6 najčastejších chýb pri sprchovaní. Neškoďte si!
Aká už len sprchovanie môže byť veda? Zhodíte oblečenie, pustíte sprchu a užívate si vône a horúcu vodu. Niektorými vecami však pokožke škodíme a následne bojujeme so suchosťou a svrbením. Aj vy robíte tieto chyby?
Z kúpeľne je sauna
Horúca sprcha zahreje a poskytne relax po náročnom pracovnom dni. Pre vašu pokožku však nie je až taká prospešná.
Čítajte: Sauna pre zdravie a krásu. Tipy a rady pre dokonalý wellness
Podľa odborníkov dlhé, horúce sprchy zbavujú kožu prírodných olejov a môžu zhoršiť i ekzémy. Ak aj nemáte kožné problémy, po horúcej sprche môžete pociťovať svrbenie. Pre zdravšiu pokožku je lepšia krátka teplá alebo vlažná sprcha prípadne prekrvenie pokožky striedaním studenej a teplej vody.
Nadmerne penivé sprchové gély
Menej je viac platí aj pri sprchových géloch. Čím viac peny, tým menej hydratovaná pokožka. Zložky v mydle obsahujú látky, ktoré sa aktivujú pri kontakte s vodou a viažu na seba maz. Ak však príliš penia, odstránia z pokožky aj prirodzené oleje. To je dôvodom, prečo môžete mať po umývaní s nekvalitným sprchovým gélom nepríjemné pocity suchosti a stiahnutia.
Čítajte: Aký typ osobnosti ste? Odhalí to váš parfém
Holenie
Vojdete do sprchy a hneď siahnete po holiacom strojčeku? Ak chcete dosiahnuť naozaj hladkú pokožku, neponáhľajte sa! Počkajte pár minút, kým sa otvoria všetky folikuly a chĺpky budú neskôr mäkkšie.
Čítajte: Kokosový olej - TOP 10 tipov ako ho využiť
Dostatočne sa neopláchnete
Výjdete zo sprchy a zacítite mydlo na krku. Utriete si ho a viac tomu nevenujete pozornosť. Pri sprchovaní by ste, rovnako ako pri umývaní vlasov mali dbať na dôkladné zmytie sprchového gélu. V opačnom prípade vám môže spôsobiť podráždenie kože.
Čítajte: Potréningové zásady. Nerobte chyby amatérov!
Výnimku tvoria mydlá, ktoré boli vyrobené s cieľom hydratačného filmu, ktorý vám na tele zanechajú. Tie sú k pokožke dostatočne jemné, neobsahujú toľko chemikálií a zamedzujú vysušovaniu.
Po sprchovaní
Správne osušenie je rovnako dôležité, ako samotné umývanie. Ak sa dostatočne neutrieme a naša pokožka zostane na niektorých miestach mokrá, voda sa bude sama vyparovať a vysychať i tá hydratácia, ktorá by mala byť zachovaná. Správne by sme sa mali utierať z hora nadol.
Nezabúdajte používať hydratačné krémy, minimálne na miestach, kde má najväčší sklon k suchosti, to znamená na nohách, lakťoch a ramenách.
Sprchujete sa so špongiou?
Ak používate pomôcky na sprchovanie ako sú špongie či kefy alebo masážne pomôcky, po a pred použitím všetko dôkladne opláchnite pod horúcou vodou. Vlhké a teplé prostredie je živnou pôdou pre baktérie a predídete i zápachu, ktorý môže spôsobiť usadený kožný maz v kombinácii s mydlom a nečistotami. Vymieňať by ste ich mali približne každé štyri týždne.
Čítajte: Najväčšie hriechy žien. Poučíte sa?
Ponožky si plním žihľavou, o tomto mnohí nevedia
Brit vysvetľuje, prečo považuje žihľavu za dôležitú súčasť svojej prírodnej lekárničky, a ako pomáha vložiť si ju do ponožiek.
Toto sa stane, keď si do kávy začnete dávať javorový sirup
Klinická štúdia skúmala účinky javorového sirupu na ľudské zdravie.
Spánkové apnoe sa u žien prejavuje inak ako u mužov. Všímajte si tieto znaky
Lekári často prehliadajú spánkové apnoe u žien. Môžu za to aj príznaky, ktoré sa často nepodobajú tým u mužov.
Najzdravší druh zeleniny zo všetkých? Toto hovoria lekári
Existuje prinajmenšom 6 dôvodov, prečo táto zelenina predbieha všetky ostatné v rebríčku najzdravších druhov zeleniny.
Ako sa zachovať pri diabetikovi v bezvedomí? Podajte mu cukor, nie však v tejto forme!
Diabetikov môže ohrozovať hypoglykémia, teda pokles cukru krvi pod normálne hodnoty, aj hyperglykémia, teda príliš vysoké hladiny cukru v krvi. Pri oboch stavoch môžu upadnúť do bezvedomia.