Irán zasiahlo ničivé zemetrasenie, obete hlásia aj susedia
- 20:08 16.04.2013
- TEHERÁN
Silné zemetrasenie, ktoré v utorok otriaslo juhovýchodnou časťou Iránu, si vyžiadalo niekoľko desiatok obetí na životoch v susednom Pakistane.
Štátna televízna stanica PTV uviedla, že otrasy poškodili stovky hlinených domov ako aj vládne budovy a svoju ľútosť nad stratami životov na oboch stranách hranice vyjadril aj pakistanský prezident Asif Alí Zardárí. Podľa zdrojov AFP sa o zranených starajú vojenskí lekári, pričom armáda do pohraničnej oblasti vyslala dva vrtuľníky so zdravotníkmi. Pri záchranných prácach pomáhajú taktiež pakistanské polovojenské sily.
Iránski seizmológovia uvádzajú, že zemetrasenie s magnitúdou 7,5 bolo najsilnejším v oblasti za posledných 56 rokov. Epicentrum lokalizovali severne od mesta Saráván neďaleko hranice s Pakistanom, pričom okrem Pakistanu otrasy pocítili aj v ďalších krajinách, ako sú Bahrajn, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a India.
V iránskej metropole Teherán sa však zem údajne nechvela. Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS), ktorý mapuje seizmickú aktivitu vo všetkých častiach sveta, magnitúdu zemetrasenia vyčíslil až na 7,8. Podobne silné zemetrasenie Pakistan zažil naposledy v roku 2005, keď v krajine zahynulo vyše 73-tisíc ľudí a okolo 3,5 milióna prišlo o domovy.
Iránske médiá v súvislosti s utorňajším zemetrasením pôvodne informovali o najmenej 40 obetiach na životoch, podľa údajov spravodajského portálu PressTV, ktorý sa odvoláva na oficiálne zdroje, je však v skutočnosti na iránskom území potvrdený len jeden smrteľný prípad. Silné zemetrasenie Irán zasiahlo aj minulý týždeň, keď v oblasti Perzského zálivu zahynulo najmenej 37 ľudí a 850 ďalších utrpelo zranenia.
Jadrovú elektráreň zemetrasenie nepoškodilo
Jediná iránska jadrová elektráreň nachádzajúca sa v meste Búšehr nebola poškodená utorkovým silným zemetrasením, ktorého epicentrum sa nachádzalo niekoľko stoviek kilometrov odtiaľ. Informovala o tom ruská firma, ktorá zariadenie vybudovala a spolu s Iráncami ju spravuje. Elektráreň je vzdialená asi 950 kilometrov západne od mesta Chaš, kde namerali zdroj otrasov s magnitúdou až 7,5.
"Pracovníci zariadenia tvrdia, že zemetrasenie ani nepocítili," cituje tlačová agentúra AFP Sergeja Novikova, hovorcu ruského koncernu Rosatom.
Plnú prevádzku elektrárne v Búšehri spustili v roku 2011. Západ na čele so Spojenými štátmi a Izraelom voči jej vybudovaniu dlhodobo protestoval pre obavy, že ju Teherán zneužije na urýchlenie svojho jadrového programu. Ten je podľa režimu v Iráne namierený výhradne na mierové účely, USA však krajinu podozrievajú zo snahy o skonštruovanie nukleárnej bomby.
Z Magdeburgu hlásia už 5 mŕtvych, stav ďalších 40 ľudí je kritický
Počet obetí piatkového útoku autom na vianočných trhoch v nemeckom meste Magdeburg stúpol na päť. Zranených je ďalších vyše 200 ľudí.
Fico pred Vianocami navštívi Moskvu a Putina, tvrdí srbský prezident
Robert Fico sa chce s Vladimirom Putinom rozprávať o tranzite ruského plynu do Európy.
Ukrajina útočila dronmi ďaleko za hranicou frontu
Ukrajina útočila v sobotu ráno dronmi na mesto Kazaň v ruskej Tatárskej republike, vzdialenom zhruba 1000 kilometrov od frontu. V meste poškodila viacero obytných budov.
Andrzej Duda plánuje pozvať Trumpa na aprílový summit Trojmoria
Poľský prezident Andrzej Duda pozve novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na summit Trojmoria, ktorý sa bude konať v apríli vo Varšave.
Orbán: Teroristické útoky sú v západnej Európe už takmer pravidelnými
V západnej Európe sa teroristické činy stávajú takmer pravidelnými, tvrdí maďarský premiér.