Slovenský priemysel rástol najpomalšie za šesť rokov
- 6:36 15.02.2015
Produkcia slovenského priemyslu v minulom roku stúpla o 3,4 percenta. Napriek dosiahnutému rastu ide o najpomalšiu dynamiku priemyslu na Slovensku od krízového roku 2009, kedy sa priemyselná produkcia prepadla až o vyše 15 percent.
Ako ďalej vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, v samotnom decembri sa priemysel na Slovensku vrátil k miernemu rastu o 0,7 percenta po novembrovom poklese o 3,3 percenta. Neplatí to však o priemyselnej výrobe, ktorá bola naďalej v mínuse o 0,2 percenta, kým dodávka energií stúpla o päť percent a produkcia v ťažbe a dobývaní išla nahor o 4,9 percenta.
Objem produkcie sa zvýšil hlavne vo výrobe kovov
Za decembrovým miernym medziročným poklesom produkcie v priemyselnej výrobe stálo predovšetkým zníženie vo výrobe dopravných prostriedkov o 7,6 percenta a výrobe chemikálií a chemických produktov o 25,8 percenta. Klesla však produkcia aj vo výrobe potravín, nápojov a tabakových výrobkov o 3,4 percenta, výrobe základných farmaceutických výrobkov a farmaceutických prípravkov o 13,6 percenta a vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 1,6 percenta.
Objem produkcie sa naopak zvýšil hlavne vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o osem percent, výrobe počítačových, elektronických a optických výrobkov o 8,3 percenta, výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 4,8 percenta a vo výrobe elektrických zariadení o 5,6 percenta.
Za celý rok 2014 vývoj produkcie v priemyselnej výrobe ovplyvnilo hlavne zvýšenie vo výrobe kovov a kovových konštrukcií okrem strojov a zariadení o 11,7 percenta, výrobe elektrických zariadení o 18,7 percenta, výrobe dopravných prostriedkov o 2,9 percenta, ostatnej výrobe, oprave a inštalácii strojov a zariadení o 15,4 percenta a vo výrobe výrobkov z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov o 4,4 percenta.
Produkcia klesla najmä vo výrobe textilu, odevov, kože a kožených výrobkov o 11,7 percenta, výrobe chemikálií a chemických produktov o 10,1 percenta a vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov o 8,8 percenta.
Rast priemyselnej produkcie spomalili aj externé faktory
Záver roka tak podľa analytika Tatra banky Borisa Fojtíka vyznel pre slovenský priemysel nepriaznivo. Očakávané výraznejšie zrýchlenie rastu v decembri nás tak podľa neho obišlo a kým v susedných krajinách sa rast v priemysle pohyboval na úrovniach okolo sedem až osem percent, u nás sme zaznamenali rast len tesne nad nulou. "Z tohto pohľadu sme viac kopírovali vývoj v Nemecku," tvrdí.
Spomalenie rastu priemyselnej produkcie pritom podľa Fojtíka možno pozorovať najmä v druhom polroku minulého roka. Príčinou sú jednak externé faktory, ako rusko-ukrajinská kríza a z toho vyplývajúca neistota na trhoch, ale aj interné faktory. "Medzi ne patrí napríklad aj príprava niektorých automobiliek na nové modely, čo ku koncu roka mierne znížilo výrobu v porovnaní s predošlým rokom," dodáva Fojtík s tým, že najväčším ťahúňom priemyslu bola v minulom roku výroba kovov.
Automobilkám by mohlo pomôcť slabšie euro
S výnimkou spracovania kovov po sezónnej úprave podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka vykázali medzimesačný rast všetky exportne orientované odvetvia. Medziročný pokles zaznamenal už len automobilový priemysel, aj ten sa však v porovnaní s novembrom zmiernil.
"Naďalej však platí, že na rozdiel od predchádzajúcich rokov v posledných mesiacoch už automobilový priemysel neťahal slovenskú ekonomiku smerom nahor, práve naopak, nepriaznivá situácia na východných trhoch a prechod na nové modelové rady dočasne znížili produkciu slovenských automobiliek," konštatoval Koršňák.
Priemysel, najmä so slabým rastom kľúčového automobilového priemyslu, tak momentálne nepatrí medzi hlavných ťahúňov slovenskej ekonomiky. V ďalšom období sa však jeho výkonnosť môže zvyšovať.
"Nálada v priemysle sa však postupne zlepšuje, priemyselné podniky signalizujú mierny rast objednávok, čo by sa mohlo prejaviť aj na číslach priemyslu v úvode roka," konštatoval Koršňák. Ako doplnil, automobilkám by mohlo pomôcť aj slabšie euro, ktoré by mohlo stimulovať ich exporty na trhy mimo Európy a tak aspoň čiastočne nahradiť výpadky dopytu z Ruska.
Trump vyzval firmy na investície v USA, inak sa môžu pripraviť na clá
Podľa Donalda Trumpa nie je lepšie miesto na podnikanie než Spojené štáty.
Slovenskí europoslanci žiadajú o intenzívnejšie opatrenia proti znečisťovaniu plastmi
Poslanci Európskeho parlamentu v stredu vyzvali EÚ na zintenzívnenie naliehavých opatrení na obmedzenie znečistenia plastmi v Únii aj na celom svete.
Ministerstvo financií: Zamestnanci vyslaní do zahraničia si môžu uplatniť daňový bonus na dieťa
Ministerstvo spolu s finančnou správou pripraví v najbližších dňoch metodické usmernenie.
Elon Musk spochybňuje veľký projekt rozvoja AI, ktorý oznámil Trump
Elon Musk, šéf poradného orgánu zodpovedného za zvýšenie efektivity vlády USA, spochybnil ambiciózny projekt rozvoja umelej inteligencie, ktorý podporuje prezident Donald Trump.
Výroba elektriny z fosílnych palív v EÚ klesla na historické minimum
Výroba elektriny z fosílnych palív v Európskej únii klesla v roku 2024 na historické minimum.