Hodnotili slobodu tlače, takto dopadlo Slovensko
- 19:03 12.02.2015
- PARÍŽ
Najhoršie hodnotenie mala SR v roku 2009, keď ju RSF zaradili na 44. miesto.
Slovensko obsadilo 14. miesto spomedzi 180 krajín hodnotených v rámci najnovšieho rebríčka indexu slobody tlače, ktorý každoročne zostavuje organizácia Reportéri bez hraníc (RSF).
V správe Index slobody tlače vo svete 2015 hodnotí RSF Slovenskú republiku indexom slobody tlače s hodnotou 11,66. Slovensko sa tak posunulo o šesť miest vpred oproti správe z roku 2014, keď v tomto rebríčku zastávalo 20. miesto.
Najhoršie hodnotenie mala SR v roku 2009, keď ju RSF zaradili na 44. miesto. Naopak v roku 2004 bolo Slovensko spomedzi vtedy hodnotených 158 krajín na prvom mieste, uvádza sa na webovej stránke RSF.
Rebríček vždy hodnotí predchádzajúci rok a organizácia sídliaca v Paríži používa na vypočítanie indexu sedem hodnotiacich kritérií.
Viaceré krajiny si pohoršili
Z najnovšieho rebríčka vyplýva, že mnohé krajiny, vrátane Ruska, Spojených štátov, Japonska a viacerých európskych krajín, si v indexe slobody tlače oproti minulosti pohoršili, napísala agentúra AP.
Svoju pozíciu si v hodnotení oproti predošlému roku zhoršili celkovo dve tretiny zo 180 hodnotených krajín.
V prvej päťke štátov s najslobodnejšími médiami sa umiestnili Fínsko, Nórsko, Dánsko, Holandsko a Švédsko. Prvú desiatku uzatvárajú Nový Zéland, Austrália, Kanada, Jamajka a Estónsko.
Najhoršie je na tom Čína či Irán
Česká republika je s indexom slobody tlače 11,62 tesne nad Slovenskom, a to na 13. mieste, Poľsko sa umiestnilo na 18. mieste a Maďarsko obsadilo 65. miesto.
Rusko sa posunulo o dve miesta nižšie a aktuálne zastáva 152. miesto, pričom Spojené štáty si pohoršili o tri priečky a v indexe slobody tlače zastávajú 49. miesto.
Medzi desiatimi krajinami s najnižším hodnotením indexu slobody tlače sú Čína, Vietnam, Irán a Severná Kórea. Na poslednom mieste rebríčka je Eritrea.
Medzi kritériá, na základe ktorých RSF posudzuje umiestnenie krajín v rebríčku mediálnej slobody, patria útoky na novinárov, zatýkanie a cenzúra žurnalistov.
EÚ vyzýva na rýchle a nezávislé vyšetrenie havárie azerbajdžanského lietadla
Šéfka zahraničnej politiky EÚ Kaja Kallasová v sobotu vyzvala na "rýchle a nezávislé" vyšetrenie havárie azerbajdžanského lietadla z 25. decembra.
Fínsko pre vyšetrovanie presúva zadržaný ruský tanker bližšie k prístavu
Plavidlo prevážajúce ropu zadržali začiatkom týždňa pre podozrenie z poškodenia podmorských elektrických a telekomunikačných káblov.
Putin sa ospravedlnil za haváriu azerbajdžanského lietadla
Ruský prezident vyjadril úprimnú sústrasť rodinám obetí.
Kremeľ: Slovensko nie je jedinou možnosťou pre mierové rokovania s Ukrajinou
Mierové rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou by sa mohli viesť v ktorejkoľvek krajine s neutrálnym postojom.
Zelenskyj reagoval na Ficove hrozby
Putin podľa ukrajinského prezidenta poveril Fica otvorením druhého energetického frontu proti Kyjevu.