci zaplatíme z našich daní, bolo by preto vhodné, aby toto hlasovanie viedlo aj k niečomu pozitívnemu," vyhlásila programová riaditeľka IĽP Alena Krempaská krátko po zverejnení výsledkov.
"V zmysle jasných výsledkov referenda a toho, čo povedal premiér Fico, vyzývame vládu, aby začala proces legislatívnych zmien v oblasti zrovnoprávňovania párov rovnakého pohlavia žijúcich v jednej domácnosti. Konkrétne legislatívne návrhy zo strany mimovládnych organizácií sú k dispozícii," komentoval výsledky právnik IĽP Daniel Grejták.
Odporúčame aj:
Referendum posunulo rodinu do centra záujmu, tvrdí Figeľ
Slováci chcú rovnaké práva pre všetkých, tvrdí Amnesty
Reakcie politikov a biskupov na referendové fiasko
Účasť na referende o rodine bola tretia najnižšia v histórii
Macko: Ukázalo sa, že homosexuálne páry nie sú hrozba
Chromík jasal nad účasťou, z referenda má úžasný pocit
Vieme, ako hlasoval Fico. Kiska je rozčarovaný a cíti smútok
Obecné weby radili ako hlasovať, na zozname boli i nebožtíci
Obrazom: Slováci delili referendum na nehorázne a potrebné
Referendum podľa Wienk odhalilo, akú máme slabú legislatívu
Slovensko by sa malo pohnúť dopredu
Premiér Robert Fico povedal vo štvrtok v NR SR na Hodine otázok, že povinnosťou vlády je uľahčiť párom rovnakého pohlavia praktické stránky života. Minuloročný dodatok ústavy nemôže podľa neho brániť tomu, aby sa nemohli riešiť otázky súvisiace so spolužitím osôb rovnakého pohlavia, ako je prístup k zdravotnej dokumentácii či dedičské konanie.
Podobne sa vyjadril aj predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a zdôraznil, že Slovensko by sa malo pohnúť dopredu podľa príkladu západných krajín a začať serióznu diskusiu o registrovaných partnerstvách.
Aliancia za rodinu pôvodne chcela uskutočniť referendum so štyrmi otázkami. Ústavný súd ale umožnil referendum len s troma otázkami. Otázka týkajúca sa uznania, registrácie či evidovania životného spoločenstva pred verejnou autoritou bola označená za protiústavnú, pretože sa týka základných ľudských práv a slobôd.
Referendum o ochrane rodiny je neplatné, účasť na ňom bola 21,41 percenta. Na tlačovej besede to v nedeľu oznámila Ústredná komisia pre referendum SR.

Slovenskí biskupi ďakujú všetkým, ktorí prejavili sústrasť po úmrtí pápeža
Konferencia biskupov Slovenska ďakuje všetkým, ktorí v súvislosti so smrťou pápeža Františka prejavili sústrasť a duchovnú blízkosť.

SHMÚ: Na takmer celom Slovensku sa zajtra ráno môže vyskytnúť mráz
Na väčšine Slovenska sa v nedeľu (27. 4.) môže vyskytnúť mráz.

Pri nehode motorkára zasahoval aj vrtuľník
K nehode motocykla bez evidenčného čísla došlo v sobotu pri obci Kečovo v okrese Rožňava.

Štátny smútok sa skončil, Slovensko si ním uctilo osobnosť pápeža Františka
V sobotu o 18.00 h sa na Slovensku skončil štátny smútok. Vyhlásila ho vláda SR ako vyjadrenie úcty k osobnosti zosnulého pápeža Františka v deň jeho pohrebu.

Z bytu v Petržalke vypadol 72-ročný muž, zraneniam na mieste podľahol
Z bytu na štvrtom poschodí v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej ulici vypadol 72-ročný muž.