Ako zlepšiť pamäť? 5 cvikov pre väčší výkon mozgu

Existujú cvičenia a aktivity, ktorými môžete pomôcť svojmu mozgu k zdraviu a aktivite. Posilnia i vašu mentálnu energiu.
1. Učte sa cudzí jazyk
Či sa už človek učí nové slová v jeho rodnom jazyku, keď je ešte dieťa alebo na učí cudzí jazyk, mozog sa pri tejto aktivite zväčšuje.
Ľudia, ktorí hovoria dvoma jazykmi majú tendenciu vyššej mozgovej činnosti než tí, ktorí ovládajú len svoj rodný. Bilingvisti majú tiež schopnosť rýchlejšie triediť dôležité informácie od nepodstatných. Učenie cudzieho jazyka nám tak pomáha zdokonaľovať naše komunikačné zručnosti i v myslení a našej rodnej reči.
Čítajte viac: Učenie jazykov nám prospieva. Toto sa deje s našim mozgom!
2. Cvičte jogu
Ak hľadáte činnosť, ktorá by dokázala udržať vašu myseľ stále aktívnu a koncentrovanú, cvičte jogu! Bolo dokázané, že toto cvičenie dokáže výrazne zvýšiť mozgové funkcie. Výskumníci rozdelili respondentov na dve skupiny.
Čítajte: Joga pre zdravie i krásu. 10 dôvodov prečo ju cvičiť
Prvá cvičila jogu a druhá behala na bežiacom páse. Obe po dobu dvadsiatich minút. Po každom tréningu sa podrobili testovaniu pamäte, porozumenia, uvažovania, riešenia problémov a rozhodovania sa. Dospeli k záveru, že kognitívne funkcie sa výrazne zlepšili tým účastníkom, ktorí cvičili jogu.
3. Počítajte
Tu je odpoveď na často kladenú otázku študujúcej mládeže: "Na čo nám tá matematika v živote bude?"
Aj keď ju práve nemáte v obľube, je to veľmi prospešné mentálne cvičenie, ktoré by sme mali všetci praktizovať. Rôzne matematické operácie dokážu stimulovať rôzne časti mozgu. Počítaním môžeme zlepšiť kognitívne funkcie a stimulovať pamäť, čo nám bude nápomocné najmä vo vyššom veku.
Logické myslenie, matematické odhady, riešenie matematických úloh, to všetko je pre vývin i udržanie správnej mozgovej činnosti mimoriadne dôležité.
4. Učte sa hrať na nástroj
Všimli ste si, že ľuďom, ktorí hrajú od detstva na hudobný nástroj to lepšie "páli"? Má to svoje dôvody. Ak ste sa nenaučili hrať na hudobný nástroj počas detstva, nikdy nie je neskoro a dokonca to prospeje vášmu mozgu. Táto aktivita poskytne vášmu mentálnemu zdraviu celý rad výhod a výskumy dokázali, že vám na to stačí iba rok praxe.
5. Rozvíjajte svoje zmysly
Pri rozmýšľaní, riešení úloh v práci či v škole, pri učení a pri akejkoľvek inej mozgovej aktivite sa snažte využívať čo najviac svojich zmyslov! Lepšie si tak niečo zapamätáte a uložíte do dlhodobej pamäte.
Čítajte: Božské kakao pre lepšiu pamäť
Štúdia Harvardu potvrdila, že ľudia, ktorí využívajú naraz viac svojich zmyslov si dokážu spomenúť na informácie oveľa lepšie. Podpora tohto druhu poznania môže byť skvelým spôsobom, ako prispieť k rozšíreniu vedomostí.
Cvičte svoj mozog pravidelne a zistíte, že budete produktívnejší, koncentrovanejší a všetko si ľahšie zapamätáte.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.